Nietypowy stolik

Stolik dla dwojga – tête-à-tête z nieznajomym

Stolik dla dwojga odgradzający jak Mur Chiński i jednocześnie punkt zapalny sprzęgający anonimowe persony? Paradoks, ale dość logiczny. Gra kontekstem, naginanie rzeczywistości i dosłowność dzielona przez wszystkie możliwe metafory to ulubione figury Shani Ha, dzięki której róg 7th Avenue uskrzydlił serca mieszkańców Manhattanu i sfokusował na sobie uwagę Nowego Jorku.

Stolik dla dwojga

Źródło: Shani Ha

Interaktywna instalacja

Źródło: Shani Ha

Instalacja interaktywna

Źródło: Shani Ha

Ten obcy

Stolik dla dwojga „Tabel for two” to instalacja interaktywna. Blat dwoma nogami sięga na zewnątrz, podczas gdy jego druga połowa, rozczłonkowana szybą, pozostaje we wnętrzu restauracji. Stolik zawieszony w scenerii rodem z kultowego obrazu „Nighthawks” Edwarda Hoppera to komunikacyjne medium, reperujące wątłe relacje człowiek-człowiek. Dwie zupełnie obce osoby patrzą na siebie przez szybę podobną do ekranu, który w wirtualnej przestrzeni był ich jedynym oknem na świat. Konfrontują się z faktem, że ich otoczenie nie jest już hermetyczną puszką, a bezpośredni kontakt z drugą osobą potwierdza własne istnienie.

Nietypowy stolik

Źródło: Shani Ha

Artystyczna instalacja

Źródło: Shani Ha

Instalacja interaktywna

Źródło: Shani Ha

Artystyczna instalacja

Źródło: Shani Ha

Stolik dla dwóchŹródło: Shani Ha

Big city life

Virtual life i nieustająca pogoń za amerykańskim snem rysuje wyraźne bariery na płaszczyźnie międzyludzkiej komunikacji. Samotność to choroba wieku i skaza społeczeństwa. Budowanie zdrowej relacji z drugim człowiekiem jest jak stawianie domu z kart. Stolik dla dwojga projektu Shani Ha to metafora współczesnych interakcji ludzi, którym przyszło żyć w wielkiej metropolii.

„Urodziłam się we Francji, mieszkam w Nowym Jorku. Taki stan rzeczy wpłynął na to, że jedynym łącznikiem z ludźmi, których kocham był ekran komputera. To fascynujące jak blisko i daleko można być z osobami, znajdującymi się po drugiej stronie globu, będąc przy tym kompletnie odseparowanym od otaczających nas bezpośrednio ludzi. Moja praca podkreśla te paradoksy, tworzy grunt oswajający egocentryzm i wyzwalający pokłady empatii. Wiem, że ta teoria brzmi idealistycznie, ale wierzę w to, że sztuka może być miejscem kształtowania utopijnego wizerunku społeczeństwa.”- Shani Ha; tłumaczenie z shani-ha.com

Instalacja artystyczna

Źródło: Shani Ha

Interaktywna instalacja

Źródło: Shani Ha

Interaktywna instalacja

Źródło: Shani Ha

Stolik dla dwojgaŹródło: Shani Ha

Nietypowa instalacja interaktywnaŹródło: Shani Ha

Dodaj komentarz