Crizu – rzeźby z książek

Crizu daje starym książkom drugą szansę. Pod szyldem marki powstają unikatowe rzeźby z książek. Wszystkie strony są składane ręcznie, jedna po drugiej, z cierpliwością, aż stary tom zamieni się w nową i cudowną rzeźbę z papieru. Stare podręczniki i encyklopedie odradzają się w wyrafinowane projekty. Kształt się zmienia, ale książka pozostaje nienaruszona: nadal można ją czytać i przewijać lub, po prostu, podziwiać jej metamorfozę w obiekt sztuki i designu. Stare, ale nowe. Poetycki w swojej prostocie.

Crizu – rzeźby z książek i selekcja materiału

Woluminy wybrane przez Crizu mają wiele stron, dobrej jakości papier, a oprawa jest szyta: piękna w formie, ale już nieaktualna w treści. Tylko wtedy, gdy książka straci swoją pierwotną funkcję, jest gotowa do przekształcenia się w rzeźbę: może nie będzie już czytana, ale na pewno będzie podziwiana.

Crizu – proces tworzenia

Złożenie odbywa się ręcznie, jedna strona na raz. Wszystko odbywa się powoli i bez przerwy, powtarzając każdy gest tysiące razy, obserwując, jak papier zmienia się pod palcami: dotyk jest ważniejszy niż wzrok. Jest to sztuka wymagająca cierpliwości i poświęcenia, rodzaj medytacji, w której rytm gestów synchronizuje się z rytmem duszy, aż metamorfoza się zakończy.