Podwieszany sufit to znakomity kamuflaż dla infrastruktury elektrycznej, przewodów wentylacyjnych, elementów konstrukcyjnych stropu i wszystkich innych niuansów, które nie wpływają korzystnie na wizualne aspekty wnętrza. Praktycznie nieograniczona ilość aranżacji, ogromny potencjał dekoracyjny oraz łatwość instalacji wpływa na to, że konstrukcje sufitowe tego rodzaju są szczególnie popularnym elementem wystroju zarówno przestrzeni komercyjnych, jak i prywatnych.
Easst.com – przejdź do projektu
Nasciturus Design – przejdź do projektu
Świetlna choreografia
Podwieszany sufit jest doskonałym miejscem na umieszczenie oświetlenia punktowego, belek świetlówkowych lub taśm z oświetleniem LED, w przeciwieństwie do tradycyjnego sufitu, daje dużą swobodę jeśli chodzi o rozmieszczenie oświetlenia głównego, a także akcentującego. Punkty świetlne można montować w dowolnych miejscach, dzięki czemu równomiernie rozproszone światło dociera do każdej strefy pomieszczenia. Źródła światła mogą być zainstalowane tak, aby oświetlały całe wnętrze bądź tylko jego fragmenty. Jeżeli podwieszany sufit ma zróżnicowaną wysokość, umieszczone w nim źródło światła podkreśli linię podziału i jednocześnie wprowadzi do wnętrza wyjątkowy nastrój.
PIK Studio – przejdź do projektu
Nasciturus Design – przejdź do projektu
Najpopularniejszą i najciekawszą metodą jest podświetlanie sufitów taśmami LED, szczególnie jeśli chodzi o wnęki. Natomiast do oświetlenia punktowego przeznaczone są żarówki LED. Systemy oświetlenia diodowego są energooszczędne, trwałe, a przede wszystkim estetyczne. Ich światło jest łagodne, wygładza kształty przedmiotów, nie rzuca ostrego cienia. Ilość świata, jakie generują diody LED sprawia, że można wykorzystać je nie tylko w roli dekoracji, ale także jako główne źródło światła w pomieszczeniu.
Dominika Rostocka – przejdź do projektu
STUDIO.O. – przejdź do projektu
HOLA Design – przejdź do projektu
Zainteresowania nie traci również oświetlenie halogenowe. Tzw. „oczka” dają wiele możliwości związanych z kreowaniem pomieszczenia za pomocą światła. Podwieszany sufit z halogenami, wbrew pozorom wymaga jednak precyzyjnego rozplanowania punktów świetlnych oraz ich starannego montażu. Halogeny nie powinny być od siebie zbyt oddalone, ani umieszczone zbyt gęsto.
PIK Studio – przejdź do projektu
Concept Architektura Wnętrz – przejdź do projektu
Hola Design – przejdź do projektu
Pod uwagę warto wziąć spoty, czyli niskonapięciowe reflektorki. Są odpowiednie do oświetlenia wnęki lub jako oświetlenie dodatkowe w salonie czy sypialni. Można je regulować, więc precyzyjnie doświetlają wyznaczone miejsce.
Concept Architektura Wnętrz – przejdź do projektu
STUDIO.O. – przejdź do projektu
HOLA Design – przejdź do projektu
Błyskawiczna korekta
Podwieszany sufit plus zamontowane w nim oświetlenie potrafią znacznie wpłynąć na wygląd wnętrza- pozwalają zniwelować niekorzystne proporcje pomieszczenia. Aby podwyższyć zbyt niskie wnętrze, podwieszany sufit należy ulokować tylko na fragmencie stropu, natomiast oświetlenie najlepiej umieścić nad płytą i skierować kąt padania światła bezpośrednio na strop. W przypadku zbyt wąskiego pomieszczenia, punkty świetlne osadzone w podwieszanym suficie powinny układać się w poprzeczne pasy. Dobrze, kiedy na dłuższe ściany „rzucimy” mocne, ale rozproszone światło.
Podwieszany sufit z oświetleniem jest kojarzony zazwyczaj z aranżacjami nowoczesnych wnętrz. Wbrew pozorom dyskretnie osadzone lampki korespondują również z tradycyjną estetyką przestrzeni- nie zaburzają jej stylistyki.
A8 Architektura- przejdź do projektu
Casamila Architekci – przejdź do projektu
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.