Szezlong Lockheed

Szezlong Lockheed – z cyklu „IKONY DESIGNU”

Szezlong „Lockheed Lounge”  wywołał sensację w 2009 r, kiedy jeden z najznamienitszych domów aukcyjnych – Philips de Pury – sprzedał go za ponad milion funtów, czyniąc zeń najdroższy obiekt wzorniczy w historii designu. Stworzył go Marc Newson, projektant pochodzący z Australii, w 2005 r. uznany przez magazyn Times za jednego ze stu najbardziej wpływowych ludzi świata.

Marc Newson Szezlong - ikony designuMarc Newson
Źródło: likesuccess.com/author/marc-newson

Gusta artysty kształtowało wszechobecne w jego rodzinnym Sydney morze (stąd pasja surfera) oraz liczne podróże do Europy i Azji. Studiował rzeźbę i projektowanie biżuterii w Sydney College of Arts, co niezwykle silnie demonstrują jego prace. Płynące kształty stworzonych przez Newson’a obiektów przywołują na myśl późne Art Deco, a dokładniej – Streamline Moderne lub Art Moderne – nurt architektoniczny, który wyłonił się w latach 30. XX wieku. Kierunek ten wyróżniają cylindryczne formy, długie horyzontalne linie okien oraz akcenty nautyczne. Koncept pochodził od projektantów przemysłowych, którzy odarli  Art Deco z ornamentyki zastępując je czystymi, aerodynamicznymi liniami symbolizującymi ruch i szybkość. Newson jest twórcą interdyscyplinarnym. Projektuje pojedyncze unikatowe rzeźby, meble, rozmaite obiekty użytku domowego, rowery, samochody, jachty, a nawet samoloty dla najbardziej prestiżowych marek  na świecie. Wśród klientów Marc’a znajdziemy producentów z sektora technologii (Smeg) i transportu (Quantas Airways), aż do sektora wnętrzarskiego (Vitra),  modowego (Paco Rabane) i dóbr luksusowych (Boucheron).

Rzeźby do siedzenia

Szezlong - ikony designuOrgone Stretch Lounge
Źródło: www.architecturaldigest.com/shop/2013-08/auction-house-sales-slideshow

 

Szezlong - ikony designuEmbryo Chair
Źródło: www.pinterest.com/dsansand/d_chair%E5%85%B6%E4%BB%96

 

Szezlong - ikony designuAlufelt Chair
Źródło: www.pinterest.com/koeeeks/design-x-marc-newson

Jego połyskujące, biomorficzne fotele i kozetki , z Orgonem i Alufeltem na czele, są właściwie bardziej dostarczającymi przyjemnych wrażeń dotykowych rzeźbami do siedzenia, aniżeli typowo funkcjonalnymi meblami. LC1 – pierwotna wersja Lockheed Lounge – została opracowana dzięki stypendium Australian Crafts Council  na potrzeby wystawy “Seating for Six” w Roslyn Oxley Gallery w Sydney.

Rekamiera

Szezlong - ikony designuMadame Récamier, Jacques-Louis David
Źródło: www.pinterest.com/pin/102105116523027967

Kształt, który zainspirował Newson’a do narysowania konturów LC1 widnieje na portrecie Madame Récamier z 1800 roku. Autor nietypowego, poziomego portretu, słynący z perfekcjonizmu Jacques-Louis David, nigdy nie ukończył tego dzieła. Zamawiająca – Julie Adélaïde Bernard Récamier (żona jednego z głównych sponsorów finansowych Napoleona Bonaparte) – zniesmaczona zbyt wolnym tempem prac, zleciła ukończenie dzieła uczniowi Davida, czemu mistrz stanowczo się sprzeciwił i zażądał zwrotu obrazu. Jako niedokończone, płótno pozostało w pracowni malarza do czasu jego wystawienia w Luwrze w 1826 roku. Sam szezlong zaczęto później nazywać rekamierą. Określenie to do dziś funkcjonuje w słownictwie meblarskim.

Szezlong - ikony designuLC1
Źródło: www.design-fair.com/lockheed-lounge-chaise-longue-lounger-daybed-by-marc-newson-limited-edition-1986-1988

 

Szezlong - ikony designuLockheed Lounge
Źródło: cfileonline.org/design-marc-newson-cracks-design-bowl

Szezlong - ikony designuAmelia Earhart na kadłubie samolotu Lockheed Electra
Źródło: www.pinterest.com/rapidnewstweets/historic-images

Wbrew obawom projektanta, prototyp LC1 odniósł oszałamiający sukces, co zachęciło go do dalszych prac nad szezlongiem. LC1 zyskał bardziej opływową formę i nadano mu nazwę Lockeed, nawiązującą wprost do awioniki i znanego producenta samolotów. Korpus mebla składa się głównie z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym, a gumowane nóżki „wypływają” z jego naturalnych krzywizn. Całość pokrywają cienkie arkusze łączonego prawie „bezszwowo” aluminium przytwierdzonego nitami, co natychmiast przywodzi na myśl kadłub zabytkowego samolotu.

Szezlong z Madonną

Do rozsławienia szezlonga mocno przyczyniła się Madonna, która polegiwała na tym osobliwym meblu w wideoklipie do singla „Rain „. Angelina Jolie pozowała na Lockheed do sesji zdjęciowej dla jednego z wydań magazynu Vanity Fair.

Szezlong - ikony designu
Kadr z wideoklipu „Rain” – Madonna
Źródło: chaircards.com/?p=474

Szezlong - ikony designuAngelina Jolie, Vanity Fair,  lipiec 2008
Źródło: 1ms.net/angelina-jolie-419508.html

Dodaj komentarz