Jeszcze do niedawna minimalistyczne wnętrza przeżywały swój renesans. Pokochaliśmy minimalizm w przystępnym wydaniu – stał się dla nas synonimem sukcesu i dążenia do perfekcji, pozwolił nam oczyścić przepełnioną przestrzeń. Był odpowiedzią na życie w pośpiechu. Z czasem jednak zaczął tracić na znaczeniu. Obecny w większości mieszkań, sprawiał wrażenie łatwego w kopiowaniu, a propozycje stylistów – zbyt surowe i sterylne dla części z nas. Czy styl ten może nas jeszcze czymś zaskoczyć? Okazuje się, że tak.
Minimalizm dalej króluje we wnętrzach na całym świecie, z tym, że nie przestaje ewoluować. Surowość? Tak, ale tylko jeśli nam to odpowiada. Dzisiejszy minimalizm to przede wszystkim bogactwo faktur i naturalnych materiałów, dopasowany do szerokości geograficznej i potrzeb użytkownika. Każdy, kto ceni sobie przestrzenne i komfortowe wnętrza, odnajdzie w tym stylu coś dla siebie. Poszukiwania pracowni stosującej minimalizm wysokiej jakości doprowadziły nas do warszawskiej pracowni A8 Architektura.
Czym więc jest minimalizm i co dokładnie rozumiemy dziś poprzez minimalistyczne wnętrza?
Minimalizm w sztuce
Minimalizmem w sztuce nazywamy nurt powstały w latach 60. XX wieku, jednak już na jego początku artyści zastąpili szeroką gamę barwną kolorami podstawowymi, bielą i czernią, a figury geometryczne stały się jedynym nośnikiem artystycznego wyrazu. Minimalizm w założeniu twórców dążył do ‘czystości’ i absolutu formy poprzez świadome ograniczanie środków formalnych. Postulował dostrzeganie piękna w prostocie, harmonii i prawdzie – nie udawał czegoś, czym nie był. Jednocześnie minimalizm miał być sztuką dla wszystkich, nie tylko dla elit. Styl ten został wkrótce dostrzeżony i zaadaptowany przez projektantów mody, architektów i projektantów wnętrz.
Autor: Flavin Judd
Autor: Flavin Judd
Mniej znaczy więcej
Minimalizm jak żaden inny styl może być odpowiedzią na estetyczne poszukiwania współczesnego człowieka. Galopujący konsumpcjonizm sprawił, że u progu XXI wieku zaczęliśmy kupować więcej i więcej rzeczy, wierząc, że zależy od nich nasze samopoczucie. Wielu spośród nich nie używamy jednak na co dzień, a ich posiadanie nie daje szczęścia, jak zdawały się obiecywać reklamy. Minimalizm w swej filozofii nie odrzuca posiadania przedmiotów, o ile są nam przydatne i czynią nas szczęśliwymi, mylne jest więc przekonanie o jego sterylności i wyobcowaniu. Zakłada natomiast odrzucenie tych rzeczy, które ograniczają naszą przestrzeń życiową, sprawiają, że czujemy się przytłoczeni i nie możemy w pełni rozwinąć skrzydeł. Dobrze urządzone minimalistyczne wnętrze podporządkowuje się użytkownikowi, podkreśla jego osobowość i wspiera w rozwoju. Tworzy przestrzeń, w której możemy swobodnie poruszać się, pracować, tworzyć i przeżywać.
Minimalistyczne wnętrza
To, co chcemy uzyskać, projektując minimalistyczne wnętrze, to jak najlepszy efekt przy wykorzystaniu jak najmniejszej liczby elementów. Jest to sztuka wbrew pozorom trudna, ale o dużym potencjale aranżacyjnym. Rozwiązaniem proponowanym przez architektów ze studia A8 Architektura jest stworzenie strefy dziennej o dużej powierzchni użytkowej poprzez połączenie kuchni, jadalni i salonu. Przy projektowaniu układu pomieszczeń podkreślamy powtarzające się kształty geometryczne. Nisze, antresole, prześwity, a także sufit i okna w kształcie prostokąta lub kwadratu wspólnie stworzą interesującą i jednorodną przestrzeń. Przestrzeń tę organizujemy dzieląc ją na funkcjonalne strefy – kącik przeznaczony do wypoczynku, miejsce do przyjmowania gości, czy też stanowisko pracy. Nieocenioną rolę w dobrze przemyślanym minimalistycznym wnętrzu odgrywają wysokogatunkowe materiały. Dzięki ograniczeniu ilości dekoracji, na pierwszy plan wysuwają się powierzchnie ścian, sufitu i podłóg, dając nam pole do popisu w kwestii zastosowania różnorodnych materiałów. Mnogość rozwiązań dostępnych obecnie na rynku potrafi zawrócić w głowie. Jeśli stawiamy na naturalność, sprawdzi się drewniana podłoga i ściany z kamienia lub marmuru. W nowoczesnym wnętrzu wykorzystujemy też szkło, szlachetne metale oraz innowacyjne tworzywa sztuczne. Do pomieszczeń wpuszczamy jak najwięcej naturalnego światła. Nie zasłaniamy okien, dodatkowo eksperymentujemy ze sztucznym oświetleniem – świetny efekt uzyskamy poprzez podświetlenie ściany, która staje się wówczas elementem dekoracyjnym. Ściany malujemy na jeden kolor i choć najczęściej występującym jest biały, to coraz więcej projektantów wprowadza różne odcienie beży, szarości czy jasnych barw podstawowych. Minimalizm to również odpowiednio dobrane, proste, a zarazem funkcjonalne meble. Jeśli o nie chodzi, nie musimy ograniczać się do bieli i czerni, jak miało to miejsce w początkowej fazie minimalizmu. Obecnie projektanci zachęcają do wykorzystywania mebli i akcesoriów dekoracyjnych w jednolitym intensywnym kolorze, na przykład granacie, musztardowym czy ciemnozielonym, co nie kłóci się z podstawowymi założeniami minimalizmu. Szczególną uwagę zwracamy na tkaniny, zarówno w obiciach, jak i w pozostałych elementach wystroju. Stosujemy naturalnie wyglądające futra i skóry, które optycznie docieplają wnętrze.
Innowacyjne materiały
Minimalistyczne wnętrza to pole do popisu jeśli chodzi o użycie materiałów. Jednym z najpopularniejszych obecnie trendów zaobserwowanych u projektantów jest motyw różnobarwnego marmuru. Dzięki tapecie imitującej marmur stworzymy przykuwającą uwagę ścianę. Niezwykły efekt daje również pokryta marmurem powierzchnia stołu. Gładką, podobną do jednobarwnego marmuru taflę odbijającą światło uzyskamy poprzez zastosowanie szlifowanego betonu.
Miłośnikom czerni studio A8 Architektura proponuje czarne szkło i Laminam, materiał, który szybko zdobywa popularność dzięki swojej wytrzymałości i odporności na zarysowania. Płytki wykonane z Laminamu są idealne do pokrycia dużych powierzchni w łazience czy holu.
Przykładowe aranżacje minimalistycznych wnętrz
O tym, że minimalizm nie musi być schematyczny, projektanci studia A8 Architektura przekonują na każdym kroku w swoich realizacjach wnętrz. W kuchni i jadalni w domu przy ul. Leonidasa, architekci zastosowali kontrasty temperaturowe i fakturowe. Popielaty szlifowany beton o wysokim połysku jest chłodny i elegancki, zaś ciepły odcień drewna przesądza o domowym charakterze wnętrza. Z barw występują tu jeszcze akcenty bieli i czerni, dzięki czemu przestrzeń jawi się jako spokojna i harmonijna. Salon ma już zdecydowanie inny charakter. Zastosowany tu mocny kontrast czarnych framug i mebli z białymi ścianami ożywia wnętrze, tak samo jak duże okna. Nie ma mowy o nudzie – to wnętrze pełne stylu i elegancji. Zwróćmy uwagę, że w salonie również zastosowano szary marmur w podłodze oraz elementy wykonane z jasnego drewna. Minimalistyczne wnętrze bowiem to projekt kompletny, a każde poszczególne pomieszczenie pozostaje w organicznym związku z pozostałymi.
Wnętrze rezydencji koło Podkowy Leśnej zostało urządzone w nieco innej, futurystycznej stylistyce. Niepodzielnie króluje biel na ścianach i biel mebli, która w kuchni przełamana jest czernią, a w salonie brązami. Inspiracje futuryzmem można dostrzec w geometrycznej formie zabudowie kuchennej oraz oryginalnym kształcie stołków barowych i metalicznych lamp zwieszonych z sufitu. Do zabudowy kuchennej nawiązują w swej formie meble w salonie. Sam salon przyciąga uwagę kompozycją przestrzenną opartą na figurze prostokąta, widocznego w kształcie okien, prześwitu z widokiem na basen i antresoli. Nierzucające się w oczy minimalistyczne lampy umieszczone w ścianie i zawieszone w przestrzeni schody pozbawione są zbędnych elementów dekoracyjnych.
Dodajmy, że minimalizm w architekturze idzie w parze z szukaniem przyjaznych środowisku i niskoenergetycznych rozwiązań. Materiały używane przez studio A8 Architektura są etycznie pozyskiwane i spełniają wymogi budownictwa energooszczędnego. To właśnie odpowiedzialne podejście w kwestii poszanowania środowiska nas urzekło.
Minimalizm i Twoje potrzeby
Minimalistyczny dom, stylowy i niepozbawiony indywidualnego charakteru, organizuje przestrzeń życiową zgodnie z zasadami maksymalnej funkcjonalności i prostoty form. Minimalistyczne wnętrza napawają spokojem bądź dodają energii do działania. Łagodzą obyczaje lub nastrajają do pracy. Minimalizm pozwala właścicielowi swobodnie oddychać, nie przytłaczając go przedmiotami, które odwracają uwagę od spraw najważniejszych. Minimalistyczne wnętrze zaprasza do wypełnienia go własną osobowością.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.