Badania przeprowadzane przez psychologów dowodzą, że samopoczucie, a przed wszystkim efektywność pracownika zależne są od estetyki środowiska pracy i w równej mierze od jego ergonomii oraz funkcjonalności. Biurowy ekosystem powinien współgrać nie tylko z marką i kulturą organizacyjną firmy, lecz także z potrzebami ludzi, będącymi jego integralną częścią. Projektowanie biura dla kreatywnego, energicznego i dynamicznego teamu to nie lada wyzwanie, ponieważ budując tożsamość miejsca należy wziąć pod uwagę wiele parametrów pozostających ze sobą w ścisłej korelacji. Przyjazne i mobilizujące otoczenie oraz pobudzająca atmosfera działa jak krzepiący koktajl energetyczny. Wiedzą o tym Kuba Kasprzak i Paweł Pałkus – właściciele warszawskiej pracowni projektowej PIK Studio, którzy temat projektowania przestrzeni biurowej znają jak własną kieszeń.
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
Ars Thanea
Ars Thanea
Przejdź do projektu
Open space czy wręcz przeciwnie
Typowe open space oparte o rodzimy model amerykański, gdzie prowizoryczna ścianka daje iluzję prywatności, jest już passe. Kreatywne projektowanie biura to odmienne traktowanie idei otwartości, rozumienie jej jako wzajemnie przenikającą się przestrzeń, pozbawioną barier, będącą miejscem, gdzie użytkownik poczuje się swobodnie. Przepastne powierzchnie typu open space słusznie przechodzą do lamusa, ponieważ mankamenty zdecydowanie tłumią zalety.
Atrybutem nowoczesnego projektowania wnętrz jest przestrzeń zróżnicowana, pozostawiająca pracownikowi możliwość wyboru pomiędzy pracą przy biurku, na wygodnej kanapie, w salce konferencyjnej czy na łóżku wypoczynkowym. Tworzenie wydzielonych stref przeznaczonych do pracy indywidualnej, jak i grupowej, jest niezwykle ważne tym bardziej, kiedy ma się do czynienia z kreatywną pracą. Projektowanie biura wymaga pewnej elastyczności, dostosowania pomieszczeń do dynamicznie zmieniających się potrzeb pracowników. Odpowiednio odizolowane od otoczenia strefy pozwalają na pracę w skupieniu, jednak w miarę potrzeb mogą stać się przestrzenią pracy zespołowej.
Właściciele firm, traktujący projektowanie biura jako cenne narzędzie wspierające wydobywanie potencjału pracowników, mają świadomość, że tworzenie nowoczesnych biur opartych na strefach służących zarówno regeneracji sił umysłowych, jak i fizycznych to inwestycja zwrotna.
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
Ars Thanea
Ars Thanea
Kreatywne projektowanie biura – thinking outside the box
Wnętrza biura agencji kreatywnej Ars Thanea i producenta gier komputerowych ATGames oraz barwna przestrzeń Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości to realizacje projektów, które wyszły spod kreski PIK Studio. Priorytetem projektantów było podzielenie przestrzeni w myśl zasady – „dla każdego coś dobrego”. Każdy pracuje inaczej, inaczej też odpoczywa, właśnie dlatego w obydwu projektach ważne było uwzględnienie stref pracy cichej, zespołowej, konferencji, a także stref rozrywki i odpoczynku. Pokoje do pracy w biurze AIP oferują różnorodny i mocno niestandardowy klimat, pracownicy sami mogą wybrać, czy chcą rozsiąść się w fotelu lotniczym czy odrobinę poleżakować. Siedziba Ars Thanea dysponuje natomiast przestrzenią do wspólnego grania na konsoli oraz łóżkami umieszczonymi na antresolach, gdzie można pracować w pozycji leżącej.
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
Istotną zaletą każdego z biur jest brak wspólnego mianownika w obrębie faktur, struktur i kolorów. Większość firm posiada swoją księgę identyfikacji wizualnej, z której jasno wynika nie tylko estetyka szaty graficznej materiałów promocyjnych, ale również wystrój wnętrz. Projektowanie biura w tak sztywnych standardach nie daje takiej przyjemność, jak aranżowanie przestrzeni „wolną ręką”. Ponadto badania wykazują, że przestrzeń zaprojektowana w sposób pomysłowy i spontaniczny podnosi efektywność pracowników oraz uaktywnia pokłady kreatywności.
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
Ars Thanea
Ars Thanea
Projektowanie biura nie ma związku jedynie z aspektami wizualnymi, kluczowymi kategoriami są także funkcjonalność i ergonomia. Piękny design nie posiada wartości, jeśli nie jest funkcjonalny i użyteczny. Nawet najbardziej wymyślne krzesło nie zapewni pożądanego komfortu, jeżeli nie będzie zgodne z zasadami ergonomii.
Ars Thanea
Ars Thanea
Po co łóżko w biurze?
Praca to miejsce, gdzie spędzamy największą ilość czasu – można powiedzieć, że to nasz drugi dom. Po pracy jesteśmy zbyt zmęczeni, żeby odpocząć, dlatego odpowiednim momentem na regenerujący relaks jest przerwa w czasie pracy. W krajach śródziemnomorskich sjesta to już element kulturowy, w Wielkiej Brytanii czy Francji funkcjonuje power nap – czyli drzemka w pracy, w Chinach natomiast prawo do drzemki wpisane jest w konstytucję. Projektowanie biura, które przewiduje miejsce na tego rodzaju wypoczynek to standard. Amerykańscy specjaliści wymyślili nawet specjalną kapsułę – Calm Space – pozwalającą na komfortową drzemkę w biurze. Jest to połączenie krzesła i kabiny, które wyposażone zostało w materac i specjalny system oświetlenia, który zmieniając kolory, utula pracownika do snu. Aby naładować akumulatory , wystarczy przyciąć 20–minutowego „komara”. W biurze Ars Thanea tę okazję stwarzają łóżka-antresole, które dają również możliwość wygodnej pracy z komputerem. Przepływ myśli w pozycji leżącej, jest wtedy jakby swobodniejszy.
Ars Thanea
Ars Thanea
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.