przeszklona willa nad jeziorem Lugano, Szwajcaria

Przeszklony dom nad jeziorem Lugano

Przeszklony dom nad samym brzegiem jeziora Lugano „wpisany” w zbocze góry w szwajcarskim Brusino Arsizio, składa się z dwóch głównych stref zorganizowanych na dwóch poziomach. Stało się tak na skutek specyficznego usytuowania działki (skarpa). Na wpuszczonym w grunt solidnym fundamencie i nie mniej wytrzymałym stropie posadowiono szklany, łagodnie wyoblony pawilon w kształcie litery U. W przeszklonej części willi zlokalizowano salon, jadalnię i kuchnię ze spiżarnią. Sypialnie, łazienki i garaż znajdują się poniżej. Każdy poziom i jego przestrzenie (w sumie 340 m²) korespondują z dedykowaną mu strefą ogrodu.

szklana willa, Szwajcaria
źródło: JM Architecture

budowa i rysunki przeszklonego domu JM Architects

źródło: JM Architecture

Najcenniejszy klejnot – panorama

Przeszklony dom oferuje – z jednej strony – widok na górę – to ta najbardziej prywatna część, która powstała jako „skutek uboczny” lokalnych przepisów budowlanych, z drugiej – widok na jezioro. Sypialnie wyglądają na ogród utworzony między linią działki a tylną elewacją domu (domknięty murem grodzącym i stabilizującym parcelę). Powstały pierścień sprawia, że dostępna przestrzeń wygląda na znacznie większą, niż jest w rzeczywistości. Obejmuje budynek od północy, zapewniając domowi doskonałą wentylację i naturalne światło.

villa projektu JM Architects

źródło: JM Architecture

Na piętrze, w centralnie umieszczonym bloku z lakierowanego drewna zawierają się najważniejsze funkcje użytkowe pawilonu. Stanowi on rodzaj transparentnego, symbolicznego podziału między kuchnią a salonem. Żadnych drzwi. Tu mieści się mała łazienka, kuchnia, schody, regały na książki, cała mechanika z technologią, no i sprzęt audio & video.

ascetyczny projekt otwartego salonu Glass House Lugano
źródło: JM Architecture

Część dzienną wyłożono „surowymi”, szerokimi dechami i urządzono ascetycznie, ale bardzo komfortowo. Kiedy ogromne okna oferują takie widoki, we wnętrzu nie trzeba już wielu ozdobników. Dodatkowo, w nocy sceneria malowana światłem sączącym się z przeszklonego domu tworzy piękny akcent na tle panoramy jeziora.

JM Architects, Mediolan. Lugano House
źródło: JM Architecture

Przeszklony dom – w zgodzie z naturą

Z typowym dla studia pietyzmem potraktowano aspekt środowiskowy. Przeszklony dom ogrzewany jest z pomocą energii geotermalnej. Na wielkie, zakrzywione połacie okien wybrano specjalistyczne, kilkuwarstwowe szkło o wysokiej wydajności cieplnej (szyby izolowane argonem). Pomagają im również padające od południa promienie słoneczne, bo doskonale odbijają się od bieli muru i kamieni, którymi wyłożono część „podwórza”. Na dachu willi powstanie ogród. Starannie przemyślano miejsca nasadzeń drzew liściastych (południowy zachód), które latem stanowić będą naturalną ochronę przeciwsłoneczną posiadłości. Przewidziano też system zbierania deszczówki.

salon modernistycznego domu nad jeziorem Lugano
źródło: JM Architecture

Misja JM Architecture

Studio założone przez Jacopo Mascheroni ma swoją siedzibę w Mediolanie, ale działa na poziomie międzynarodowym. Pracownia podejmuje się realizacji o różnej skali – od deweloperskich, poprzez hotelowe, aż do rezydencjalnych i prywatnych. Każdy projekt stanowi tu absolutnie nowe wyzwanie, każdy jest „szyty na miarę”. Studio JM Architecture znane jest z ostrej selekcji materiałów, skrupulatnych wykończeń i niebywałej pasji do detalu. Ich realizacje cechuje spójność i prostota, przejrzystość i harmonijność. Znakiem rozpoznawczym są wyraziste, czyste linie. Za fasadą prostoty kryje się jednak najbardziej zaawansowana technologia, tworząc kombinację o wyjątkowej elegancji i wygodzie. Priorytetem – tak, jak w przypadku przeszklonego domu nad jeziorem Lugano, zawsze jest dla Studia JM zintegrowanie architektury z naturalną scenerią lokalizacji oraz implementacja rozwiązań energooszczędnych.

naturalne materiały, biel i neutralne beże. Przeszklony dom JM Architects
źródło: JM Architecture

Zielona Karta w nagrodę

Pracownia JM Architecture już jakiś czas temu „uwiodła” międzynarodową publiczność. Jacopo Mascheroni, urodzony w 1974 r. niedaleko Mediolanu, ukończył tamtejszą Politechnikę, paryską szkołę architektury Belleville, a także uniwersytet kalifornijski (Berkeley). Karierę zawodową rozpoczął w Stanach, u Stanley’a Saitowitz’a (Natoma Architects, San Francisco). Następnie przeniósł się do Nowego Jorku, by dołączyć do zespołu Richard Meier & Partners, gdzie pracował min. jako menadżer projektu Jesolo Lido Village (pracownia RM & Partners otrzymała sporo ważnych nagród o charakterze międzynarodowym). W 2005. doceniono ponadprzeciętne zdolności Jacopo, przyznając mu Zieloną Kartę USA. Kilka lat  później architekt założył swoje własne studio. W  2012 magazyn Wallpaper zaliczył JM Architecture do dwudziestki najbardziej obiecujących pracowni architektonicznych świata.

modernistyczna willa w Szwajcarii
źródło: JM Architecture

 

 

 

Dodaj komentarz