Styl lat 60. we wnętrzach

Polskie wzornictwo powojenne uwodzi młody design

Polskie wzornictwo powojenne robi dziś zawrotną karierę, a polskich projektantów drugiej połowy XX w. nareszcie stawia się na równi z ich zachodnimi kolegami. Przedmioty, które niedawno tolerowaliśmy jedynie w działkowej altance, wracają na honorowe miejsca i zyskują nowe życie. Dzięki modzie na modernizm fotel, który jeszcze wczoraj „trącił myszką”, dziś stanowi idealny dekor nowoczesnego apartamentu. To samo dotyczy sekretarzyka na obłych nóżkach, lampki do czytania, czy ceramiki.

Bolesławiecka ceramikaKolekcja 60’s, źródło: Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”

„Nie ma, jak u mamy…”

Najnowsza kolekcja Fabryki Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” także jest powrotem do przeszłości – do czasów lat 60-tych i 70-tych. Dzięki niej znów zaglądamy do wnętrz naszych rodzinnych domów, gdzie królowały długie wzorzyste zasłony, drewniane komody i szafki oraz flakony z rachitycznymi suszkami. W biurach i na ławach „stołowych” pokoi prężyły się masywne, szklane popielnice, a nad nimi nieodłączna smużka papierosowego dymu.

Manufaktura z Bolesławca
Kolekcja 60’s, źródło: Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”

„Żeby choć na chwilę zatrzymać i przypomnieć ten klimat , chcemy zapisać kilka wspomnień na ceramice” – wyjaśnia Magdalena Gazur – obecnie główny projektant Fabryki Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”. „Wybieramy stonowaną kolorystykę, poszukujemy kształtu stempla i zaczynamy opowiadać.”

Polskie wzornictwo – stempelki z Bolesławca

… Dawno, dawno temu, za siódmą górą i rzeką, w siódmym przed naszą erą wieku, na ziemi bolesławieckiej pojawiła się technika stempelkowa, którą do zdobienia ceramiki „Manufaktura” stosuje także współcześnie. Do dekorowania można przystąpić dopiero po pierwszym wypaleniu uformowanych z masy ceramicznej naczyń. Przystawia się do nich delikatne „stempelki” wykonane z gumy lub gąbki. Udekorowaną ceramikę poddaje się następnie szkliwieniu i ponownemu wypalaniu. Dzięki ulepszonej technologii, kolorowa malatura nie blaknie w zmywarce. Naczynia z Manufaktury można też spokojnie wstawiać do kuchenki mikrofalowej czy piekarnika.

Naczynia z Bolesławca

Kolekcja 60’s, źródło: Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”

Kolekcja 60’s – premiera na Ambiente 2015

Kolekcja 60’s zaprojektowana przez Magdalenę Gazur łączy w sobie elementy tradycyjnej bolesławieckiej ceramiki z motywami nawiązującymi do wzornictwa tkanin z lat 60-tych i 70-tych. Jej premiera odbędzie się już w lutym na Targach Ambiente 2015 we Frankfurcie. „Otwarte kompozycje, pełne barwnych poszukiwań i kształtów dają szerokie możliwości w nawiązaniu do technologii, jaka stosowana jest w naszej Fabryce” – mówi projektantka. „Kompilacje wzorów tradycyjnych i wzorów ze świata tkanin pozwalają stworzyć nowe oblicza ceramicznych stołów. Multiplikacja elementów, kolorystyka, abstrakcyjne kształty -wszystko to staraliśmy się uchwycić stosując naszą technikę zdobienia.”

Ceramika BolesławiecFragment etaminy; Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. F. Dzierżyńskiego, Łódź, 2 poł. l. 50. XX w.; źródło: www.muzeumwlokiennictwa.pl
Kolekcja 60’s, źródło: Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”

„Oscylowanie na granicy tradycji, mody i designu to dla nas najbardziej interesujące, twórcze a zarazem eksperymentalne działanie. Dla nas to dopiero początek w pogłębianiu oferty nowego wzornictwa, które czerpie z każdej dziedziny bogatej w formę, kształt i wzór.”

Manufaktura bolesławiecka
Źródło: sylviainvogue.blogspot.com
Tkanina z lat 50.; wzór: Danuta Teler-Gęsicka; źródło: wydarzenia.o.pl

Dobry przekład

„Manufaktura” jest zresztą jedną z pierwszych bolesławieckich fabryk ceramiki, która podjęła wyzwanie przełożenia języka tradycji na współczesną mowę designu. Do współpracy zaprasza twórców z rożnych dziedzin projektowych. Przedstawione w grudniu 2014 r. wzory zaprojektowane przez Oskara Ziętę na wyrobach „Manufaktury” wzbudziły szerokie zainteresowanie, co również zaowocowało wdrożeniem ich do produkcji. Już niedługo te unikatowe naczynia będą wprowadzone do sprzedaży.

Polskie wzornictwoBolesławiec by Zięta, źródło: Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”

Dodaj komentarz