Aranżacje pokoju dziennego potrafią być jak to nieszczęsne pudełko czekoladek: nigdy nie wiesz, na co trafisz. A wyrażając się nieco precyzyjniej – nigdy nie wiesz, co cię w tym zakresie czeka. Z jednej strony możesz zawsze oddać sprawę w ręce profesjonalistów, którzy wykreują twoje wnętrze za ciebie. Z drugiej zaś, możesz próbować samodzielnie zdobyć szczyt Olimpu. Pytanie tylko brzmi: która z tych dwóch możliwości w ostatecznym rachunku okaże się syzyfową pracą?
Dream room
Aranżacje pokoju dziennego w dużej mierze zależą od temperamentu, jakim odznacza się sam właściciel danego wnętrza. Są ludzie, którzy po prostu lubią dawać zawodowcom wolną rękę i ze spokojem oraz dziecięcą wręcz ciekawością przyglądają się temu, jak wewnątrz ich czterech ścian urzeczywistnia się doskonale dopracowana i w pełni harmonijna artystyczna wizja, która powstaje na podstawie mniej lub bardziej konkretnych wytycznych. Ten typ klienta najprawdopodobniej będzie zadowolony z praktycznie każdego efektu końcowego, jeśli tylko zrealizuje on najbardziej podstawowe założenia. Grunt, żeby obcować z dziełem sztuki i mieć do czynienia z ideą. Czy nie jest przecież piękne otaczać się doskonale wyważoną kompozycją, której celem jest przynoszenie wręcz hedonistycznej przyjemności z jej świetnie uzupełniających się elementów?
Aranżacje pokoju dziennego – sztuka wyboru
Aranżacje pokoju dziennego muszą odpowiadać na nasze potrzeby i wymagania. Pokój dzienny jest tą przestrzenią, w której spędzamy najwięcej wolnego czasu. To miejsce, w którym jak psu miska należą się nam komfort i swoboda. Salon może albo nas wyciszać, albo dodawać nam energii – to my decydujemy o tym, czego od niego oczekujemy. Jest naszą drugą skórą, toteż wielkim nietaktem byłoby zbagatelizowanie jego roli jako pomieszczenia. Wypada więc dołożyć wszelkich starań, aby zaaranżować jego wnętrze tak, by odpowiadało naszym potrzebom w dwustu procentach. Pozostaje jedynie zadecydować o tym, czy z doborem elementów zaufać sobie, czy też zaufać komuś, kto być może rozumie nasze potrzeby lepiej i potrafi to nie do końca nawet dla nas samych zrozumiałe pismo linearne przełożyć na język doskonałego pokoju dziennego.
Pierwsza klasa – klasyka w pokoju dziennym
Styl klasyczny to jeden z najbardziej nobliwych kategorii aranżacyjnych. Nieodłącznie towarzyszy mu aura luksusu i elegancji. Jego istotą są przede wszystkim tapicerowane i stylizowane meble, często antyki z bagażem ciekawych historii. Ważna jest również jakość użytych materiałów – jedynie te szlachetne będą odpowiadały wymaganiom klasycznej estetyki. Wnętrza powinny opierać się na symetrii i równowadze, a przede wszystkim umiarze – w końcu styl wywodzący się z XVIII- wiecznego klasycyzmu miał być kontrą dla frywolnego rokoko.
Aranżacje pokoju dziennego w klasycznej stylistyce operują zazwyczaj paletą stonowanych barw, takie posunięcie pozwala na pełne wyeksponowanie dekoracji. Jasne kolory aranżacyjnej scenografii nadają przestrzeni lekkości i są przeciwwagą dla ciemnych, nasyconych komponentów wnętrza.
Styl klasyczny jest ponadczasowy, nie poddaje się przemijającym trendom, zdecydowanie polecany osobom, które doceniają tradycję oraz poszukują przytulnej, nastrojowej atmosfery.
Modern look – nowoczesne salony
Aranżacje pokoju dziennego, które jako motyw przewodni wybierają styl nowoczesny, niewątpliwie stawiają na przestrzeń, funkcjonalność i ambitny design. Wspólnym mianownikiem tych wnętrz jest zabawa geometrią, gra kolorem i fakturami. Zgodnie ze stwierdzeniem Adolfa Loosa: „Ornament to zbrodnia”, elementami dekoracyjnymi należy posługiwać się z umiarem. W tym przypadku doskonale sprawdzą się designerskie gadżety o zdecydowanych formach. Wybierając meble, unikamy zdobień, ich uroda powinna wynikać z proporcji i zastosowanych materiałów- najbardziej popularne są stal nierdzewna, chrom, szkło oraz egzotyczne odmiany drewna. Ściany można pokryć betonem architektonicznym lub cegłą- taki zabieg nadaje wnętrzu surowy ton i łamie jednolitość wnętrza. Jeśli jednak zależy nam na ociepleniu przestrzeni, niech wybór padnie na drewnianą podłogę. Kolory nowoczesnej stylistyki opierają się o skrajności. Dominują biele, beże, brązy, odcienie szarości i czerń, pojawiają się mocne akcenty barw nasyconych.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.