Kuchnia w bieli

Jak urządzić mieszkanie w bieli? Kolor szlachetny i zawsze na czasie

Mieszkanie w bieli zwykło się traktować obcesowo. O ludziach, którzy urządzają swoje gniazdko w tym właśnie kolorze, twierdzi się, że po prostu „kręcą cykorię” przed innymi barwami. W rzeczywistości, takie opinie to raczej androny wyssane z palca. Ci, którzy przeszli na jasną stronę mocy, znają i doceniają uniwersalne i ponadczasowe atrybuty bieli, wiedzą, jaki ma w sobie power. W końcu to barwa bliska absolutu.

Mieszkanie w bieliAranżacja: Patrycja Rabińska
Fotografia: Yassen Hristov
Przejdź do projektu

Kuchnia w bieliPracownia projektowa ArtMOKO – Przejdź do projektu

Kuchnia w jasnych barwach4MA PROJEKT – Przejdź do projektu

Mieszkanie w bieli to nie jedyny bestseller bieżącego roku. Dyktatorzy mody puszczają w eter nowiny, że w sezonie wiosna/lato 2015 będziemy nosić się na biało, i do tego w wydaniu total look. Nie ma się co szczypać – ponad wiek temu biel pokochała Coco Chanel, a za nią inni kreatorzy mody. Nieskazitelną bielą posługują się współcześni designerzy, styliści wnętrz, rzeźbiarze przestrzeni… ad extremum i: „czarna krowa białe mleko daje”.

Biała magia

Biel to barwa, która się nie narzuca, zawsze jest „na miejscu”, nie dotyczy jej przesada. Ze zdolnością magicznej różdżki odbija światło, potęguje wrażenie otwartości, intensyfikuje efekt przestronności, wprowadza wizualny porządek, czystość i niezwykłą eteryczność. Wyostrza wrażenia wizualne związane z przedmiotami i wydobywa ich kształt, dlatego pierwszorzędnie spełnia się w roli tła. Małe mieszkanie w bieli zwiększa swoje rozmiary, gdyż jasne ściany konstruują wnętrze na zasadzie iluzji.

Dodatkowo kolor biały ma wyjątkowe właściwości psychosomatyczne: wycisza i łagodzi emocje oraz stymuluje wyobraźnię i „nakręca szare komórki”. Mieszkanie w bieli to dzieło całkowicie skończone, totalne. Wykorzystanie tej wyjątkowej barwy pozwala na stworzenie płynnych granic między pomieszczeniami.
Mieszkanie w bieli to dzieło całkowicie skończone, totalne. Wykorzystanie tej wyjątkowej barwy pozwala na stworzenie płynnych granic między pomieszczeniami.

Niezastąpione właściwości bieli asymilują przede wszystkim wnętrza utrzymane w stylu minimalistycznym i nowoczesnym- w wersji total white lub otulonej mocnymi i odważnymi akcentami kolorystycznymi. W towarzystwie bieli spotkamy kreacje przestrzeni inspirowane Skandynawią – bez niej nie obejdzie się wnętrze stylizowane na chic à la française i pastelową Prowansję.

 

Jadalnia w bieliJacek Tryc – Przejdź do projektu

Mieszkanie w bieliKatarzyna Kowal – Przejdź do projektu

Mieszkanie w bieliDominika Rostocka
Fotografia: Sztuka Kadru
Wykonawca: Wirchomski
Przejdź do projektu

Sypialnia w złocieGoszczdesign – Przejdź do projektu

Mieszkanie w bieliJacek Tryc – Przejdź do projektu

Bielszy odcień bieli

Biel wcale nie kończy się tam, gdzie zaczyna. Zliczenie pakietów monochromo i wariacji na jej temat jest zadaniem niewykonalnym. Biała barwa ma wiele odcieni – pięknych, szlachetnych i eleganckich.

Decydując się na biel w błękitnej tonacji osiąga się efekt chłodu w pomieszczeniu, natomiast lekko żółtawa domieszka działa w drugą stronę – wnętrze staje się ciepłe i przytulne. Stonowane, kremowe biele i rozbielone szarości doskonale współgrają z drewnem oraz innymi, naturalnymi materiałami. Mieszkanie w bieli urozmaicone pastelowymi dekoracjami, np.: w odcieniach pudrowego różu, seledynu czy błękitu sprawią, że przestrzeń nabierze lekko romantycznego wyrazu. Kolaż różnych tonacji bieli na ścianach przynosi bardzo interesujące efekty, podobne do połączenia różnorodnych deseni i materiałów.

Biel, w duecie z innymi kolorami, wzmacnia ich intensywność. „Każcie tańczyć na balu kobietom w bieli lub czerni: tylko je będzie widać” – mawiała Coco Chanel. Czarny w parze z bielą to już klasyka gatunku.

Biel we wnętrzuAB STUDIO – Przejdź do projektu

Pokój dzienny w bieliMadama – Przejdź do projektu

Mieszkanie w bieli1A1.pl Architektura Wnętrz – Przejdź do projektu

Mieszkanie w bieli – informacje w pigułce

  • Biel jest intrygującym kolorem. Ze względu na swój ponadczasowy i oryginalny charakter stanowi wspólny mianownik tradycji i nowoczesności.
  • Biel to idealny kontekst, który najlepiej eksponuje meble i dekoracje, mające wyróżnić się we wnętrzu.
  • Wartościowe zestawienie tworzy biel i drewno. Drewniana podłoga czy panele ścienne z nobliwego materiału ocieplą pomieszczenie i nadadzą mu szlachetnego wyrazu.
  • Małe mieszkanie w bieli będzie bardziej przestronne, optyczna iluzja stworzy wrażenie otwartości przestrzeni.
  • Zestawienie różnych odcieni bieli wprowadzi do wnętrza harmonię. Biel w kontraście z odważnymi kolorami doda przestrzeni sugestywnego „pazura”.

Łazienka w bieliPracownia Projektowa Dragon Art – Przejdź do projektu

Biel we wnętrzachSTUDIO. O. – Przejdź do projektu

Przedbokój w białym mieszkaniuJacek Tryc – Przejdź do projektu

Mieszkanie w bieliTarnowski Division – Przejdź do projektu

Dodaj komentarz