Inspiracje ze świata, czyli jakie wartościowe projekty pojawiają się w innych zakątkach globu? Realizacje pracowni architektury wnętrz ARRCC z siedzibą w odległym Kapsztadzie wywarły na nas spore wrażenie. Wnętrza według ich projektu są pełne życia, energii i koloru. Roi się w nich od oryginalnych detali, z ogromnym wyczuciem łączą też różnorodne faktury. Wszystko to sprawia, że przestrzenie, które aranżują są dynamiczne, ale i eleganckie. Nie ulega wątpliwości, że ich luksusowość polega na stosowaniu najlepszych materiałów. Jak sami przyznają, sporo mebli i elementów oświetlenia tworzą we współpracy z producentami specjalnie na potrzeby indywidualnej realizacji. Szczególną wagę w swoich aranżacjach przykładają do też otoczenia. Jest to o tyle ważne, że zwracają się do nich klienci z całego świata. Z bogatego portfolio ARRCC wybraliśmy dwa projekty, które najlepiej oddają ich nowoczesny stosunek do luksusowych wnętrz.
Pracownia ARRCC często we współpracy z producentem tworzy oświetlenie na potrzeby indywidualnego projektu
Wnętrze apartamentu w Barcelonie
Inspiracją przy powstawaniu tego wnętrza był współczesny styl afrykański, a także bogactwo kulturowe tętniącej życiem Barcelony. Eklektyczny koktajl materiałów o bogatej fakturze dodaje przestrzeni charakteru. Surowe drewno łączy się z metalem, zamszem i powierzchniami na wysoki połysk, nadając aranżacji zmysłowy wymiar. Choć każde z pomieszczeń ma swój indywidualny charakter, to dzięki obecności mebli z dębowego drewna, pionowych, mosiężnych przesłon (stworzonych specjalnie na potrzeby projektu), nowoczesnej tapicerki i laminowanych paneli wystrój apartamentu tworzy spójną całość.
Widok na salon apartamentu w Barcelonie
Apartament, który zajmuje całe piętro budynku, funkcjonuje zarówno jako rodzinny dom, jak i wakacyjna rezydencja. Rozkład pomieszczeń musiał więc w sposób praktyczny przystosować się do wymogów życia rodzinnego. Zadaniem projektantów wnętrz było stworzenie odpowiedzi na potrzebę otwartej, wspólnej przestrzeni życiowej, która respektowałaby prywatność apartamentu względem sąsiadujących budynków.
Powstała przestrzeń ma charakter minimalistyczny i nowoczesny. Na wyposażenie składają się starannie wyselekcjonowane przedmioty, jak również dzieła sztuki z kolekcji właścicieli. „Zależało nam na stworzeniu intymnego, nastrojowego i pełnego ciepła wnętrza, które przypominałoby nieco ekskluzywne butiki” – opowiada Mark Rielly, współwłaściciel ARRCC i kierownik projektu.
„Kolory ziemi i ciemne drewno to nawiązanie do afrykańskich rytmów. Tworząc w tym duchu, dodaliśmy kilka obłych kształtów, takich jak drapowane skórzane sofy czy stolik kawowy w stylu vintage. Jednym z najciekawszych elementów wnętrza są wykonane na zamówienie przegrody z mosiądzu z wyciętymi trójkątnymi otworami, inspirowanymi afrykańskimi ozdobami. Widoczna od chwili wejścia przegroda oddziela hol od części mieszkalnej” – dodaje Rielly.
Przestrzeń hiszpańskiego apartamentu pokazuje, jak bardzo przemyślany jest w istocie projekt wnętrza, które na pierwszy rzut oka wydaje się spontaniczne i intuitywne. W tym projekcie, inteligentna technologia idzie w parze z artystycznym wyczuciem i elementami dekoru, stworzonymi specjalnie na potrzeby indywidualnej przestrzeni. Nie dziwi fakt, że właściciel apartamentu, przedsiębiorca w skali międzynarodowej, powraca do zespołu projektowego ARRCC z każdym, nowym zleceniem.
Inspiracje ze świata: Lion’s View w RPA
Ściany na planie okręgu wyznaczające przestrzeń foyer zadecydowały o organicznym kształcie wnętrza. Zamiast poddać się standardowemu podziałowi na bloki, przestrzeń została zaprojektowana tak, aby jak najlepiej odzwierciedlać pofalowaną konstrukcję zewnętrzną. Po wejściu do foyer oczom ukazuje się zapierający dech w piersiach widok na zatokę, a umeblowany kącik zaprasza na chwilę relaksu przy filiżance kawy. Futurystyczny efekt udało się osiągnąć dzięki siedziskom Knoll Platner oraz zaskakującym lampom Artemide Skydro Soffitto, przypominającym krople rtęci. Podkreślają one płynność otaczających je form.
Po opuszczeniu foyer, udajemy się do salonu, w którym króluje „dyskretna obfitość”. Potrójne, przesuwne, szklane drzwi i zakręcone schody ze szkła i stali dominują nad rodzinną przestrzenią. Wisząca lampa ledowa od Quasar Citadel stanowi wspaniałe uzupełnienie schodów dzięki swojej kaskadowej, okrągłej formie.
Wykorzystane w realizacji meble pochodzą od międzynarodowych marek, definiujących współczesność we wnętrzu. Biały marmur, granit, szczotkowana stal czy brąz to tylko niektóre z wybranych materiałów, które mają za zadanie kontrastować z wszechobecną w mieszkaniu bielą. Warto wspomnieć, że rezydencja jest prawie całkowicie zautomatyzowana ¬– sprzętem elektronicznym można sterować centralnie. To kolejny dowód na to, że projektowanie według ARRCC to myślenie o detalach na każdym etapie projektowania.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.