Red Dot Design Award 2015

Red Dot Design Award 2015 – Przemysław ‘Mac’ Stopa trzykrotnym laureatem Oscara designu

Red Dot Design Award tego roku świętował swoją 60. rocznicę. Jeden z najbardziej prestiżowych konkursów we wzorniczym uniwersum, organizowany przez niemieckie Design Zentrum Nordheim Westfalen z siedzibą w Essen, w 2015 roku szczególną uwagę skupił na projektach z polskim rodowodem. Międzynarodowa kapituła przyznała wyróżnienie aż dwunastu propozycjom z Polski, która w ten sposób odniosła miażdżące zwycięstwo, „bijąc na głowę” swoje wcześniejsze rekordy w Red Dot Design Award!

Przemysław ‘Mac’ Stopa – sztukmistrz designu

Przemysław ‘Mac’ Stopa to wizjoner wzornictwa, którego projekty przepowiadają przyszłość, odważnie wymykają się schematom, powstają z inspiracji kolorem, geometrią, trójwymiarowością. Są emanacją czystej abstrakcji, mają w sobie coś z kultowych dzieł Kandinsky’ego, wibrują barwami jak neoplastyczne obrazy Mondriana. Wabią, hipnotyzują, tworzą spektakularną iluzję, żonglują wyobraźnią. Pozbawione przedmiotowości odsłaniają przed widzem nowy wymiar wzorniczej sztuki.

Red Dot Design Award 2015Fot. Massive Design

W tegorocznej edycji konkursu Red Dot Design Award, Przemysław ‘Mac’ Stopa, założyciel warszawskiej pracowni projektowej Massive Design, zdobył rekordową liczbę prestiżowych nagród Red Dot Product Design Award. W ręce polskiego projektanta trafiły aż trzy statuetki Oscara designu.

W kolekcji  Przemysława ‘Maca’ Stopy znalazła się również nagroda Gold Award przyznana podczas NeoCon 2015- dorocznego i najważniejszego wydarzenia w USA, które pod jednym dachem skupia najzdolniejszych projektantów wnętrz oraz najlepsze produkty. Nagroda została przyznana w kategorii Surfacing Materials/Finishes (Wykończenia Ścienne) za projekt polskiego designera wykonany dla firmy Mosaico Digitale. Laureatem tej samej nagrody był również Karim Rashid z własnym projektem dla tejże marki.

Red Dot Design Award 2015Przemysław ‘Mac’ Stopa z Salvatore Pepe założycielem firmy Mosaico Digitale
Fot. Massive Design

Red Dot Design Award 2015Fot. Massive Design

Red Dot Design Award 2015 razy trzy!

Krzesło Pelikan powstało we współpracy Przemysława ‘Maca’ Stopy z Martinem Ballendat dla firmy Profirm. Projekt jest wynikiem myślenia o designie w sposób twórczy i nieskrępowany. Organiczna forma mebla przyciąga uwagę swoim oryginalnym kształtem, dodaje wnętrzu swobody. W dolnej części siedziska umieszczono półkę, w której można schować książkę czy laptopa. Krzesło Pelikan dostępne jest w dwóch wersjach – z podłokietnikami i bez. Do wyboru są cztery podstawy: nogi, płoza, baza płaska i czteroramienna.

Red Dot Design Award 2015
Fot. Profim

Red Dot Design Award 2015Fot. Profim

Breaking Form to kolekcja wykładzin modularnych zaprojektowana przez Przemysława ‘Maca’ Stopę dla Mohawk Group. Innowacyjna wykładzina to kompozycja unikalnych płytek o wielkości około 30 x 90 cm. Ich powierzchnia pokryta charakterystycznymi wzorami geometrycznymi daje wrażenie płynności oraz dynamiki. Dzięki możliwości dowolnej konfiguracji płytek Breaking Form, można stworzyć kilkadziesiąt różnych zestawów. Wzory wykorzystane w tej kolekcji umożliwiają wielokierunkową teselację oraz układanie różnorodnych kompozycji płytek w zależności od ich organizacji w przestrzeni. W ten sposób podłoga sprawia wrażenie trójwymiarowości. Kolekcja składa się z trzech wzorów – Hexagonal Infusion, Dotted Infusion oraz Spherical Infusion.

Red Dot Design Award 2015Fot. Massive Design

Red Dot Design Award 2015
Fot. Massive Design

Hybrid Collection to autorski projekt Przemysława ‘Maca’ Stopy dla włoskiej marki Casali. Hybrydowe dekoracje powstają poprzez łączenie różnych materiałów na powierzchni szkła, przez co możliwe jest osiągnięcie wrażenia trójwymiaru. Wzór Hybrid Collection odzwierciedla również pasję projektanta do tworzenia innowacyjnego designu inspirowanego geometrią i organicznymi kształtami stworzonymi przez naturę. Przeźroczystość szkła w połączeniu z trójwymiarowymi wzorami nadaje przestrzenny efekt oraz wrażenie zmienności i ruchu.

Red Dot Design Award 2015Fot. Saverio Lombardi Vallauri

Red Dot Design Award 2015
Fot. Saverio Lombardi Vallauri

Gala zwycięzców

Punktem kulminacyjnym Red Dot Design Award jest uroczysta akademia, która w tym roku odbędzie się 29 czerwca w Teatrze Aalto w niemieckim Essen. Podczas Designer’s Night laureaci konkursu będą mieli okazję celebrować swoje zwycięstwo. Przez kolejne cztery tygodnie nagrodzone projekty zostaną zaprezentowane na wystawie Design on Stage, następnie na stałe wyposażą ekspozycję Muzeum.

Dodaj komentarz