Drukowanie przestrzenne

Drukowanie przestrzenne – „zaczarowany ołówek” XXI wieku

Drukowanie przestrzenne 3D – czwarta rewolucja przemysłowa

Debiut człowieka w kosmosie zaliczony, pierwszy klon wyhodowany, sztuczna inteligencja zaszczepiona. Rozwój technologiczny zaszedł tak daleko, że jedyne co może zrobić to zebrać oklaski i przejść na emeryturę.
Sprawa ma się jednak inaczej. Technika przeszła… ale samą siebie i dalej prze do przodu. Pomysły wyprzedzają myśli, a ludzkość dotarła do momentu, kiedy wyimaginowane kaprysy stały się rzeczywistością i to trójwymiarową…

Drukowanie przestrzenneŹródło: www.pinterest.com/pin/119345458850640922

Drukowanie przestrzenneŹródło: www.pinterest.com/pin/178807047680197156

Drukowanie przestrzenneŹródło: allabout3dprinting.com/taulman-618-3d-printer-filament

Drukowanie przestzrenneŹródło: jenleslie.wordpress.com/2011/05/14/neri-oxman-biology-meets-design

Technologia zza oceanu

3D printing liczy sobie już trzy dekady. Metoda druku opracowana przez Massachusetts Intitute of Technology u schyłku lat 80. XX wieku, została skonstruowana z myślą o tworzeniu prototypów. Technologia przepuszczona przez współczesny filtr i zmodernizowana na potęgę, rozszerzyła wachlarz możliwości i dziś drukarki przestrzenne generują realne, fizyczne obiekty. Niedługo każdy z nas będzie mógł w zaciszu własnego domu wydrukować sobie złotego Roleksa, Ferrari z silnikiem odrzutowca i słonia w karafce.

Drukowanie przestrzenne z prędkością światła wypiera dotychczasowe, prozaiczne już techniki. Trójwymiarowa poligrafia na dobre weszła do języka architektury, medycyny, rozrywki, branży odzieżowej, przemysłu żywieniowego, jedną nogą jest już nawet w kosmosie. NASA planuje wyposażyć astronautów w drukarki 3D funkcjonujące nawet w stanie nieważkości, wszystko po to, żeby reperacja kosmicznego pojazdu przebiegła bez interwencji Houston.

Drukowanie przestrzenneŹródło: grabcad.com/library/local-motors-isf-internal-strut-frame-for-3d-printed-car-challenge-1

Drukowanie przestrzenneŹródło: all-that-is-interesting.com/3d-printer

Drukowanie przestrzeniŹródło: www.pinterest.com/pin/548524429589150566

Drukawanie przestrzenneŹródło: 3dprintaddicted.blogspot.com/2014/06/buty-z-drukarki-3d.html

Drukowanie przestrzenneŹródło: www.priyoid.com/3d-yazici-teknolojisi

Obsługa trójwymiaru

Cały akt tworzenia zaczyna się od skomponowania interesującego nas modelu, albo w programie graficznym albo w formie zdigitalizowanej bryły. Skaner sczytuje współrzędne oraz informacje na temat pokrywających go kolorów i „zrzuca” je na geometryczną siatkę. Gotowa wizualizacja wędruje do drukarki, a tam zaczyna się główny trzon akcji.
Drukowanie przestrzenne jest metodą przyrostową- obiekt powstaje poprzez nakładanie kolejnych warstw materiału. Każda drukarka daje ten sam efekt, za to rodzaj wykorzystywanego budulca oraz technologia jego nanoszenia mogą być różne. Najpopularniejsze tworzywa przeznaczone do trójwymiarowego druku to gips, kompozyt plastiku i drewna, czekolada również się kwalifikuje.

Drukowanie przestrzenneŹródło: www.pinterest.com/pin/428193877042743999

Apple po polsku

I Polacy mają swój wkład w drukowanie przestrzenne. W ubiegłym roku olsztyńska firma Zortrax z wielkim impetem wkroczyła na amerykański rynek, a kampania na Kickstrterze zafundowała im 180 tys. dolarów. Właściciele twierdzą, że ich drukarki są niczym applowskie gadżety, gotowe do użycia zaraz po wyjęciu z pudełka. W jakość wątpić nie można, pod refleksją podpisują się takie marki jak Audi, BMW i inne nobliwe firmy także te po drugiej stronie oceanu.

Drukowanie przestrzenneŹródło: smi2.mirtesen.ru/blog/43089737971/Samyie-interesnyie-veschi,-napechatannyie-na-3D-printere

Drukowanie przestrzenneŹródło: www.dream3d.co.uk/product/zortrax-m200/zortrax_business_6

Treiler w 3D

Jeszcze kilka lat temu zakup drukarki 3D implikował niebagatelne sumy. Jednak cennik powoli się kurczy, bo dziś jesteśmy w stanie nabyć takie urządzenie za 10 tysięcy złotych. Jeśli przepowiednie technologicznych proroków spełnią się, to w ciągu najbliższych dziesięciu lat drukarka 3D znajdzie się na wyposażeniu każdego domostwa i stanie się „sprzętem powszednim” jak zmywarka do naczyń.

drukowanie przestrzenneŹródło: www.ground3d.nl/the-maker-chair-van-joris-laarman

Drukowanie przestrzenneŹródło: pepperboxcouture.wordpress.com/2013/01/30/designer-inspiration-eco-furniture-of-the-future

Drukowanie przestrzenneŹródło: www.solidsmack.com/fabrication/worlds-first-crowd-fabricated-chair-available-download-make

Dodaj komentarz