IFA 2015

Philippe Starck projektuje sprzęt dla Gorenje. Nowości z targów IFA

Philippe Starck – jeden z najbardziej szanowanych i rozpoznawanych współczesnych projektantów przemysłowych (tak, ten sam który stworzył min. słynne przezroczyste krzesło Louis Ghost i charakterystyczny wyciskacz do cytrusów Juicy Salif) projektuje dla słoweńskiej marki Gorenje.

W Berlinie Grupa Gorenje, której urządzenia już od 65 lat ułatwiają życie klientom w 90 krajach,  przedstawiła  swoje nowe oblicze.W tym roku mamy premierę wielu urządzeń do gotowania marki Gorenje i Asko oraz świeżej i eleganckiej linii wzorniczej stworzonej we współpracy z Philippe’em Starckiem. Ugruntowujemy zatem renomę twórcy nowych trendów w branży AGD (…) W naszym odczuciu design jest czynnikiem, który w znacznym stopniu wpływa na decyzję zakupową konsumenta mającego przed oczami całą gamę urządzeń o podobnej funkcjonalności. Firma Gorenje postanowiła pójść tym tropem i stworzyła unikalny design, który wnosi do generycznych urządzeń AGD powiew świeżości.” powiedział Franjo Bobinac – CEO Gorenje Group

Nowości AGD - IFA, Berlin. Wrzesień 2015.

Podczas berlińskiej IFA po raz pierwszy zaprezentowano nową linię urządzeń AGD – Gorenje by Starck. Sygnaturą kolekcji jest wyrazisty kubiczny uchwyt podbity nutą soczystego oranżu. Poza tym, fronty całej serii tworzy kompozycja stali nierdzewnej i absolutnie gładkich tafli wysokorefleksyjnego szkła. W skład kolekcji Gorenje by Starck wchodzą idealnie pasujące do siebie piekarniki, mikrofalówki, płyty grzejne, wyciągi kuchenne, lodówki, szafki oraz panele dekoracyjne. Wszystkie te urządzenia idealnie do siebie pasują. Punkt.

Philippe Starck projektuje dla Gorenje
źródło: HomeSquare

Linia Gorenje by Starck prezentuje się niezwykle spójnie, dopracowano ją w najdrobniejszych szczegółach, jednak za wyrafinowaną prostą kryje się nowoczesna technologia. „Największym wyzwaniem związanym z kolekcją Gorenje by Starck było zaprojektowanie urządzeń technologicznie doskonałych, a jednocześnie dających użytkownikom poczucie ciepła domowego ogniska. Elegancja tej kolekcji przejawia się w subtelnym połączeniu najwyższej jakości z minimalistycznym designem” — dodaje Philippe Starck.

Nowa kolekcja Gorenje by Starck ma odzwierciedlać styl życia domowników, dosłownie

źródło: Gorenje

Specialite de la maison – smaczek

Wszystkie sprzęty linii Gorenje by Starck cechują się najwyższą efektywnością energetyczną i logicznymi ustawieniami. Mają ułatwiać życie domowników i oszczędzać ich czas. Wydaje się, że wszelkie innowacje, jakie można było wprowadzić w nowoczesnych urządzeniach AGD, już dawno wprowadzono, a jednak francuski projektant do każdego z nich dodał jakiś smaczek. Przykłady? Proszę bardzo:

Mikrofalówki (te z funkcją piekarnika są bez talerza obrotowego) wyposażono w system Inverter Technology, który zapewnia równomierną dystrybucję energii w trakcie podgrzewania (zwłaszcza płynów) i rozmrażania, a także – co niezwykle istotne – eliminuje pulsowanie. To dlatego przyrządzone w nich potrawy utrzymują swoją pierwotną strukturę, w tym witaminy, minerały i błonnik.

Płyta indukcyjna – po aktywacji funkcji Xpand Zone można gotować niemal na całej jej powierzchni, wykorzystując miejsce do maksimum i dowolnie żonglując ustawieniem większych i mniejszych garnków.

najnowsza płyta indukcyjna Gorenje
źródło: Gorenje

Wyciągi kuchenne z serii Gorenje by Starck same dostosowują intensywność pracy wentylatora, ponieważ uzbrojono je w czujnik wykrywający poziom wilgotności, koncentracji gazów oraz innych zanieczyszczeń. Innowacyjny system zasysania powietrza obniża poziom hałasu i optymalizuje zużycie energii. Słyszysz tylko to, co chcesz …

okap kuchenny Gorenje by Starck

Przywrócić sprzętom długowieczność

Wyjaśniając, co łączy go z Grupą Gorenje, Philippe Starck bez wahania wymienia podejście do jakości oraz … inteligencję. Dodaje do tego jeszcze uczciwość. Taki miks przekłada się w jego opinii na długowieczność przedmiotów. A cóż takiego te cechy wnoszą? „Inteligencja jest po to, by móc dać z siebie wszystko, aby czynić swoich przyjaciół szczęśliwszymi i pomagać im wieść szczęśliwsze życie. Jakość – po to, by twoi przyjaciele, którzy wydadzą na nasz produkt ciężko zarobione pieniądze, mogli go używać przez długie lata. Uczciwość zaś, ma zapewnić realną cenę. Sztuka polega na tym – mówił podczas spotkania z przedstawicielami prasy Starck, by „znaleźć właściwy balans. To jest produkt o wysokiej jakości i designie – mam nadzieję – również na wysokim poziomie. Taki produkt powinien mieć właściwą cenę”. Właściwą, czyli nie tę niedorzecznie niską, która może być zaoferowana wyłącznie jako wynik niewolniczej pracy, ani tę horrendalnie wysoką, podyktowaną pazernie wysoką marżą. To właśnie buduje filary tzw. demokratycznego designu  – konceptu, który designer zdefiniował już 30 lat temu. Dobry produkt zdaniem Philippe Starck’a powinien być dostępny dla jak najliczniejszego grona odbiorców.

mikrofalówka bez talerza obrotowego. Gorenje by Starck
źródło: HomeSquare

Starck o sobie – nigdy nie walczę

Francuski designer pracował już nad projektami ponad 10 tysięcy (sic!) obiektów, na całym świecie. Zapytany, skąd bierze tyle energii, odpowiada: „A któż to wie? Trzeba przyznać, że to przede wszystkim rodzaj śmiertelnej choroby. Jest w tym odrobina szaleństwa, która ma swoje źródło w … autyzmie. Tak, tak, jestem autystyczny – troszeczkę. Druga sprawa to moje, prawie religijne, przekonanie (choć nie jestem wierzący), że trzeba dawać. Po trzecie, jestem zdania, że należy wykonywać swoją robotę samodzielnie, mając do dyspozycji ręce, rozum, ołówek i czystką kartkę papieru. To jest piękne i jednocześnie gwarantuje system wolny od wyzysku. (…) Jeśli naprawdę chce się ten proces zrozumieć, wystarczy być bacznym obserwatorem. Dostrzega się wtedy rzeczy, które nie są zrobione dobrze, no po prostu – zrobione nieszczerze. Zauważasz wtedy aspekty, których brakuje, a na które jest potrzeba, więc weźmiesz je pod uwagę. A jeśli na dodatek wiesz, jak to zrobić, czemu by nie zaryzykować sugerowania nowego, lepszego – miejmy nadzieję – rozwiązania? Ja nigdy nie walczę, choć bywam buńczuczny, szkoda na to energii. Można ją przecież przeznaczyć na coś bardziej kreatywnego. Nie zawsze jestem w dobrym nastroju, zdarza się nawet, że bywam mroczny, ale i wtedy nie walczę. Jeśli się z czymś nie zgadzam, staram się to zastąpić czymś innym. No i koniec końców – jeśli twoja propozycja jest lepsza od poprzedniej, to ją po prostu wyprze.”

IFA 2015na zdj. (od lewej) Philippe Starck i Franjo Bobinac – Gorenje Group; źródło: HomeSquare

Przekonujące odbicie – czysta swoboda

Wszystkie stalowe powierzchnie urządzeń Gorenje by Starck pokrywa specjalny film zapobiegający powstawaniu śladów palców. Ich „lustra” długo pozostają lśniące i dają się łatwo się czyścić. „Jeśli chcesz je dostrzec, to je oczywiście dostrzegasz, ale jeśli nie, zobaczysz w nich wyłącznie swoje odbicie” – mówił Philippe Starck podczas premierowej prezentacji w Berlinie. Zdaniem projektanta, jedynym obowiązującym stylem jutra będzie wolność – swoboda wyboru swoich potrzeb i pragnień. „W kuchni sprowadza się to głównie do wyboru tego, co ugotujesz dla rodziny i umówmy się, że do wyboru piekarnika, czy lodówki nie potrzeba tej swobody zbyt wiele… Prawdziwa wolność, to twoja wolność osobista. A w linii Gorenje by Starck niezmiernie ważna jest rola zwierciadła – rola odbicia osobistej swobody w twoich domowych sprzętach”.

Chłodziarka Gorenje by Starck
źródło: Gorenje

I trzeba przyznać, że ascetyczny design urządzeń z kolekcji Gorenje by Starck perfekcyjnie wtapia się we wnętrza. To dyskretny, ponadczasowy projekt, w którym mogą przeglądać się przeróżne osobowości, style życia, różne domy i chyba nawet – pokolenia?

W Europie Zachodniej i w Rosji kolekcja Gorenje by Starck będzie dostępna w wybranych sklepach, od września 2015 roku.

.

Dodaj komentarz