W ostatnich latach klimat stał się bardzo kapryśny, a pogoda nieprzewidywalna, co ma przełożenie zarówno na samopoczucie u ludzi, jak i na otaczającą nas przyrodę. Jedną z anomalii, jaka spędza sen z powiek właścicieli przydomowych terenów zielonych – jest susza w ogrodzie.
Jak poradzić sobie z tym zjawiskiem i na jakie zmiany aranżacyjne w przestrzeni ogrodu warto się zdecydować, aby nie martwić się okresowym brakiem deszczu? Dowiedz się, jak pielęgnować rośliny w czasie upałów, a także jakie kwiaty, krzewy oraz drzewa sprawdzą się najlepiej na suszę?
Zmiana klimatu a aranżacja ogrodu na czas suszy
W przestrzeni publicznej wiele uwagi poświęca się ocieplaniu klimatu, czego objawem są m.in. cieplejsze okresy jesienno-zimowe oraz zauważalnie mniejsze opady deszczu. Zjawisko to zbiera swoje żniwo w postaci wysuszonej roślinności i zniszczonych upraw w ogrodach oraz pozostałych terenach zielonych, głównie gdy nie ma możliwości ich regularnego podlewania. Problem ten dotyczy przede wszystkim sezonu wiosenno-letniego i wczesnej jesieni. Rozwiązaniem z pewnością jest częstsze zasilanie roślin wodą, jednak wymaga to zarówno czasu, jak też niemałych nakładów finansowych, szczególnie kiedy w grę wchodzą automatyczne systemy do nawadniania ogrodu.
Jak poradzić sobie z suszą w ogrodzie? Skutecznym rozwiązaniem może okazać się przemyślana aranżacja ogrodu, w tym postawienie na rośliny sucholubne. Nie chodzi oczywiście o całkowitą rezygnację z ulubionych kwiatów, drzewek owocowych czy upraw. Wystarczy pokryć wybrane fragmenty ogrodu roślinnością, która odznacza się większą tolerancją na niedobory wody. Okazuje się, że wśród tej grupy roślin są przepiękne gatunki, dzięki któremu Twój ogród czy posesja nie straci, a wręcz zyska na atrakcyjności.
Ogród w czasie suszy – o czym warto pamiętać?
Większość rodzimych gatunków roślin jest dobrze przystosowana do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju i radzą sobie z okresowymi upałami oraz suszą. Chodzi tu głównie o starsze drzewa i krzewy, ponieważ mają bardziej rozwinięty systemem korzeniowy. Regularnego nawadniania na pewno wymaga trawnik, rabaty kwiatowe, młode rośliny owocowe oraz te hodowane w donicach, a także warzywnik.
Zdecydowanie lepiej jest podlewać rośliny rzadziej, ale za to obficiej. Dzięki temu woda dociera głębiej, podłoże gruntowe dłużej pozostaje wilgotne, a roślina dostają impuls do rozrostu korzeni w głąb ziemi. Należy unikać moczenia naziemnych fragmentów roślin, bowiem sprzyja to rozwojowi chorób, poza tym – krople wody działają niczym soczewki, co może spowodować poparzenia ich delikatnych części.
Jak urządzić ogród odporny na suszę? Rośliny sucholubne w ogrodzie
Kostrzewy, proso rózgowate, wysokie trawy czy trzcinnik ostrokwiatowy – to modne rośliny, które doskonale radzą sobie w suchej ziemi, intensywnie nasłonecznionych miejscach oraz w czasie mroźnej, bezśnieżnej zimy. Świetnie sprawdzą się też inne byliny, tzw. sukulenty, które gromadzą wodę w liściach lub korzeniach. Polecamy mało wymagające, piękne rojniki oraz miododajne rozchodniki, które zwabią do Twojego ogrodu motyle i pszczoły. Oprócz tego, susza w ogrodzie nie będzie straszna takim gatunkom, jak dziewanna omączona czy czyściec wełnisty.
Jeśli chodzi o urokliwie kwitnące drzewa, krzewy i kwiaty, które są bardziej odporne na suszę, to warto wymienić m.in. takie, jak portulaka wielokwiatowa, dimorfoteka albo eszolcja kalifornijska. Na suchej glebie dobrze czuje się także jeżówka, krwawnik pospolity oraz urzekające przegorzany, które swoim słodkim nektarem przyciągają pszczoły, podobnie jak macierzanka, tworząca w ogrodzie przepiękne fioletowe kobierce.
Jakie drzewa oraz krzewy na upały i suszę?
W przypadku drzew i krzewów, które dobrze znoszą upały i suszę, można inspirować się np. gatunkami sadzonymi wzdłuż miejskich ulic. Takie drzewa, jak ozdobne grusze, jarzębiny, morwy, robinie czy głóg – bez problemu potrafią przetrwać w otoczeniu rozgrzanego latem asfaltu. W niesprzyjających warunkach pogodowych doskonale poradzi sobie również śliczna glediczja oraz jałowiec i inne iglaki.
W przydomowym ogrodzie fantastycznie prezentować się będzie – nawet w okresie suszy – dzika róża pomarszczona (Rosa rugosa) w kolorze bieli lub purpury oraz róża jabłkowata. Co ciekawe, jadalne owoce tej drugiej mają więcej witaminy C, niż cytryna i można z nich przyrządzać wyśmienite nalewki czy dżemy.
Dodatkowe rozwiązania na upał i suszę w ogrodzie
Niezależnie od starannej selekcji gatunków roślin, pod kątem większej odporności na niedobory wody, warto stosować też inne rozwiązania na upał i suszę w ogrodzie. Wśród prostych środków i pomysłów, na uwagę zasługuje gromadzenie deszczówki, poprzez skierowanie odpływu z rynny do specjalnego zbiornika z zaworem. Świetną koncepcją jest zasilanie roślin bogatym w składniki odżywcze kompostem oraz układanie wokół nich kory, skoszonej trawy bądź zrębków z gałęzi – co przyczynia się do dłuższego utrzymywania wilgotności gleby.
Dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie elementów betonowych w ogrodzie, np. poprzez rezygnację z płyt chodnikowych, które łatwo się nagrzewają, a później oddają ciepło, dodatkowo wysuszając ziemię. Polecamy również osłanianie roślin mało odpornych na suszę oraz wyeksponowanych w miejscach silnie nasłonecznionych. Doskonale sprawdzi się w tym zakresie pergola, altana albo żywopłot. Warto ponadto rozważyć automatyczny system nawadniający na bazie zraszaczy lub linii kroplujących, o czym możecie przeczytać w innym artykule zamieszczonym na naszym blogu.
Architekt krajobrazu – aranżacja ogrodu na suszę. Polecamy!
Urządzenie ogrodu odpornego na suszę wymaga odpowiedniego doświadczenia i koncepcji, uwzględniającej m.in. specyfikę terenu, gruntu oraz upodobania właściciela posesji. Profesjonalny architekt krajobrazu pomoże w efektownej i efektywnej aranżacji przydomowej przestrzeni na wypadek suszy. Przy okazji, stworzy również ogród permakulturowy, który będzie cieszył oko bez konieczności poświęcania czasu na pielęgnację zieleni.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.