Ścigamy się nowoczesnymi autami, jeździmy szybkimi kolejami, latamy dużymi, bezpiecznymi samolotami. Wciąż dalej, coraz częściej… Od lat zwiększamy bezpieczeństwo, komfort. W którymś momencie porzucono jednak temat nadmiernej prędkości – pewnie ze względu na wspomniane wcześniej kwestie. Nagle – okazuje się, że stoimy w obliczu rewolucyjnego wynalazku, który znacząco zredefiniuje określenie „podróży w błyskawicznym tempie”. Proszę Państwa: oto Hyperloop.

Źródło: www.hyperlooptech.com
Jak strzała? Nie! Jak dźwięk…
Jak rozumiemy, tu, w Polsce, szybką prędkość? Podziwiamy Darty i Pendolino, znając nieco szybsze rozwiązania np. z Japonii, ale – generalnie się cieszymy. Z radością wjeżdżamy na autostrady, dojeżdżając do największych miast z trochę lepszym rezultatem. Mamy coraz więcej wylotów z naszych lotnisk – jednak nawet europejska podróż może potrwać ładnych kilka godzin. A gdyby tak poruszać się z prędkością światła? Dobry żart – pomyślisz. Nie, to Hyperloop.

Źródło: www.hyperlooptech.com
Propozycja Elona Muska – prawdziwego wizjonera, którego deklaracjom i pomysłom można zaufać. Otóż koncepcja jest prosta i nie, nie jest to scenariusz filmu fantastycznego. Wyobraź sobie stalową tubę, w której umieszczona zostaje kapsuła przeznaczona dla pasażerów i na bagaż. Odpowiednie ciśnienie, efekt poduszki powietrznej i zasilanie energią słoneczną… Gotowi? Start! Błyskawiczny przejazd, dla przykładu, z północy na południe Polski, z gór na bałtycką plażę, w niecałą godzinę. Brzmi niewiarygodnie, a jednak! To po prostu Hyperloop.

Źródło: www.hyperlooptech.com
Jak wygląda sytuacja?
Hyperloop to projekt Elona Muska i zespołu SpaceX. Od roku pracują nad prototypem w Kalifornii, gdzie powstaje 4-kilometrowa tuba testowa. Sam pomysł pojawił się o wiele wcześniej, a oficjalne informacje w 2012 roku. SpaceX to firma zajmująca się również kosmosem, Teslą i innymi futurystycznymi konceptami, sam Hyperloop nie jest więc znowu taki szokujący. Bardziej dziwić może fakt, że przy jego produkcji pojawili się… Polscy inżynierowie. To najciekawsza część tej historii.

Źródło: www.hyperlooptech.com
Szybki Bill. Z Polski
Koncepcja to jedno, dokładny projekt to drugie. Właśnie w celu realizacji tego drugiego Elon Musk ogłosił konkurs, w którym udział bierze polski zespół składający się z studentów, absolwentów i kadry naukowej Politechnik Wrocławskiej i Warszawskiej. Są już na drugim etapie wymagającej drogi, zbierając fundusze na wyjazd, testy i finalizację modelu. Hyperloop może okazać się więc nie tylko ciekawostką z drugiego końca globu, ale rodzimym produktem i… konkurencją dla PKP, LOT-u i autostrad…

Źródło: www.hyperlooptech.com
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.