Kolory w mieszkaniu

Kolory we wnętrzach. Postaw na intensywne odcienie

Kolory we wnętrzach są jak perfekcyjny make-up – właściwie zestawione tuszują mankamenty i jednocześnie eksponują atuty. Intensywne barwy dają porządny zastrzyk mocy, a tej zazwyczaj jak na lekarstwo.

Kolory w mieszkaniufot. Blak Oak Studio – Przejdź do projektu

Kolory w mieszkaniuCubic projekt – Przejdź do projektu

„Marilyn Monroe jest po prostu jedną z wielu osób.(…) zainteresowała mnie w niej jej uroda, a jest ona rzeczywiście piękna; jeśli zaś chodzi o rzeczy piękne w ogóle – są nimi zapewne ładne kolory.”- puentował Andy Warhol. Kto jak kto, ale akurat pierwszy dandys pop-art’u z barwami „nie leciał sobie w kulki”. Z jego obrazów fantazje jaskrawych kolorów sypały się soczyście jak tęcza Skittlesów.
Kolory we wnętrzach to katalizatory wibrującej energii i naturalne narzędzia chromoterapii. Zamiast spijać litrami espresso lepiej rzucić na tapetę eksplozję mocnych barw. „Określone harmonie barwne wywołują u widza takie doznania, które u niego nie zawsze może wywołać muzyka.”- mawiał Eugene Delacroix. Kolor działa jak magnes, szybciej przyciąga wzrok niż wzory i kształty.
W sprawie barwnych miraży wiele do powiedzenia mają takie firmy jak: Sherwin-Williams, Benjamin Moore czy Pantone, które co roku komponują zestawienie bestsellerowych kolorów roku.

Kolory we wnętrzach – barwna psychologia

Na świecie istnieje 16 milionów barw, ludzkie oko dostrzega 256 z nich. Newton udowodnił, że kolor to czysta energia, a jej częstotliwość dociera do nas dzięki konkretnej barwie. Odpowiednie kolory we wnętrzach pomagają w stworzeniu atrakcyjnej aranżacji, ale również pozytywnie wpływają na nasz nastrój, łagodzą nerwy, albo pobudzają kreatywność. Przed wyborem palety kolorystycznej do danego pomieszczenia, warto zagłębić się w lekturę przybliżającą korzyści płynące z psychologicznych przymiotów danej barwy.

Kolory w mieszkaniuBlak Oak Studio – Przejdź do projektu

Barwy we wnętrzachWidawscy Studio Architektury – Przejdź do projektu

„Yellow submarine”

Kolory we wnętrzach utrzymanych w żółtych tonacjach to pełnowartościowy koktajl energetyczny. Zgodnie z rozumowaniem ludzi Wschodu barwa żółta jest synonimem optymizmu, co więcej sprzyja zacieśnianiu rodzinnych więzi. W jej towarzystwie człowiek staje się bardziej ekstrawertyczny. Żółty wzmaga apetyt, więc odpowiadać mu będzie przestrzeń kuchni i jadalni. Patrząc z innej perspektywy odcienie żółtego kojarzą się z ciepłem i krajobrazem słonecznych plaż- jeśli zatęsknimy za latem- Bahamy możemy zamknąć w łazience.

Kolory we wnętrzachPracownia Architektury Wnętrz Jeżewska & Zakrawacz – Przejdź do projektu

Kolory we wnętrzuCubic projekt – Przejdź do projektu

Kolory we wnętrzachA8 Architektura – Przejdź do projektu

Mechaniczna pomarańcza

Pomarańcz to barwa cytrusów- śmiała i radosna. Wnętrza w tej kompozycji kolorystycznej stymulują szare komórki, aktywizują do działania oraz kumulują pozytywne myśli. Kolor pomarańczowy robił furorę w latach 60. XX wieku, wcześniej pojawiał się również w stylu art deco. Obecnie daje o sobie znać w nowoczesnych aranżacjach i imagu inspirowanym trendami retro. Pomarańcz działa jak akumulator, wtedy gdy brakuje nam odpowiednie dawki słońca. Jeśli ściany w łazience oblejemy tym kolorem, będziemy mogli codziennie kąpać się w jego promieniach.

Kolory we wnętrzachKatarzyna Kowal – Przejdź do projektu

Kolory we wnętrzachAB Studio – Przejdź do projektu

Kolory we wnętrzachMałeccy Biuro Projektowe – Przejdź do projektu

Niebieski królewski

Błękit nieba i lazurowe wody – z takimi pejzażami najczęściej kojarzy się barwa niebieska. Filozofia feng shui traktuje ją jako symbol bezpieczeństwa. Kolory we wnętrzach w takich klimatach posiadają właściwości relaksacyjne, sprzyjają wypoczynkowi i budują atmosferę błogiego spokoju- zatem doskonale odnajdą się w sypialni. Kojące i wyciszające zalety barwy nieba okażą się nieocenione w domowym salonie kąpielowym, wycieczki do spa będą w tym przypadku zbędne.

Kolory we wnętrzachPepe pracownia – Przejdź do projektu

kolory we wnętrzachSoma Architekci – Przejdź do projektu

Kolory w pomieszczeniuPIK Studio – Przejdź do projektu

Zielony ma garniturek…

Zieleń to barwa dedykowana poszukiwaczom harmonii i równowagi. Jako kolor najbliżej związany z naturą, wpływa na regenerację sił witalnych. Walory zieleni najtrafniej wykorzystać w przestrzeni przeznaczonej do nauki, ponieważ jej odcienie korzystnie działają na koncentrację. Kolory we wnętrzach w odcieniach zieleni są wesołe, ożywcze i odprężające- będą idealnym passe-partout pomieszczeń, w których zażywamy relaksu.

Kolory we wnętrzachPracownia Projektowa PORT – Przejdź do projektu

Kolory we wnętrzachStudio LOKO – Przejdź do projektu

Kolory we wnętrzachStudio Zero – Przejdź do projektu

Dodaj komentarz