spiżarnia - styl nowojorski

Spiżarnia to wyjątkowe miejsce. Kojarzy się z wybornymi smakołykami i przepysznymi słodkościami, takimi, jakie babcia serwuje na niedzielny podwieczorek. Frużelina z malin, agrestowy kompot, brzoskwinie w syropie… muszą mieć miejsce honorowe.

Dawniej spiżarnia była specjalnie wydzielonym pomieszczeniem. W czasach średniowiecza przechowywano tam chleb, ser i lniane nakrycia. Po części jego wnętrze pełniło też funkcję lodówki. Współcześnie każda szanująca się pani domu ma własną spiżarnię. Dla kobiety to (oprócz garderoby) najważniejsze miejsce w domu. Każda chciałaby chociaż na chwilę zamienić się z domową boginią- Nigellą. W magicznej spiżarni pani Lawson szczególne miejsce mają skarby skompletowane podczas podróży i jej ulubiony czekoladowy groszek.

Nic trudnego, żeby i w swoim domu zaaranżować takie pomieszczenie. Dzięki spiżarni popisy kulinarne są o wiele łatwiejsze, bo wszystkie niezbędne składniki mamy „pod ręką” i na jej wyciągnięcie, a robot kuchenny wreszcie znajduje swoje „miejsce w szeregu”.

Spiżarnie warto zaplanować już w fazie wstępnej i wprowadzić ją do projektu. Wtedy można wydzielić dla niej osobną przestrzeń lub wkomponować w obszar kuchni.
Kiedy jednak mamy już gotowy image i nie chcielibyśmy pozwolić sobie na wyburzenie ścian albo adaptację odrębnego pomieszczenia, możemy wykorzystać wnękę. Nie musi być przepastna, wystarczy, że zainstalujemy w niej wystarczająco funkcjonalne półki lub regały. Nie zapomnijmy, że nasze wiktuały też powinny mieć ładną oprawę. W modnym kredensie ze stylowymi dekorami będą prezentować się wyśmienicie.
Otwarta spiżarnia nie powinna jednak godzić w oczy nadmiarem. Równowaga obowiązuje nie tylko w przyrodzie. Półki uginające się od nadwagi nawet najbardziej designerskich pojemników i sprzętów, wprowadzi aranżacyjny chaos.

Przy urządzaniu spiżarni należy kategorycznie przestrzegać kilku ważnych zasad. Jeśli mamy wolny wybór, wybierzmy dla niej takie miejsce, które ulokowane jest w północnej, czyli najchłodniejszej, części naszego domu. Możemy wykorzystać też przestrzeń, z którą zwyczajnie nie mamy co zrobić. Wnęka pod schodami również się kwalifikuje. Ważne jest to, żeby było ciemno i sucho.

Chcesz spełnić swoje marzenie o perfekcyjnej spiżarni? Nasi profesjonaliści chętnie Ci w tym pomogą.