W dzisiejszych czasach trudno pomyśleć o domu bez podłączonego prądu. Energia elektryczna jest czymś do czego każdy z nas przywykł, i niemałym problemem jest poradzić sobie bez niej przez kilka godzin. Mimo, że wszyscy znamy to rozwiązanie, to na przestrzeni ostatnich lat technika zakładania instalacji elektrycznej diametralnie się zmieniła. Co powinniśmy wiedzieć?
Projekt instalacji elektrycznej
Przed rozpoczęciem instalacji, należy skupić się na projekcie, aby o niczym nie zapomnieć. Trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości gniazdek, zwłaszcza w kuchni. Warto również przygotować podejście pod kuchnię indukcyjną, nawet jeśli na razie nie mamy zamiaru jej kupować. Urządzeń elektrycznych wykorzystywanych w domu wciąż przybywa, dlatego dokładnie przemyślany projekt jest potrzebny, aby uniknąć kłopotów w przyszłości. Trzeba pamiętać o takich elementach jak: domofon, telefon, alarm, okablowanie multimedialne (do którego należą m.in. system muzyczny, kino domowe, czy przewody antenowe), domowa sieć komputerowa, czy nawet systemy inteligentnych domów.
Wykonanie nowoczesnej instalacji elektrycznej
Do wykonania instalacji elektrycznej w domu najczęściej wykorzystuje się kable płaskie, które umieszcza się w wyciętych w tynku bruzdach. Przewody mocowane są za pomocą uchwytów lub kółek rozporowych. Innym sposobem jest montowanie kabli w elastycznych rurkach. W niektórych przypadkach muszą zostać wycięte głębsze bruzdy, aby zmieścić rurkę wraz z przewodem w środku. Jest to również rozwiązanie droższe i bardziej czasochłonne.
Ważne jest, aby kable układać zawsze pionowo lub poziomo, nigdy po skosie, a także w odpowiednich odległościach od drzwi i okien. Przewody prowadzimy od gniazda do gniazda, łącząc je jedynie w puszkach instalacyjnych, używając odpowiednich złączeń. Nigdy nie skręcamy kabli. W dużych pomieszczeniach warto poprowadzić przewody z dwóch różnych obwodów, wtedy wyłączenie jednego z nich nie unieruchomi wszystkich urządzeń w danym pomieszczeniu.
W celu uniknięcia ryzyka zalania, przewody zawsze kładzie się powyżej rur wodociągowych i kanalizacyjnych. Ważne jest, aby w miejscach, gdzie ryzyko porażenia jest większe, czyli w kuchni i łazience, użyć gniazdek bryzgoszczelnych, które są odporne na zachlapanie. Są one wyposażone w charakterystyczne klapki. Warto też pamiętać o zachowaniu odległości między urządzeniami elektrycznymi a wannami czy kabinami prysznicowymi w łazience.
Jeżeli nie będziemy czuć się na siłach, aby wykonać instalację elektryczną – warto zwrócić się do elektryków o pomoc. Specjaliści, których oferty możemy znaleźć m.in. na stronie https://www.oferteo.pl/elektrycy, gwarantują fachowe wykonanie usługi, która zapewni bezpieczne korzystanie z elektryczności w domu.
Zasilanie awaryjne
Warto pomyśleć o zasilaniu awaryjnym, zwłaszcza w regionach, gdzie przerwy w dostawach prądu potrafią być częste i długie. Zmieniający się w ostatnich latach klimat Polski zwiększa ryzyko wystąpienia takich awarii. Wykorzystanie generatora prądu, lub zestawu akumulatorów zapewni ciągłą pracę urządzeń. Nie jest to drogie rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nie potrzeba dużych mocy. Generator ma z założenia pracować w sytuacjach awaryjnych i nie musi napędzać wszystkich domowych sprzętów.
Ze względu na to, że generator generuje hałas i spaliny – nie umieszcza się go domu, a w garażu albo pomieszczeniu gospodarczym. Należy też odpowiednio zabezpieczyć zbiornik z paliwem oraz stworzyć odprowadzenie spalin. Generatory mogą być uruchamiane ręcznie lub samoczynnie.
Artykuł sponsorowany
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.