Ogród na ścianie

Ogrody wertykalne – zieleń „ustawiona do pionu”

Ogrody wertykalne do niedawna były owiane tajemnicą niczym mitologiczny zieleniec Hesperyd albo Wiszące Ogrody Semiramidy. Enigmatyczna nazwa nie mówiła nic konkretnego, a tajemnicę tego kodu byli w stanie rozszyfrować jedynie znawcy architektury gotyku, mocno „trzymającej się pionu”.

salon z ogrodem wertykalnymPracownia Architektoniczna USZOK
Przejdź do projektu

Ogrody wertykalneŹródło: www.pinterest.com/pin/406168460114827611

Recepcja w stylu ekoMood Works
Przejdź do projektu

IQ garden - ogrody wertykalneIQ Garden
Przejdź do projektu

Green art – wiosna na wyłączność

Moda na pionowe ogrody pojawiła się już w latach 80., ale czas na „powtórny debiut” przyszedł kilka lat temu.
Powoli oswajany trend, zjednał sobie przychylność projektantów, którzy wprowadzili go także do wnętrz. Ogrodnictwo stało się sztuką, a ogrody wertykalne jedynym sposobem na udomowienie wiosny.

Ogród na ścianieFJ Interior Design
Przejdź do projektu

Ogrody wertykalneŹródło: simplyintoxicatingideas.blogspot.com/2014/03/interior-design-concepts.html

Ogrody wertykalne w hoteluŹródło: www.pinterest.com/pin/550705860659120834

Ogrody wertykalne w domuŹródło: commons.wikimedia.org/wiki/File:Mur_v%C3%A9g%C3%A9tal_int%C3%A9rieur.jpg

Miejska dżungla Patricka Blanca

Francuz znany jako ekscentryk w koszuli z roślinnym motywem, farbujący włosy na zielono- Patrick Blanc jest Darwinem współczesnej botaniki. Swoją pierwszą koncepcję zielonej ściany stworzył w wieku 13 lat. Dziesięć lat później w czasie eskapady do Malezji i Tajlandii zauważył, że rośliny mogą egzystować bez podłoża, warunkiem jest dostęp do wody i światła. W końcu dziecięca ciekawość zamieniła się w pasję życia, a projekty nabrały realnych kształtów.

Ogrody wertykalne Blanca początkowo wzbudzały estymę jedynie w kręgach artystycznych, dzisiaj jego roślinne mozaiki są sławne na całym świecie i uplastyczniają miejską architekturę Paryża, Londynu, Madrytu, Bangkoku, Nowego Jorku i Sydney.

Ogrody wertykalne w domuParyż, Quai Branly Museum
Źródło: www.pinterest.com/lukenichols/wall-patrick-blanc

Ogrody wertykalne w domuSyndney, Qantas Lounge
Źródło: vk.com/wall-59391757?own=1&offset=60

Ogrody wertykalne – ekologiczna fototapeta

Masz ścianę? Masz miejsce na ogród. Konstrukcja zielonych ścian oparta jest na metalowej ramie, do której przymocowane są płyty PCV, chroniące przed wilgocią. Całość pokrywa filcowa mata- idealna replika naturalnego podłoża. Do odpowiednio wydrążonych otworów wkłada się sadzonki. Z czasem korzenie wrastają w miękką podwalinę i komponują zwarta całość. Specjalny system nawadniający dawkuje wodę oraz odpowiednią ilość substancji odżywczych.

Zielona ściana, rozciągająca się między drugim a jedenastym piętrem hotelu Mint w Londynie, dodatkowo posiada własną inteligencję. W przypadku potencjalnej awarii ogród „wysyła” wiadomość do ogrodników, żeby jak najszybciej zapobiec ewentualnym szkodom.

Ogrody wertykalne w domuLondyn, Hotel Mint
Źródło: www.architecturenewsplus.com/project-images/32407

Dodaj komentarz