okulary EnChroma

Specjalne okulary dla daltonistów umożliwiają widzenie kolorów

Okulary dla daltonistów – jak mnóstwo innych wynalazków – wiele zawdzięczają tak zwanemu szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. (Kochani Daltoniści! Prosimy, nie czujcie się urażeni. Język polski trochę pejoratywnie naznaczył terminem daltonizmu osoby z wszelkimi rodzajami niedowidzenia barw. Nic na to nie poradzimy). No dobrze, ale po kolei. A było tak: Don Mc Pherson – amerykański naukowiec zajmujący się szkłem i wielbiciel gry Frisbee – opracował specjalne soczewki okularowe z myślą o chirurgach. Zadaniem soczewek było – primo: chronić lekarskie oczy przed promieniowaniem laserów, secundo: wspierać wzrok w różnicowaniu widzenia ludzkich tkanek. Mc Peherson przypadkowo odkrył, że świat widziany przez jego wynalazek wygląda bardzo „cukierkowo”. Podczas jednego z kalifornijskich turniejów Ultimate Frisbee rozgrywanego na boisku upstrzonym pomarańczowymi pachołkami (wyznaczają linię bramki), pożyczył swoje „cukierkowe” okulary koledze, który – jak się okazało – był daltonistą. Zdumiony przyjaciel Dona powiedział wówczas, że widzi pomarańczowe stożki, których nigdy wcześniej nie dostrzegał. Zaintrygowany tym zdarzeniem Mc Pherson zaczął intensywnie pogłębiać wiedzę na temat niedowidzenia barw, by dopracować swoje okulary, a kilka lat później założyć firmę EnChroma.

tak widzi tęczę osoba z zaburzoną percepcją barwtęcza widziana oczami osoby z zaburzoną percepcją barw, źródło: EnChroma

EnChroma

Szacuje się, że na świecie jest około 300 milionów osób z zaburzeniami widzenia barw. Któraś z wielu odmian trichromatyzmu (niedowidzenia barw) występuje często, tj. u jednego na 12 mężczyzn i znacznie rzadziej, bo u jednej na 200 kobiet. Okulary EnChroma mogą pomóc w około 80% tych przypadków. Kalifornijską firmę, która „wnosi kolor” do świata osób z niedowidzeniem barw prowadzi zespół badaczy, inżynierów i technologów wspierany ciałem eksperckim składającym się ze światowej sławy naukowców zajmujących się badaniem wzroku.

tęcza widziana przez okulary dla daltonistów EnChromatęcza widziana przez okulary EnChroma Cx, źródło: EnChroma

Linia okularów przeciwsłonecznych powstała jako pierwsza. Jednak wielu użytkowników przeciwsłonecznych okularów dla daltonistów życzyło sobie wprowadzenia wersji „dziennej”, tak by „swoje premierowe doświadczenie widzenia niektórych barw mogli wnieść również do środowiska pracy i do domu” – powiedział Tony Dykes, prezes EnChroma. Wszystko – począwszy od nauki w szkole, przez pokaz barwnej prezentacji w pracy, czy dyskutowanie z przyjaciółmi o biało-złotej lub niebiesko-czarnej sukience jest znacznie łatwiejsze z okularami korekcyjnymi EnChroma.” Linia okularów „dziennych” do użytku wewnętrznego umożliwia dzieciom, studentom, pracownikom umysłowym i fizycznym cierpiącym z powodu CVD (Colour Vision Deficiency /zaburzenia postrzegania kolorów) widzenie barwniejszego świata.

Oryginalne soczewki Cx produkowano na podłożu szklanym. Te na bazie poliwęglanu – ze względu na lekkość, podwyższone parametry ochronne i znacznie większą wytrzymałość – są najczęściej zalecane przez optyków dzieciom. Pediatryczne okulary dla daltonistów umożliwiają maluchom szybsze i dokładniejsze interpretowanie istotnych informacji kodowanych kolorem. Ponadto, lekkie okulary ułatwiają życie sportowcom i tym, którzy muszą chronić oczy podczas pracy.

okulary dla dzieci z zaburzeniem widzenia barw
pediatryczne okulary EnChroma

Okulary dla daltonistów – leczą czy nie leczą?

Pod koniec lipca 2015 Enchroma została zakwalifikowana do grona finalistów słynnego festiwalu kreatywności Cannes Lions Awards w kategorii „Innowacja”. A jednak produkt nie wszystkim się podoba… Jay Neitz – profesor oftalmologii Uniwersytetu Waszyngtońskiego kwestionuje wagę innowacji wprowadzonej przez firmę EnChroma stwierdzając, że jej okulary dla daltonistów nie mogą wyleczyć z niedowidzenia barw, ani uczynić zbyt wiele, by pomóc osobom z takimi dolegliwościami, z wyjątkiem „pewnych specjalnych okoliczności”. Pan Dykes spokojnie odpiera ten zarzut wyjaśniając, że okulary EnChroma nigdy nie miały być lekarstwem, tak samo, jak okulary do czytania nie leczą dalekowzroczności. „To nie jest ani magiczny lek, ani oszustwo.” Dykes otwarcie przyznaje, że opracowane przez jego firmę okulary dla daltonistów w niektórych przypadkach się sprawdzają, a w innych nie. Właśnie dlatego wdrożono niestandardową, 30 dniową politykę zwrotów.

„Ludzie z zaburzoną percepcją kolorów najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, co tracą. Wiedzą tylko o ograniczeniach, co do możliwości wykonywania pewnych zawodów lub aktywności – uważa z kolei Dr. Gary Louie, specjalista optometrii w Family Vision Care Optometrics (CA). Jego zdaniem, „soczewki EnChroma to coś więcej, niż zwykłe okulary przeciwsłoneczne, czy akcesoria kosmetyczne. To jest rodzaj opcji leczniczej, która ma realny potencjał poprawy jakości życia, potencjał – jakiego wielu nigdy wcześniej nie doświadczyło. Zachęcam lekarzy do tego, by rozważyli zaprezentowanie tej unikalnej technologii swoim pacjentom.”

okulary dla osób z trichromatyzmem

model Apollo, źródło: EnChroma

Użytkownicy innowacyjnych okularów często dzielą się swoimi pierwszymi wrażeniami na ich temat komentując je na forach lub kręcąc krótkie filmiki umieszczane w kanale YouTube, do czego z resztą EnChroma bardzo zachęca. „Byłem zahipnotyzowany żywymi obrazami, które ujrzałem, kiedy założyłem okulary EnChroma i napływającymi do mnie barwnymi wizualizacjami” – wyznał Trevor Oppliger, Zastępca Prokuratora Okręgowego Fresno(CA). „Walczyłem z falą emocji, która mnie zalała, kiedy zacząłem zdawać sobie sprawę z tego, jaki wpływ na moje życie będą miały te okulary”.

okulary EnChroma

model Gamma, źródło: EnChroma

By cieszyć się pełnym spektrum życia …

W czerwcu br. EnChroma we współpracy z Kalifornijską Akademią Nauk udostępniła swoje okulary zwiedzającym wystawę „Kolor Życia” ukazującą świat zwierząt, min. poprzez wciągające interaktywne zabawy ilustrujące rolę, jaką kolor odgrywa w naturze. Osoby niedowidzące kolorów mogły wypożyczyć okulary dla daltonistów, by wypróbować je podczas tego wydarzenia i cieszyć się nim tak samo, jak wszyscy, którzy widzą kolory „normalnie”. „Podobną współpracę podejmujemy też z innymi muzeami – mówi Tony Dykes – np. z Muzeum Sztuki Współczesnej w Chicago. EnChroma wciąż poszukuje nowych dróg, by pomóc osobom niedowidzącym barw cieszyć się pełniejszym, bezpieczniejszym życiem, tak w wymiarze estetycznym, jak i w szkole, czy miejscu pracy.”

Specjalne okulary dla daltonistów – przeciwsłoneczne i te do użytku wewnątrz budynków (EnChroma Cx-65), dla kobiet, mężczyzn i dzieci można kupić i na receptę, i bez.

 

logo firmy EnChroma

 

 

 

 

2 odpowiedzi na “Specjalne okulary dla daltonistów umożliwiają widzenie kolorów”

  1. hanniba67 . napisał(a):

    Witam !
    Gdzie takie okulary można zamówić w Polsce ??
    Pozdrawiam

  2. hanniba67 . napisał(a):

    Czy jest gabinet gdzie można podać się badaniu i przetestować takie okulary w Polsce ?

Dodaj komentarz