Kuchnia w stylu śródziemnomorskim

Kuchnia z wyspą w topowych aranżacjach. Jak urządzić się modnie i wygodnie?

Kuchnia z wyspą to gratka dla tych, którzy all inclusive lubią mieć „świątek, piątek czy niedziela”. Wyspa, i niekoniecznie ta egzotyczna, funduje taki pakiecik, że marzenia o urlopie na Seszelach szybko przemijają z wiatrem.

Kuchnia z wyspąMAER Charme – Przejdź do projektu

Klasyczna wyspa kuchennaDot Design – Przejdź do projektu

Nowoczesna wyspa w kuchniWyrzykowski Studio – Przejdź do projektu

American dream

Kuchnia z wyspą nie jest żadną nowością. Amerykanie na wyspach „żyją” od dłuższego czasu. Wiadomo, że clou ich porannego programu to smażing. Typowy Jankes z ogromnym pietyzmem dba o to, aby pancakes równomiernie oblał się rumieńcem. A zadanie do łatwych nie należy, kiedy drugą ręką trzeba wycisnąć z pomarańczy „siódme soki” i w międzyczasie łypnąć okiem na telewizyjnego scrolla. Sąsiedzi zza oceanu nie mają z tym problemu, bo kuchenna wyspa daje im szerokie pole manewru. Nie dość, że wszystkie sprzęty i akcesoria są pod ręką, to oglądanie telewizji obchodzi się bez skrętu głowy o 180 stopni.

Jasna kuchnia

Mood Works – Przejdź do projektu

Kuchnia z wyspą – prywatne centrum dowodzenia

Wyspa kuchenna traktowana jest jako medium. W estetyczny sposób łączy kuchnię i salon, a dodatkowo integruje domowników oraz zachęca do wspólnego spędzania czasu. Nie ważne czy kuchnia jest otwarta czy zamknięta, najważniejsze, że blaty w końcu wyjdą z kątów, a gotowanie i zmywanie obejdzie się bez bliskich spotkań czoła z rantem szafki. Kuchnia z wyspą zapewnia wysoki poziom komfortu oraz swobodę, dzięki której chętniej podejmujemy kuchenną rękawicę i nie boimy się wyzwań na miarę Julii Child.

Styl modern classicComdesign – Przejdź do projektu

Kuchnia z wyspąGinger Wood’s – Przejdź do projektu

Kuchnia z wyspą oferuje różnorodne rozwiązania. Kluczem do sukcesu jest jednak wybór wyposażenia dostosowanego do naszych indywidualnych potrzeb. Opcje standardowe, które najczęściej wypełniają wyspę to płyta grzewcza, zlewozmywak oraz dodatkowe szuflady i szafki. Jednak coraz więcej osób decyduje się na zmywarkę, barek czy bufet. Bardziej awangardowi użytkownicy posuwają się dalej i w swoich wyspach montują pokaźne akwaria, efekt wizualny powala na kolana.

Kuchnia z wyspąKOLENIK Eco Chic Design – Przejdź do projektu

Kuchnia z wyspąDavid Design – Przejdź do projektu

Moda na wyspie

Kuchnia z wyspą zdobywa coraz szersze grono fanów, zarówno ze względu na wyjątkowe wartości estetyczne, jak i funkcjonalne. Połączenie materiałów o pięknych walorach wizualnych oraz nieprzeciętnych właściwościach praktycznych tworzy mieszankę wyborową.
Korpus wyspy często koresponduje z estetyką kuchennej zabudowy. Jednak design idący w stronę modernistycznych założeń stawia na wyraźny kontrast i dąży do tego, aby wyspa wyróżniała się na tle kuchni.
Śmiało można stwierdzić, że blat jest kluczowym elementem wyspy. Szczególnie cenione są trzy warianty:

Laminat

Jego gładka lub lekko połyskująca faktura może być przeciwwagą dla korpusu wyspy wykonanego z innego typu materiału. Swoją estetyką odpowiada wnętrzom zaaranżowanych w bardzo nowoczesnym stylu. Blaty z laminatu wykazują szczególną odporność na plamy oraz dobrze znoszą wysoką temperaturę.

Biała kuchniaWidawscy Studio Architektury – Przejdź do projektu

Wyspa w nowoczesnej kuchniMuc & Scott Interiors – Przejdź do projektu

Kuchnia otwarta na salonAB STUDIO – Przejdź do projektu

Drewno

Ze względu na ciepły i naturalny wygląd blaty drewniane pasują do kuchni utrzymanej w tradycyjnej, klasycznej stylistyce lub skandynawskich klimatach. Jednak nierzadko pojawia się w zestawieniach z surowymi materiałami, które wyróżniają typowo nowoczesne wnętrza. Ogromną popularnością cieszy się przede wszystkim luksusowe drewno egzotyczne, atrakcyjne wizualnie i niezwykle odporne na działanie wysokiej temperatury oraz wilgoci.

Kuchnia z wyspąFranke – Przejdź do projektu

Drewno w kuchniRazoo Architekci – Przejdź do projektu

Kamień

Blaty kamienne są uznawane za najbardziej luksusowe i efektowne. Ich monumentalny charakter podnosi renomę pomieszczenia oraz dodaje mu elegancji. Najchętniej wykorzystywane i najbardziej odporne na wszelkie uszkodzenia są granit, marmur i trawertyn.

Kuchnia w stylu śródziemnomorskimMAER Charme – Przejdź do projektu

Kuchnia z wyspąMAER Charme – Przejdź do projektu

Kuchnia otwarta na salonTarnowski Division – Przejdź do projektu

Kuchnia z wyspą na miarę potrzeb

– w kuchni zamkniętej wyspa powinna posiadać min. 380 cm długości oraz 360 cm szerokości
– w kuchni otwartej, w której zabudowa przyjmuje kształt litery „U”, wyspa powinna mieć co najmniej 360 cm długości
– odległość wyspy od szafek kuchennych to 120 cm – umożliwi to komfortowe poruszanie się w pomieszczeniu i możliwość swobodnego otwierania szuflad i drzwi szafek
– minimum 60 cm – taki dystans należy zachować między wyspą a ścianą oraz wolnostojącym sprzętem AGD- wtedy bez problemu otworzymy lodówkę nie narażając ściany na uszkodzenie
– pamiętajmy o uwzględnieniu rozmiarów sprzętów, które chcemy zainstalować na wyspie:
• zlewozmywak – 100- 120 cm
• płyta grzewcza- ok. 30-40 cm
– jeśli ogranicza nas ilość metrów, warto zastanowić się nad wersją 80×60 cm. Wystarczy połączyć szafki kuchenne i zamontować na nich blat- zamiast wyspy, będzie półwysep.

Dodaj komentarz