mowa obrazem

Wizualizacja w content marketingu odgrywa decydującą rolę. Osiem powodów, dla których warto o tym pamiętać.

Wizualizacja w content marketingu nabiera nowego znaczenia. To nie przypadek, że coraz więcej możliwych formatów marketingu treści oparta jest na dobrej wizualizacji. Obraz, video czy profesjonalnie przygotowana grafika szybciej docierają do odbiorcy i skuteczniej przykuwają jego uwagę.
Pokazujemy, dlaczego tak jest.

1. „Jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów.”

Już ułamek sekundy wystarczy, żeby informacje zawarte w obrazach czy grafikach mogły zostać przez nas odpowiednio przetworzone. Na odczytanie ze zrozumieniem zdania lub tekstu potrzebujemy znacznie więcej czasu. Badania prowadzone w nurcie psychologii poznawczej potwierdzają znaczenie grafiki jako medium przekazu. Im bardziej bodziec jest atrakcyjny, tym większe wzbudzi zainteresowanie odbiorcy. Będzie to miało również przełożenie na jego zaangażowanie uwagi i reakcję aktywizującą organizm.

2. Skrócony czas komunikacji.

Ile sekund potrzeba na przykucie uwagi użytkownika? Z badań National Centre for Biotechnology Information wynika, że czas, w którym człowiek jest w stanie skupić swoją uwagę na jednym komunikacie skrócił się z 12 do 8 sekund. Mamy tylko 8 sekund, aby zwrócić uwagę potencjalnych klientów. Uwzględniając te dwie liczby a także fakt, że ponad połowa użytkowników opuszcza stronę internetową już po 15 sekundach, należy wziąć pod lupkę tempo komunikacji. Przemyślana wizualizacja w content marketingu może zaoszczędzić nam czasu i okazać się zbawienna w pozyskiwaniu odbiorców.

3. Wspólny mianownik. Grafika i storytelling.

Jeden obraz to za mało. Ani grafika, ani obraz nie zastąpią dobrej historii. One współtworzą i budują dobre storytelling. Promując produkty warto pokazać coś więcej. Warto opowiedzieć ciekawą historię. A jeśli uda nam się dodatkowo zapakować taką historię w większy kontekst, możemy podzielić ją na kilka odcinków i mieć przy tym pewność, że wzbudzimy większe zainteresowanie grupy docelowej. Warto zadać sobie istotne pytanie: Jaka wizualizacja w content marketingu spodoba się bardziej odbiorcom mojej grupy docelowej?

4. Dominacja wizualizacji w życiu codziennym.

Przełom w wizualizacji nie jest niczym nowym, bowiem stanowi integralną część naszego życia codziennego. Zwróćmy uwagę na billboardy. Dlaczego jadąc autem jesteśmy w stanie przyswoić ich przekaz w ułamkach sekund? Odpowiedź jest prosta. Jesteśmy wzrokowcami i obraz dociera do nas szybciej niż zawiłe komunikaty tekstowe.

5. Wizualizacja drogą do lepszego zrozumienia.

Dowiedziono, że taka sama informacja wzbogacona o obraz będzie o wiele lepiej zrozumiana niż wiadomość bez obrazu. Dla przykładu, w dziedzinie medycyny stopień przyswajania wiedzy wzrasta z 70% aż do 95% właśnie wtedy, kiedy przekaz podparty jest odpowiednią wizualizacją. Kolejne badania dowodzą, że ludzie, którzy śledzą instrukcje obsługi zawierające wskazówki graficzne, radzą sobie z tematem znacznie lepiej niż ci, których instrukcja oparta jest wyłącznie na suchej treści.

6. Budowa zaangażowania i interakcji.

Strony z interesującą grafiką mają wyższy współczynnik interakcji. Szacuje się, że 47% więcej użytkowników odwiedza częściej strony, na których dominuje atrakcyjna wizualizacja.

7. Wizualizacja uszyta na miarę Social Media.

Użytkownicy kanałów Social Media również stawiają na obraz. Dowodzą tego fakty. Wpisy z twittera, które zawierają grafikę, są udostępniane o 35% razy więcej. Wpisy z obrazami należą z reguły do najczęściej udostępnianych również na facebooku. Aż 87% wpisów, które są tam udostępniane, oparte są na wizualizacji.

8. Wzbudzić zaufanie i wiarygodność – Taka rola obrazu.

Obraz odgrywa również znaczącą rolę w podejmowaniu decyzji. Każdy, kto dokonuje wyboru, uczy się odrzucać dostępne możliwości. Jest to ściśle związane z kreowaniem opinii i formułowaniem sądów. W oparciu o aktualne przekonania i wiedzę stajemy przed koniecznością wyboru.
Informacje, które stanowią podstawę procesu decyzyjnego docierają do nas za pośrednictwem zmysłów.
Zmysł wzroku jest tu szczególnie ważny, gdyż dostarcza ponad 80% informacji.
Dowodzą tego również eksperymenty. Badania NCBI wykazały jednoznacznie, że poziom porozumienia wśród uczestników eksperymentu, którzy  dostali treści wzbogacone o elementy graficzne, był wyższy.

Dodaj komentarz

Czytaj również