Wśród właścicieli domu z ogrodem rozwija się nowy trend w obszarze aranżacji przestrzeni, jaką jest kuchnia letnia. Upodobanie do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu czy biesiadowania ze znajomymi w ogrodzie – to wystarczające argumenty, żeby pomyśleć o letniej kuchni, jednak lista zalet takiego rozwiązania jest znacznie dłuższa. Jak zbudować, urządzić kuchnię letnią w ogrodzie oraz na co warto zwrócić uwagę wdrażając w życie tego rodzaju projekt?
Korzyści z posiadania przydomowej kuchni letniej
Podział na cztery pory roku sukcesywnie się zaciera, a to sprawia, że więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu w gronie rodziny i przyjaciół, delektując się otoczeniem urzekającej przyrody. To świetny powód do tego, aby w ogrodzie pojawiła się kuchnia letnia, która jest idealnym rozwiązaniem dla miłośników śniadań w weekendy, rodzinnych obiadów w plenerze czy grillowania w gronie znajomych.
Letnia kuchnia to nie tylko okazja do przygotowywania posiłków w ogrodzie, ponieważ z powodzeniem można w niej robić przetwory w ogrodowych warzyw i owoców, wypiekać chleb czy wędzić. Gotowanie w ogrodzie to czysta przyjemność, podobnie zresztą jak spożywanie posiłków na świeżym powietrzu w otoczeniu kwiatów, kolorowych motyli i śpiewających ptaków.
Budowa kuchni letniej w ogrodzie – od czego zacząć?
Kuchnia letnia powinna być funkcjonalna, bezpieczna w użytkowaniu i współgrać z otoczeniem domu oraz ogrodu. Istotne jest ponadto odpowiednie wyposażenie kuchni letniej oraz jej sąsiedztwa, dzięki czemu przygotowywanie posiłków i jedzenie na świeżym powietrzu będzie prawdziwą przyjemnością. Urządzenie letniej kuchni powinno być wcześniej przemyślane, ponieważ przestrzeń ta pełni funkcje zwykłej kuchni, jadalni, salonu oraz składziku.
Planując budowę kuchni letniej należy w pierwszej kolejności wybrać właściwe miejsce do jej zabudowy. Może do tego celu wykorzystać werandę, ale znacznie lepszą opcją będzie wiata lub altana ogrodowa Livingstone Terrasso, które dostępne są zarówno na planie koła, jak i prostokąta. Zachowanie odpowiedniej odległości od domu – pozwala uniknąć przenikania dymu i zapachów z kuchni letniej do pomieszczeń mieszkalnych. Ważne jest także osłonięcie ogrodowej strefy kulinarnej od palącego słońca oraz nie umiejscawianie jej w pobliżu szamba czy toalety.
W ramach podstawowego wyposażenia, w kuchni letniej powinna znaleźć się m.in. kuchenka (gazowa czy elektryczna) i/lub piec z grillem, zlew oraz blat roboczy. Kuchnię plenerową oraz jej bezpośrednie sąsiedztwo można doposażyć też w lodówkę, palenisko, funkcjonalne meble ogrodowe i szereg elementów dekoracyjnych. Nie bez znaczenia jest wybór podłogi, która powinna zostać dopasowana do stylu i specyfiki kuchni oraz być odporna na wilgotność, ekstremalne temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu najlepiej sprawdzają się płytki gresowe, kamień oraz odpowiednio zaimpregnowane deski drewniane.
Kluczowe jest również zadaszenie, którego zadaniem jest zapewnienie bezpiecznej i komfortowej pracy w czasie opadów deszczu czy podczas intensywnego nasłonecznienia. Dobre oświetlenie kuchni letniej i jej otoczenia – to nie tylko możliwość jej użytkowania z porze wieczorno-nocnej, ale także okazja do stworzenia klimatycznej atmosfery. Przy tej okazji, warto zadbać o elementy instalacji elektrycznej i oświetleniowej o współczynniku na poziomie co najmniej IP 54. W sytuacji, kiedy kuchnia letnia nie posiada dostępu do kanalizacji, doskonałym rozwiązaniem jest pompa do przetłaczania brudnej wody ze zlewu czy ze zmywarki.
W jakie wyposażenie kuchni letniej warto zainwestować?
Głównym elementem, jeśli chodzi o nowoczesne wyposażenie kuchni letniej, jest piec albo wielofunkcyjny grill ogrodowy czy palenisko. Oprócz tego, w skład sprzętów, jakie należy kupić, można wymieć blat roboczy, zlew, stół, szafki, półki oraz urządzenia AGD, np. lodówka czy zmywarka. Z pewnością warto zainwestować też w zintegrowane systemy do kuchni outdoor, np. modułowe produkty marki Talenti. Meble do kuchni letniej powinny pomieścić takie wyposażenia, jak np. sztućce, naczynia, ceramika, garnki oraz patelnie. W plenerowej strefie gastronomicznej dobrze jest mieć także stojak z ręcznikiem papierowym, deski do krojenia, kosz na odpadki, pojemnik na pieczywo czy lampy owadobójcze. Oryginalnym uzupełnieniem letniej kuchni są dekoracyjne donice ogrodowe z ziołami, np. z oregano, szczypiorkiem, pietruszką, bazylią, rozmarynem oraz z miętą.
Ciekawym rozwiązaniem jest umiejscowienie w sąsiedztwie kuchni letniej źródła ciepła, którym mogą być np. dekoracyjne ogrzewacze ogrodowe, misy ogniowe, stoły i różnego typu ozdobne paleniska ogrodowe, kominki. Naturalny ogień tworzy wyjątkowy klimat, a jego magia od wieków jednoczy wszystkich, którzy uwielbiają ciepło, światło i dobre jedzenie. Stoły ogniowe Forno oraz paleniska pomagają łączyć ludzi z naturą, stanowią efektowną dekorację każdego ogrodu i doskonałe uzupełnienie przestrzeni wokół letniej kuchni. Piece ogrodowe na drewno to naturalne źródło energii do przygotowywania posiłków oraz ogrzewania, co pozwala korzystać z ogrodowej kuchni niemal przez okrągły rok.
Kuchnia letnia a meble ogrodowe
Istotną częścią otoczenia nowoczesnej i kompleksowo wyposażonej letniej kuchni są funkcjonalne oraz efektowne meble ogrodowe. Popularne są stoły i krzesła z tworzywa sztucznego lub z technorattanu, ale prawdziwą furorę robią meble aluminiowe oraz drewniane. Meble ogrodowe powinny być odporne na zmienne warunki pogodowe, w tym spore wahania i różnice temperatury, wilgotność i nasłonecznienie (promieniowanie UV).
W kuchni letniej można urządzić jadalnię lub zlokalizować ją w bezpośrednim sąsiedztwie plenerowej strefy do gotowania. Można kupić pojedyncze stoły i krzesła ogrodowe lub całe zestawy mebli do outdoor’owej jadalni. Interesującą propozycję ma w tym zakresie marka Emeco, a także Desalto. W trakcie urządzania kuchni letniej warto postawić również na wypoczynkowe meble ogrodowe, takie jak sofy, fotele, ławki parkowe, leżaki oraz stoliki kawowe. Na wypadek deszczu i zapewnienia ochrony przed intensywnym słońcem, polecamy wyposażyć strefę relaksu przy kuchni letniej w duże parasole ogrodowe. Dla stworzenia ciepłej i przyjaznej przestrzeni, warto postawić w pobliżu różnego rodzaju dekoracje ogrodowe, takie jak rzeźby, ozdobne donice ze stali kortenowej czy fontanny.
Znajdź nas: