schody - styl orientalny

Schody od razu przywodzą na myśl męczącą wyprawę ku górze. Metaforycznie symbolizują wspinaczkę po szczeblach kariery, dążenie do wyznaczonych celów… w najgorszym przypadku przeszkody, bo: „Żarty się skończyły, zaczynają się schody.”
Niestety problemów natury ontologicznej nie rozwiążemy… możemy jednak doradzić jakie schody do domu wybrać, żeby droga po nich była łatwa, lekka i przyjemna. Wspomożemy w wyborze lamp, balustrad i wszystkiego, co ułatwi nam wspinaczkę po schodach. Pamiętajmy, że „diabeł tkwi w szczegółach”- a my akurat dopracowywanie detali opanowaliśmy do perfekcji.
Mądrze zaprojektowane, stylowe schody nie są już jedynie spoiwem łączącym piętro z parterem. Ściśle funkcjonalne przeznaczenie otwiera się również na atrakcyjny image. Finezyjne formy, szlachetne materiały, poetyka rzemiosła i różnokształtne koncepcje architektów pozwolą na stworzenie projektu, który podniesie znaczenie schodów w aranżacyjnym postępowaniu.
Na początku warto zasięgnąć eksperckiej rady i wybrać odpowiedni rodzaj konstrukcji. Mamy na myśli schody dywanowe czy schody gięte ? Na decyzje zasadniczy wpływ ma wielkość przestrzeni, jaką dysponujemy, kompozycja budynku i oczywiście styl panujący we wnętrzu. Nie ważne czy planujemy schody w salonie czy chcemy sprawić sobie schody ogrodowe, istotne jest czy projekt będzie zgodny naszymi życzeniami.
Luksusowe schody zabiegowe z pełnymi balustradami doskonale odnajdują się w klasycznych stylizacjach. Małe mieszkanie z antresolą zadowoli się schodami kręconymi albo drabiniastymi. Jeśli brakuje konstrukcji, na której można oprzeć schody, pomocnym „ramieniem” posłuży meblowa zabudowa.

W kwestii materiałów nie będzie problemu, bo wybór jest obecnie przeogromny. Tradycyjne propozycje to beton, drewno, metal i kamień. Ostatnio niezwykle popularne są szklane schody. Szkło sprawia, że dzięki niemu konstrukcja schodów znajduje się w centrum uwagi, szczególnie ze względu na całokształt wizualny.
Natomiast w rezydencjach brylują granitowe schody, tam spora ilość przestrzeni zapewni im „większe pole do popisu”. Schody glamour z podświetlanymi stopniami znajdą reflektantów wśród miłośników bardziej dekoracyjnych stylów. Loftowe wnętrza skłaniają się ku metalowym schematom, a wielkomiejskie apartamenty upodobały sobie drewniane trapy. Balustrady? Owszem, kiedy z żadnej strony nie ma realnego zabezpieczenia. Zawsze można dobrać taki typ, który stylistycznie zgra się ze schodami. Nie jest powiedziane, że nowoczesne schody nie wpasują się w tradycyjne wnętrze.
Schody prowadzą albo w górę albo w dół… gdzieś na pewno.
Idąc przed siebie niewątpliwie poruszamy się do przodu, bo statyka jest taka banalna…