Własny taras przy domu to doskonałe rozwiązanie. Stanowi dodatkowe miejsce wypoczynku podczas ciepłych dni, może także służyć jako miejsce spotkań z domownikami i przyjaciółmi. Choć sposobów na wykonanie tarasu jest wiele, jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest deska tarasowa.
Naturalne i ekologiczne drewno stanowi doskonały element łączący pomiędzy wnętrzem, a przestrzenią ogrodu. Jest przy tym przyjemne w dotyku, ciepłe i piękne. W tym tekście czytelnik znajdzie porady i wskazówki, dzięki którym dowie się, jak zamontować deskę tarasową.
Własny taras – zalety
Taras przy domu to doskonały sposób na zagospodarowanie przestrzeni ogrodu oraz architektoniczne połączenie jej z przestrzenią domu. Nawet niewielki, daje wiele możliwości spędzenia czasu na zewnątrz już od wiosny, aż do jesieni. Podczas ciepłych dni i wieczorów stanowi świetne miejsce do wypoczynku, ale także do wspólnego spożywania posiłków czy spotkań z przyjaciółmi.
Odpowiednio zagospodarowany taras to ozdoba ogrodu, wizualne powiększenie salonu, doskonałe miejsce dla upraw roślin doniczkowych a także przestrzeń zabaw dla dzieci. Samodzielne wykonanie tarasu przy domu daje wiele satysfakcji i radości, a przy odpowiednim przygotowaniu, może być łatwe i szybkie.
Jak zamontować taras z desek krok po kroku
Sposobów na wykonanie tarasu z desek jest kilka. Można posadowić go bezpośrednio na gruncie, albo na legarach na wylewce betonowej. Jedną z najbardziej popularnych metod układania deski tarasowej jest wykorzystanie legarów oraz wsporników o regulowanej wysokości rozmieszczanych na betonowej wylewce.
Praca z wykorzystaniem wsporników z tworzywa sztucznego jest stosunkowo łatwa, a wykonany w ten sposób taras zapewnia deskom właściwą wentylację oraz odprowadzenie wody deszczowej, przedłużając trwałość całej konstrukcji.
Oczywiście decydując się na taras z desek drewnianych, należy wybrać odpowiednie drewno. Często czynnikiem decydującym jest cena, jeśli jednak budżet na to pozwala, dobrze jest wybierać gatunki twarde, bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych, takie jak:
• dąb;
• buk;
• heban;
• meranti;
• palisander.
Deski tarasowe można nabyć w wersji gładkiej lub ryflowane. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Deskę gładką łatwiej konserwować (szlifowanie, impregnowanie), jest ona jednak zdecydowanie bardziej śliska niż ryflowana i nie odprowadza wody tak łatwo. Z kolei deski ryflowane są trudniejsze do szlifowania, a także bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Przygotowanie materiałów
Przed przystąpieniem do pracy należy oczywiście zaprojektować taras – określić jego wymiary, a także dopasować jego wysokość do poziomu drzwi lub okna tarasowego. Decydując się na mocowanie desek na drewnianych legarach i wspornikach, odpowiednio wcześniej należy wykonać betonowy podest tarasowy, czyli wylewkę z właściwie dobranej mieszanki.
Kolejnym krokiem jest zgromadzenie wszystkich potrzebnych materiałów. Będą to przede wszystkim:
• deski tarasowe drewniane;
• legary;
• wsporniki z tworzywa sztucznego;
• śruby do mocowania desek.
Warto podkreślić, że zakupione legary i deski należy przechowywać w miejscu suchym i zadaszonym tak, żeby nie narażać ich na działanie czynników atmosferycznych, a zwłaszcza deszczu i wilgoci.
Poza materiałami, trzeba zaopatrzyć się także w niezbędne narzędzia – przede wszystkim w wiertarkę i wkrętarkę lub wiertarko-wkrętarkę oraz poziomicę. Warto również wybrać impregnat do drewna w odpowiednim kolorze lub bezbarwny.
Układanie wsporników
Po upływie czasu potrzebnego na utwardzenie betonu i zgromadzeniu wszystkich potrzebnych materiałów, można przystąpić do dalszej pracy. Na betonowej wylewce należy w odpowiednich miejscach umieścić wsporniki, regulując ich wysokość tak, żeby uzyskać co najmniej 1% spadek. Jeśli betonowa wylewka została wylana prawidłowo, wsporniki będą miały jednakową wysokość na całej powierzchni tarasu. Na wspornikach układa się legary.
Warto wiedzieć, że zagęszczenie legarów zależy głównie od grubości deski – normą są odległości od 30 do 60 cm. W systemie ze wspornikami na wylewce, legary układa się zawsze prostopadle do kierunku mocowania desek tarasowych.
Po zamocowaniu legarów, należy z pomocą poziomicy dokładnie sprawdzić, czy uzyskany spadek jest wystarczający, a powierzchnia tarasu po zamocowaniu desek będzie równa. To bardzo ważny etap prac.
Układanie i montaż desek
Po zamocowaniu wsporników i legarów oraz dokładnym sprawdzeniu spadku, można przystąpić do montażu desek tarasowych. Na układanie desek na legarach warto wybrać ciepły i słoneczny dzień. Przed przystąpieniem do pracy, dobrze jest dokładnie przyjrzeć się deskom – do budowy tarasu nie nadają się przede wszystkim deski krzywe – jeśli takie znajdziemy bezwzględnie należy je odrzucić lub w miarę możliwości wymienić. Deski z dużą ilością sęków lepiej użyć w narożach, a nie miejscach eksponowanych, tak żeby były mniej widoczne.
Do mocowania desek najczęściej używa się śrub do drewna, można także zastosować specjalne mocowania, które po ułożeniu tarasu pozostają niewidoczne. Niezależnie od wyboru sposobu montażu desek do legarów, układając kolejne elementy zawsze należy pamiętać o szczelinach dylatacyjnych, które nie powinny być mniejsze niż 3 mm. Dylatację należy zachować także bezpośrednio przy ścianie domu czy murkach, jeśli takie występują.
Zabezpieczenie desek
Po zamocowaniu desek na wspornikach, warto sprawdzić wymagane spadki oraz szerokości szczelin dylatacyjnych i ewentualnie dokonać niezbędnych poprawek. Kiedy deski zostały ułożone na całej powierzchni tarasu, można przystąpić do ich zabezpieczenia. Najczęściej wybieranymi produktami konserwującymi drewno przed działaniem czynników atmosferycznych są impregnaty.
Zadaniem impregnatów jest nie tylko przedłużenie trwałości drewna, ale także nadanie deskom pięknego wyglądu. Preparaty bezbarwne zapobiegają nieuchronnemu patynowaniu niezabezpieczonych desek z czasem, utrwalając ich naturalny kolor. Oczywiście można zaopatrzyć się również w impregnaty barwiące, nadające drewnu odcień dębu, orzecha, akacji, teaku czy innego drewna.
Nakładanie impregnatu należy przeprowadzić w ciepły i słoneczny dzień, najlepiej bezwietrzny. Pozwoli to uniknąć przyklejania się unoszonych w powietrzu drobinek do świeżo pokrytych preparatem desek. Impregnację rozpoczynamy od oczyszczenia tarasu z kurzu i innych zanieczyszczeń. Środek najczęściej aplikuje się za pomocą pędzla lub wałka dwukrotnie, jednak ostatecznie o sposobie nanoszenia impregnatu, ilości zalecanych warstw, a także minimalnym czasie między malowaniami decyduje producent.
Podsumowanie
Nawet niewielki taras przy domu to wspaniałe miejsce wypoczynku, wspólnych, rodzinnych posiłków, zabaw i spotkań ze znajomymi. Warto zaznaczyć, że drewniana, piękna i przyjemna w dotyku powierzchnia nie jest zarezerwowana wyłącznie dla właścicieli domów jednorodzinnych czy szeregowych.
Montaż desek tarasowych na balkonie to świetny pomysł i dobry początek dla stworzenia w miejskiej przestrzeni choćby niewielkiej oazy spokoju. A wszystkie niezbędne materiały budowlane i wykończeniowe można znaleźć na stronie sklepu budowlanego Bricoman, na której zaprezentowano również szeroki wybór narzędzi i akcesoriów montażowych przydatnych przy budowie własnego tarasu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.