Podlewanie terenów zielonych to czasochłonne zajęcie, które wymaga sporo pracy i zaangażowania. Z tego powodu, warto rozważyć efektywne systemy nawadniania ogrodu, dzięki którym w prosty sposób można usprawnić i przyspieszyć regularne podlewanie roślin. Co ciekawe, oprócz poprawy komfortu pracy, stosowanie nowoczesnego systemu nawadniania w ogrodzie – przyczynia się również do oszczędności na rachunkach za wodę. Wybór systemu nawadniającego nie jest łatwy i zależy m.in. od specyfiki upraw, wielkości ogrodu czy parametrów przyłącza wodnego.
Nawadnianie terenów zielonych – rodzaje systemów
Najpopularniejszym sposobem nawadniania roślin w ogrodzie jest podlewanie ręcznie konewką albo wykorzystując do tego wąż ogrodniczy wpięty do przyłącza wody. Taka metoda sprawdza się przede wszystkim przy ogrodach o niewielkiej powierzchni i większej koncentracji roślin oraz wśród osób, które traktują pracę na działce jako formę relaksu. W przypadku ręcznego podlewania i braku przyłącza, świetną opcją jest zbiornik wodny na deszczówkę, dzięki któremu można sporo zaoszczędzić na rachunkach z wodociągów. Rozwiązanie to sprawdza się głównie przy podlewaniu konewką, ale także przy zastosowaniu węża ogrodowego, jednak wówczas konieczny jest zakup niewielkiej pompy głębinowej.
Efektywne nawadnianie ogrodu zapewniają zraszacze. Systemy oparte na zraszaczach przyspieszają podlewanie roślin, zapewniając równomierne rozprowadzenie wody na całym obszarze pozostającym w zasięgu urządzenia. Na rynku dostępne są zarówno zraszacze statyczne, jak i rotacyjne. Większość z nich posiada płynną regulację, umożliwiającą ustawienie pożądanego kąta oraz ciśnienia, które przekładają się na zasięg pracy zraszacza. W zależności od potrzeb, można zdecydować się na zraszacze pulsacyjne albo obrotowe, osadzone na specjalnych stojakach czy też bezpośrednio wbijane do gruntu.
Posiadacze ogrodów mogą również rozważyć węże kroplujące jako alternatywę nawadniania terenów zielonych. Linie nawadniające to wysokowydajny sposób na zapewnienie roślinom optymalnej wilgotności, bowiem zużywają nawet do 70 proc. mniej wody, niż inne systemy nawadniające. Linie kroplujące można montować zarówno w szklarniach, jak i na otwartym terenie, w szczególności przy uprawach o uporządkowanych formacjach, np. grządkach.
Co prawda, fontanny ogrodowe nie zaliczają się do klasycznych systemów nawadniania, jednak ich obecność pozytywnie wpływa na poprawę mikroklimatu oraz wilgotności powietrza, na czym korzystają rośliny i użytkownicy ogrodu. Poza tym, fontanna służy też jako pojnik dla ptaków oraz jest efektownym elementem małej architektury, który atrakcyjnie wpływa na aranżację przydomowej przestrzeni.
Funkcjonalne zraszacze ogrodowe
Wśród najistotniejszych cech, jakie warto wziąć pod uwagę przy wyborze zraszacza ogrodowego, należy wymienić m.in. zasięg działania, generowane ciśnienie, zużycie wody oraz możliwość ustawiania strumienia i dyszy wodnych. Odpowiednio dobrany zraszacz do ogrodu, sadu czy trawnika – zaspokaja potrzeby roślin, jeśli chodzi o nawadnianie, bez konieczności ich ręcznego podlewania. Przy rozległych działkach o nieregularnych kształtach można szeregowo łączyć ze sobą zraszacze, co pozwala automatycznie nawadniać każdy fragment ogrodu.
Zraszacze pulsacyjne generują strumień wody, który przecinany jest przez umieszczone na specjalnym mechanizmie sprężynowym kowadełko. Tego typu rozwiązanie powoduje charakterystyczny rozbryzg wody, podobny do efektu padającego deszczu, jaki nie uszkadza delikatnych roślin. Najpopularniejsze są zraszacze na statywie, które najlepiej sprawdzają się przy nawadnianiu wielkopowierzchniowych ogrodów, sadów czy szkółek roślin.
Zraszacze obrotowe to dobre rozwiązanie, kiedy ogród ma regularne, geometryczne kształty, bowiem emitują równomierny strumień wody o stałym promieniu. Tego rodzaju zraszacze ogrodowe nie tworzą kałuż i posiadają regulowany stopień rozpraszania wody oraz zasięg. Dostępne są zraszacze rotacyjne, które można położyć bezpośrednio na gruncie, osadzić na specjalnym kolcu albo umieścić na statywie.
Taśmy i linie kroplujące
Ze względu na dużą oszczędność wody, jaką wykorzystują taśmy i linie kroplujące, inwestycja w tego typu systemy szybko się zwraca. Węże kroplujące służą do precyzyjnego nawadniania różnych grup roślin, jednak wymagają instalacji wodnej o obniżonym ciśnieniu, dlatego zwykle na przyłączu montuje się specjalny reduktor. System działa w oparciu o miękkie przewody, wyposażone w tzw. kroplowniki (otwory), przez które sączy się woda. Gumowy wąż do linii kroplującej należy zakotwić do podłoża gruntowego w taki sposób, aby kroplowniki znajdowały się na jego bokach. Niewielkie ilości wody, jakie dozowane są przez otwory w taśmie czy linii kroplującej – wnikają w ziemię i pobierane są przez rośliny przez system korzeniowy.
Specyfika funkcjonowania systemu nawadniania opartego na kropelkowym zasilaniu upraw – sprawia, że nadziemne fragmenty roślin pozostają suche, dzięki czemu unika się poparzenia liści (kropla wody działa jak soczewka). Tradycyjne systemy nawadniania ogrodu powodują nierzadko zbyt obfite podlewanie, co może zainicjować proces gnilny lub rozwój grzybów. W przypadku linii kroplujących problem ten nie występuje.
Automatyczne systemy nawadniające do ogrodu
Automatyczne systemy nawadniające do ogrodu to olbrzymia wygoda dla właścicieli rozległych i niewielkich terenów zielonych. Przemyślana instalacja podlewania roślin może zostać zintegrowana z modułem typu smart home i tworzyć całkowicie bezobsługowy system.
Wśród funkcjonalnych modułów, które sterują pracą instalacji nawadniającej, wpływając na jej efektywność, można wymienić m.in.:
- czujnik monitorujący poziom wilgotności gleby,
- czujnik temperatury powietrza i podłoża,
- czujnik poziomu wody (np. w zbiorniku z deszczówką przy wykorzystywaniu pompy),
- czujnik nasłonecznienia,
- timer
Układ sterujący z systemem czujników, który można obsługiwać za pomocą aplikacji w smartfonie, pozwala posiadaczom ogrodów na beztroski urlop, bez potrzeby martwienia się o nawadnianie roślinności.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.