Robert MajkutRobert-Majkut-Design

Robert Majkut

Robert Majkut należy do najważniejszych europejskich designerów. Wypracowany styl i konsekwencja w podejściu do designu sprawia, że jest rozpoznawalny jako twórca miejsc i produktów o wyjątkowym charakterze.

Urodzony w Szczecinie w 1971 roku, ukończył z wyróżnieniem liceum plastyczne na kierunku projektowanie mebli. Początkowo kształcił się jako architekt na Szczecińskiej Politechnice, a następnie przeniósł się do pracowni interdyscyplinarnej przy poznańskim ASP. Ostatecznie ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od roku 1988 związany jest ze sztuką jako grafik, artysta malarz i instalator. Buntownik z wyboru, humanista, antropolog kultury. Dzisiaj Robert Majkut to przede wszystkim designer, skutecznie podejmujący próby zmieniania otaczającej rzeczywistości. Na lepsze.

Reprezentuje głęboko analityczny system projektowania, w którym najistotniejsze są aspekty naturalne, kulturowe, humanistyczne i ekonomiczne. Jego styl to kwintesencja połączenia formalnego designu z innowacyjnością i najnowszymi technologiami. Ze względu na swoje wykształcenie i zainteresowania, nie zapomina o umieszczeniu swoich projektów we właściwym kontekście kulturowym i społecznym.

Jako projektant jest wyczulony na formy humanoidalne, obłe, krągłe, bliskie naturze. Jest to rozpoznawalny motyw w jego pracach. Design w jego rozumieniu opiera się na rozwiązaniach pionierskich, progresywnych, zmieniających rzeczywistość w określonym, sensownym, dobrym celu. Od dawna wierny jest przesłaniu „przyszłość to jutro wymyślone dziś”.

Design traktuje jako misję, która ma na celu kształtowanie otaczającego nas świata tak, aby był wygodny i estetyczny, a zaprojektowane przedmioty wpływały pozytywnie na nasze życie i emocje. Świat widziany oczami Roberta Majkuta cechuje indywidualizm oraz wielkie wyczucie formy. Często operuje skalą i intensywnością środków. Nie boi się poszukiwań i odważnych, niekonwencjonalnych rozwiązań. Jest perfekcjonistą – zawsze dąży do jakości na najlepszym możliwym poziomie.

Dzięki wysokiej kulturze pracy, dojrzałości projektowej, kompleksowemu podejściu do zlecenia oraz legendarnym już wymaganiom jakościowym, Robert Majkut stał się jednym z najbardziej cenionych i doświadczonych projektantów. Działa w segmencie najbardziej ekskluzywnych marek i wymagających inwestorów. Pracuje z elitą polskiego biznesu, zarówno na polu komercyjnym jak i prywatnym. Realizuje także zlecenia dla inwestorów zagranicznych – m.in. w Chinach i Rosji.

Projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego, sygnowane nazwiskiem Roberta Majkuta, tworzą zróżnicowaną kolekcję mebli i przedmiotów użytkowych. Najbardziej znane projekty to zestaw głośników Protony dla marki Tonsil, czy przełomowy na skalę światową fortepian Whaletone. Doświadczenie w dziedzinie projektowania, ogromna wiedza obejmująca kreację marek, zarządzania ich wizerunkiem oraz znajomość rynku dóbr luksusowych, pozwoliła Robertowi Majkutowi, współtwórcy i głównemu projektantowi fortepianu Whaletone, dokonać przełomu w branży muzycznej.

Wielokrotnie wyróżniany za swoją pracę, m.in. w 2002 roku utytułowany przez British Council wyróżnieniem „Rising Star”. Doceniony przez środowiska branżowe i dziennikarskie, m.in. nominowany do Elle Style Awards w kategorii „dobry design”. W 2011 roku redakcja magazynu Brief umieściła Roberta Majkuta w rankingu 50. Najbardziej kreatywnych w biznesie. W Londynie, w roku 2015 projekt wnętrz autorstwa Robert Majkuta _Multikino Złote Tarasy został nagrodzony w The European Property Award jako najlepszy w kategorii Leisure Design.

Aktywnie działa na rzecz propagowania dobrego designu. Gościnny wykładowca na uczelniach artystycznych, juror w konkursach, moderator i ekspert w dziedzinie projektowania, licznie cytowany w prasie polskiej i zagranicznej.

Robert Majkut

 

Projekty wzornicze: Protony, Whaletone Royal, Whaletone Grand, Biurko Mrs President, Lampa Hermama, Kolekcja mebli gabinetowych dla marek Noble Bank, Alior Bank, Bank PKO BP

 

 

ZOBACZ REALIZACJE