10 strategicznych trendów technologicznych na 2018 rok opisanych w raporcie przez Instytut Gartnera to zapowiedź roku inteligentnych urządzeń. Wskazane trendy przekładają się m.in. na rynek budowlany. Sztuczna inteligencja powoli wkracza do naszych domów.
Podstawowym hasłem w założeniach ekspertów z Instytutu Gartnera jest sztuczna inteligencja. Ma ona zostać fundamentem systemów IT – analizować dane i na ich podstawie podejmować procesy decyzyjne. Według Gartnera do 2020 roku aż 85% interakcji między konsumentem a obsługą klienta ma zachodzić przy użyciu sztucznej inteligencji. Inteligentne aplikacje analizujące nasze zwyczaje będą podstawą działań biznesowych. Ciekawym trendem wskazanym przez Instytut jest wzrost znaczenia tzw. „cyfrowych bliźniaków”, czyli cyfrowych modeli urządzeń działających w realnym świecie oraz „edge computing” polegający na bezpośrednim komunikowaniu się ze sobą urządzeń. Rozwijać ma się też strefa platform komunikacyjnych – będziemy komunikować się z urządzeniem, które będzie potrafiło coraz bardziej precyzyjnie odpowiadać na nasze pytania. Wszystko w połączeniu z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością. Ostatnimi punktami na liście Instytutu Garntera są blockchain, czyli technologia powiązana z kryptowalutami oparta o zdecentralizowane bloki informacji oraz idea biznesu kierowanego zdarzeniami, które można przewidzieć za pomocą technologii związanych ze sztuczną inteligencją. Podsumowanie kończy CARTA (Continuous Adaptive Risk and Trust Assessment) – system działania mający zapewnić bezpieczeństwo i ochronę w czasie rzeczywistym.

Inteligentne urządzenia
Elektroniczne przedmioty będę towarzyszyć nam na każdym kroku – prognozują naukowcy. Coraz więcej z nich będzie opierać się na sztucznej inteligencji, która przestaje być tematem filmów science-fiction. Raport Garntera wskazuje, że wśród przedmiotów, które będą miały największy wpływ na nasze życie znajdą się głównie te, które podłączamy do Internetu (tzw. IoT – Internet of Things). Znamy je głównie z inteligentnych domów, które są coraz bardziej popularne.
Steruj domem przez telefon
Polacy coraz bardziej interesują tematyką inteligentnego domu. Powodzeniem cieszą się urządzenia, którymi można sterować za pomocą aplikacji w telefonie. Dotychczas najczęściej spotykaliśmy się z systemami zarządzania ogrzewaniem i oświetleniem. Wyraźnie widać, że tendencja ta idzie dalej – coraz częściej decydujemy się też montaż drzwi i okien sterowanych zdalnie. – Specjalne rozwiązania pozwalają na zamykanie i otwieranie drzwi i okien poprzez aplikację w telefonie z dowolnego miejsca na świecie. Jedynym warunkiem jest dostęp do Internetu. Na takiej zasadzie działają np. siłownik do okien Eltral K18, czy napęd HS ePower do drzwi tarasowych (podnoszono-przesuwnych), który działa nawet w przypadku braku prądu, ponieważ jest zasilany przez własne wbudowane akumulatory – tłumaczy Tomasz Bartol z firmy GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej. To najnowocześniejsze rozwiązania, które ułatwiają życie w codziennych sytuacjach – niedługo nie będziemy musieli martwić się kluczami zatrzaśniętymi w mieszkaniu.
Otwórz drzwi…palcem
Biometryczna kontrola dostępu to nic innego jak czytnik linii papilarnych. Dzisiaj wykorzystuje się takie urządzenia w domach. Bezpośrednio przy drzwiach instalujemy czytnik linii papilarnych, dzięki któremu automatycznie otwieramy zamek. – Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań jest też Bluetooth&Code. To innowacyjna klawiatura numeryczna, dzięki której drzwi otwieramy za pomocą kodu, ale również poprzez połączenie bluetooth z telefonem. Ciekawą opcją jest czytnik RFID, dzięki któremu drzwi możemy otwierać za pomocą np. karty czy breloka. Coraz większa popularność tego typu urządzeń pokazuje, że zwykłe klucze już niedługo przestaną być nam potrzebne, a my, w każdej chwili z dowolnego miejsca na Ziemi, będziemy mogli kontrolować to, co dzieje się w naszym domu – mówi Tomasz Bartol.
Rozwiązania, które zaczyna stosować się w branży budowlanej, jeszcze niedawno wydawały się być futurystyczną wizją. Dziś ta wizja staje się elementem naszej rzeczywistości.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.