Niedawno duet projektantów – Aga Kobus i Grzegorz Goworek, z warszawskiego Studio Organic, zakończył inwestycję nietypowego projektu domu „łapiącego światło”. Modernistyczna bryła mieści w sobie funkcjonalne wnętrze na wskroś przeszyte światłem. Projekt, pomimo obaw jego autorów, płynnie przełożył się na praktykę, a efekt końcowy przeszedł oczekiwania samych projektantów, którzy „rzucili nowe światło” na technikę tworzenia tak przejrzystej i czytelnej przestrzeni.


Dom jak soczewka
„Budynek jest ultra prosty, modernistyczny. Elewacja południowa, czyli najbardziej nasłoneczniona, wypadła niestety od głównej ulicy. Postanowiliśmy ją całkowicie zamknąć i odizolować akustycznie, ale powstał problem doświetlenia budynku. Osiągnęliśmy funkcjonalne wnętrze bryły, które pozwoliło przeznaczyć centralną część pawilonu na wielofunkcyjną strefę dzienną ze stropem na wysokości 5,5 m. Pod stropem umieściliśmy świetliki na cztery strony świata. Cały budynek rysuje się na planie litery „H”, gdzie we wcięciach po bokach od strony wschodniej i zachodniej powstały tarasy z trzech stron otoczone oknami ”- Aga Kobus.



Projektanci nie byli do końca pewni, czy ostateczna realizacja będzie stanowiła realne odzwierciedlenie zakładanej teorii oraz czy powstały budynek zgra się z otoczeniem i oświetleniem. Jednak finalna realizacja zrobiła ogromne wrażenie na autorach projektu:
„Efekt przeszedł nasze oczekiwania. Przestronne i funkcjonalne wnętrze jest pięknie doświetlone, światło nie oślepia, nie razi, a wlewa się delikatnymi strumieniami do każdego zakamarka oraz dodatkowo ze zmianą położenia na widnokręgu, zmienia nastrój we wnętrzu”- zaznacza projektantka.


Jasna sprawa!
Swój koncept wnętrz projektanci oparli o bardzo czytelny podział przestrzeni. Poszczególnym strefom dedykowali konkretne role. Przemyślany plan pozwolił na to, by funkcjonalne wnętrze tworzyło relacje zarówno z bryłą budynku, jak i z mieszkańcami domu.
„Samo wnętrze dzieli się na trzy strefy: wejściową, dzienną wielofunkcyjną i nocną sypialnianą. W strefie wejściowej znajduje się hall połączony z przestronną kuchnią oraz łazienką, garderobą i wejściem do garażu. W centrum mieści się funkcjonalne wnętrze salonu z jadalnią, jest to pomieszczenie przejściowe do wszystkich sypialni, zdeterminowane decyzją o zminimalizowaniu pomieszczeń z funkcją komunikacyjną, oraz główna łazienka i pralnia. Strefa nocna to trzy sypialnie z garderobami, w tym jedna z dodatkową łazienką, i gabinet” – podkreśla Aga Kobus.

Funkcjonalne wnętrze na styku stylów
Mimo mocno modernistycznej bryły, wnętrze nie jest definitywnie nowoczesne, ponieważ zostało urozmaicone klasycznymi elementami, projektanci podjęli się zatem zaaranżowania wnętrz we wcześniej niepraktykowanym przez nich stylu.

Przestrzeń reprezentacyjną tworzy obszerny hall połączony z kuchnią. Centrum domu stanowi strefa dzienna, której przypisany jest przestronny salon z jadalnią. Funkcjonalne wnętrze z graficznymi podziałami dużych okien oraz świetlików w dachu, maksymalnie doświetlających pomieszczenia, daje poczucie harmonii i estetycznej równowagi. W salonie pojawiły się nowoczesne elementy wyposażenia, m.in.: lampy podłogowe Doride marki Artemide, dywan Astoria – JAB Anstoetz, luksusowe zabudowy uszlachetnione marmurem Nero Marquina, biblioteka Manhattan B&B Home, sofy Bristol od Poliform oraz stoliki kawowe Criss Cross Square Eichholtz.

We wnętrzach odnaleźć można autorskie elementy wyposażenia zaprojektowane przez Studio Organic – lampy Okręgi lewitujące nad częścią wypoczynkową, stelaż nad stołem w jadalni oraz zabudowa szafek kuchennych. Wszystkie propozycje pochodzą z kolekcji MUF. Lampa umieszczona nad wyspą kuchenną, służąca jako rama dla okapu, dodatkowe oświetlenie oraz akcent dekoracyjny oraz zabudowa w gabinecie połączonym z sypialnią są także autorskimi projektami Studia Organic.


Funkcjonalne wnętrze kuchni z wyspą oraz klasyczną podłogą koresponduje z pozostałymi wnętrzami. Do wyspy dobrano hokery About a stool marki Hay.


Hall zdobi stylowa konsola Table Console Criss Cross marki Eichholtz.


Łazienka główna – kontrast czerni i bieli, gdzie przeważa jasna kolorystyka.
Gdzie szukać klasyki? Odnaleźć ją można w aranżacji głównej sypialni zlokalizowanej w południowo-zachodniej części domu oraz przynależącej do niej łazience. Łóżko Papilio LP170 marki B&B, stoliki Table Side Mcarthur firmy Eichholtz, konsola Lizrd Inspiro Design, fotel Alma wood od Moma Studio, dekor okładzin ściennych oraz miękka faktura podłogi nadają przestrzeni sypialni eleganckiego i wyrafinowanego charakteru, w pełni oddającego klasyczną stylistykę.


Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.