Oryginalna szufelka

Szufelka i zmiotka – idealna para

Szufelka i zmiotka – elementarne rekwizyty walczące w służbie czystości, orędownicy dnia powszedniego, szare eminencje z przyziemnym życiorysem, których predestynacja ani ziębi, ani parzy. Dla wzornictwa obie postacie są tematem tabu, bo suma ich potencjału to wynik mnożenia przez zero. Nie bez kozery konspiracyjnie zamyka się je w szafie, kiedy kontekst wizualny na kolana nie powala.

Współczesne wzornictwo nie raz udowodniło, że zwyczajność niektórych rozwiązań ilustruje geniusz ich twórców. Ludzi, którzy potrafią dostrzec wyjątkowość w pospolitości. To niezwykła sztuka czerpać inspirację z przedmiotów codziennego użytku… A jest pewien człowiek, co wymiata spod dywanu sztukę dnia powszedniego i robi to nadzwyczaj starannie.

Panie Janie…

Jan Kochański- polski projektant produktowy, absolwent warszawskiej ASP i asystent w Pracowni Projektowania Mebla tejże. Dane mu było szkolić swój warsztat w atelier sztukmistrza globalnego designu- Kraima Rashida. Jego projekty wystawiano w Warszawie, Łodzi, Londynie, Lipsku, Cieszynie. W zanadrzu ma już pokaźny komplet sukcesów, m.in.: wyróżnienie w projekcie Young Design IWP czy pierwsze miejsce w konkursie Mazda Zoom-Zoom. Ostatnio point of view magazynu Wallpaper* stały się szufelka i zmiotka, którym przyznano prestiżową nagrodę Design Award 2014.

Szufelka i zmiotkaJan Kochański
Źródło: jankochanski.com/ABOUT

Oryginalna szufelkaPrzejdź do produktu

Szufelka i zmiotka – no to pozamiatane!

Szufelka i zmiotka Sweeper & Dustpan duet szlachetny w swojej prostocie. I w tym tkwi jego urok. Niby nic takiego, a jednak coś. Zestaw Kochańskiego wszedł na wyższy poziom ewolucji, a innowacja to jego drugie imię.

Pozornie zwykła szufelka jest niezwykła, bo w rączce ma sprytny lejek, więc prawdopodobieństwo trafienia nagromadzonego brudu do kosza to 1:1. Oczywiście sukces nie będzie możliwy bez udziału zmiotki wykonanej z olejowanego buku (bardzo sympatyczne w dotyku) i końskiego włosia, które zbiera kurz lepiej niż syntetyczne tworzywo. Po skończonej pracy można wsunąć ją we wspomniany lejek i zawiesić na pętelce.

Politykę projektowania Polaka szczególnie doceniło skandynawskie wzornictwo. Aktualnie szufelka i zmiotka Sweeper & Dustpan znajduje się w asortymencie duńskiej marki Menu.

Zmiotka i szufelkaPrzejdź do produktu

Szufelka i zmiotkaPrzejdź do produktu

Funkcja wynikowa

„Pasja tworzenia pięknych rzeczy towarzyszyła mi odkąd sięgam pamięcią. Dzięki moim rodzicom, ściśle związanym ze sztuką, dorastałem w otoczeniu przedmiotów do niej przynależących.”- Jan Kochański

Matka architekt, ojciec rzeźbiarz- nic dziwnego, że syn ma artystyczną duszę, bogatą wyobraźnię przestrzenną i zdolność projektowania we krwi. Jego działanie opiera się na głębszej filozofii, racjonalnym osądzie i logicznej analizie. Kiedy ma się do czynienia z projektami Kochańskiego, do języka od razu przyklejają się słowa Louisa Sullivana: „Forma wynika z funkcji.”

„Najbardziej fascynuje mnie proces wymyślania i wytwarzania nowych rzeczy. Dążę do tego, żeby stworzone przeze mnie obiekty wyróżniały się walorami funkcjonalnymi i estetycznymi, które sprawdzą się w praktyce i zadowolą użytkownika. Moja inspiracja pochodzi z badań i obserwacji.”- Jan Kochański

Zmiotka i szufelkaPrzejdź do produktu


Oryginalna zmiotka
Przejdź do produktu

Dodaj komentarz