nowoczesne wnętrze szwalnia smaków

Szwalnia smaków projektu pracowni PORT i Martyny Szymańskiej

Szwalnia smaków – recykling miejsca, historii. Projekt czerpie z tego co zastane.  Ślady po gwoździach, ubytki, spękania – pozorne wady materiału uważamy za mocne strony. Pokazane zostało to, co w naturalnych materiałach autentyczne, uwypukla historię. Deski z podłogi zostały poderwane użyte na nowo. Recyclingowane drewno służy teraz jako wykończenie baru, elementów wyposażenia nadając mu nowe znaczenie.

Szwalnia smaków pracownia port

Projekt Szwalnia smaków

nowoczesne wnętrze szwalnia smaków

Industrialna restauracjaProjekt Szwalnia smaków
Uwidocznione zostało to co charakterystyczne dla pofabrycznej architektury Łodzi – cegła. Murowane ściany pozostawione bez tynku, pokazują ponownie historię miejsca. Beton na posadzce, cegła na ścianie i elementy drewniane jako dopełnienie to trzy główne zabiegi nadające charakter przestrzeni. Zabiegi te spajają nowo powstałą kawiarnię z industrialną przeszłością miasta.

Projekt kawiarni szwalnia smaków
Lokal znajduje się w podwórzu ulicy Piotrkowskiej 217 jest to dawny kompleks Odlewni Żelaza Józefa Johna. Taka cecha wnętrz jak surowość materiałowa jest w naszej opinii spójna z otoczeniem i kreowaną funkcją miejsca. Obecnie prowadzona jest rewitalizacja całego podwórza, która ma na celu skupienie działalności z zakresu gastronomii, kultury, rozrywki i sztuki. Ma tworzyć wyjątkowe miejsce dla zdolnych ludzi, pasjonatów w sektorze działalności kreatywnych.

Recyclingowane drewno

Szwalnia smaków słodka nić

 

Projekt kawiarni szwalnia smaków

Industrialne lampy
Budynki często zmieniają swoją funkcję, a w tej przestrzeni zastaliśmy pomieszczenia mieszkalne. Pierwszym ruchem było otwarcie całej przestrzeni i podkreślenie gabarytów pomieszczenia, co uzyskane zostało przez wyburzenie ścian. Światło, powietrze, przestrzeń, kształtują w dużej mierze atmosferę tego miejsca. Przesuwane po stalowej szynie drzwi torują lub udrożniają drogę do kuchni lub na zaplecze odcinając tym samym salę od części technicznej. Rozpięte na pełną wysokość drzwi dostały dodatkową funkcję – służą jako tablice menu. Wzdłuż okien zaprojektowana została drewniana trybuna. Kadrując widok na salę i patio służy jako miejsce do siedzenia, dająca możliwość rozgoszczenia się w oknie lub zajęcia miejsca na dowolnej wysokości.

Projekt industrialnej restauracji

ŁÓDŹ PIOTRKOWSKA 217 SZWALNIA SMAKÓW

 

Autorem projektu jest PORT we współpracy z projektantką wnętrz Martyną Szymańską. Autor zdjęć jest Stanisław Zajączkowski

Dodaj komentarz