Trendy w projektowaniu wnętrz i designie kształtowane są przede wszystkim poprzez zmianę sposobu życia współczesnego człowieka. Zarówno w architekturze, we wnętrzach, designie czy w samej sztuce ceni się ostatnio to, co jest eko i związane jest z nomadyzmem. A więc to, co zbliża człowieka do natury: brązy, zieleń, naturalne i szlachetne materiały, harmonia lub celowa ingerencja w geometrię. Mieszanie tego, co industrialne, czasem „brudne” i miejskie z tym, co przypomina człowiekowi jego pochodzenie. Coraz częściej modne są miejsca wypoczynkowe, które pozbawiają użytkownika dostępu do technologii, kierując jego uwagę ku naturze – pozwalając się zrelaksować i zapomnieć o tempie życia codziennego. Stoimy tu więc na łączeniu się dwóch przeciwności: rozwoju nowoczesnej technologii (łatwy dostęp do tabletów, smartfonów, prędkość docierania informacji, komunikacja, znaczenie wygody i komfortu w przestrzeni) oraz poszukiwaniu miejsc pozbawionych „nowoczesności”, nastawionych tylko na naturę.
To wszystko połączone ze sobą wywiera duży wpływ na nasz sposób życia, dlatego powoli mamy już do czynienia ze zmianą sposobu funkcjonowania człowieka – także we wnętrzach domów, mieszkań, przestrzeni publicznych. Pragniemy różnorodności, a przestrzenie wcześniej podporządkowane jednej funkcjonalności zaczynają być interpretowane w różny sposób – w zależności od potrzeb użytkownika. W związku z tym człowiek „współczesny” może zapragnąć spać w różnych miejscach salonu, upodobać sobie modułowe siedziska typu pufa czy wielofunkcyjne meble. W tym miejscu do głosu dochodzi trend inteligentnych domów (smart house), technologii, która bezpośrednio ułatwia funkcjonowanie w przestrzeni. Miejsca, w których SMART jest już nie tylko FON, ale i INTERIOR, nierzadko sterowany właśnie dzięki urządzeniom podręcznym.
Rola architekta wnętrz w moim przekonaniu sprowadza się w tym momencie do umiejętnego pogodzenia ze sobą tych przeciwnych trendów (kontrasty), dbałości o kulturę życia, piękna przestrzeni, jej znaczenia w kontekście społecznym i – co najważniejsze – rola ta opiera się na empatii, a więc na zrozumieniu samego Inwestora oraz osadzenie jego potrzeb w w/w kontekstach. Najważniejsze dla Sikora Wnętrza są więc: analiza miejsca i potrzeb, dobry i unikalny pomysł na funkcjonowanie przestrzeni i niebanalna, wyjątkowa estetyka.
Określając trendy w projektowaniu wnętrz, warto przybliżyć sobie i określić korzenie zawodu projektanta. Pierwotnie, jeszcze w czasach „pierwszego człowieka”, nadrzędną wartością powstającego wnętrza było bezpieczeństwo – zbudowanie tzw. schronienia, mającego na celu ochronę m.in. przed dzikimi zwierzętami czy kaprysami żywiołów. Człowiek w swojej naturze potrzebuje takiego miejsca, w którym ma pewność, że nie zmarznie, nie zmoknie, i które będzie odpowiedzią na jego podstawowe potrzeby. W następnej kolejności, wraz z odkrywaniem przez użytkownika świata, produktów, technologii, wnętrza zaczęły służyć także innym potrzebom określonym w Piramidzie Maslowa – potrzeba estetyki, rozwoju, poczucia własnej wartości. Respektując wszystkie potrzeby człowieka, przestrzeń zaczęła naturalnie dzielić się ze względu na jej funkcjonalność. I tak wydzieliła się sfera snu i wypoczynku, strefa jadalniana, strefa higieny, rozrywki, a także pracy.
Zatem trendy w projektowaniu wnętrz powinny nie tylko respektować te potrzeby, ale przede wszystkim wychodzić im naprzeciw. Niespójne są w moim przekonaniu wnętrza, które „podążając za modą”, nie odpowiadają na potrzeby inwestora. Poniżej chciałbym omówić wybrane trendy na przykładzie realizacji mojej pracowni – Sikora Wnętrza.
Trendy w projektowaniu wnętrz: przenikanie się natury i nowoczesności:
Dom w Straszynie – Sikora Wnętrza – przejdź do projektu
Dom w Straszynie – Sikora Wnętrza – przejdź do projektu
Z połączenia dwóch kontrastów: eleganckiej nowoczesności (czerń, orzech, meble i dodatki) oraz natury (drewniane kostki, jesionowa podłoga) powstaje wnętrze, które w sposób idealny odpowiada na potrzeby współczesnego człowieka.
Sopoteka – mediateka Sopot – Sikora Wnętrza
Przestrzeń publiczna – jaką pełni rolę? W tym wypadku jest to mediateka „Sopoteka”, czyli wnętrze, które pełne jest nowoczesnego sprzętu postawionego w kontraście do jesionowego drewna i delikatnych kolorów. Pozwala to uzyskać – tak cenne w takim miejscu – wrażenie spokoju, koncentracji i wyciszenia.
Dom w Rumi – Sikora Wnętrza
Naturalność przenika się tu z czernią, która oddaje nowoczesność. Do tego zostały skomponowane designerskie dodatki (lampa, stół i dywan). Całość sprawia wrażenie harmonii i przytulności.
Trendy w projektowaniu wnętrz: Industrial – beton, cegła, stylizacja
Trend wnętrza loftowo-industrialnego jest obecnie w rozkwicie. Ta estetyka wywodząca się z Nowego Yorku prezentuje niezwykłą wizję wolności i stylu życia w aurze surowego niedopowiedzenia. W takim miejscu dobra whisky smakuje najlepiej.
Mieszkanie w Garnizonie – Gdańsk – Sikora Wnętrza
Kancelaria Prawna – Sikora Wnętrza
W tym projekcie widać najlepiej, że surowa przestrzeń może być też bardzo elegancka. Połączenie bieli i cegły zawsze jest w modzie.
Klubokawiarnia Centrum – Sikora Wnętrza
Klubokawiarnia Centrum – Sikora Wnętrza
Płyta OSB, żarówki i spawane czarne elementy (w tym profile) to wyznaczniki niejednego industrialnego wnętrza. Do tego szczypta koloru i projekt jest w mainstreamie.
Wyznacznikiem współczesnych wnętrz jest często luźna i niezobowiązująca stylizacja (w tym przypadku styl riviera maison). Współczesne czasy, które charakteryzują się mieszanką różnych wpływów i kultur (co wspomaga dynamiczny przepływ informacji) to czas odkrywania i przenikania.
Apartament w Sopocie – Sikora Wnętrza – przejdź do projektu
Dom kolonialny – Sikora Wnętrza
Dom kolonialny- detal – Sikora Wnętrza
Czy kultura jakiegoś kraju może nie być up to date? To co autentyczne i co ma wartość historyczną (widoczną często w detalu) zawsze będzie trendy. Rolą projektanta może być np. reinterpretacja.
Stacja Kultura – Sikora Wnętrza – przejdź do projektu
Stacja Kultura – Sikora Wnętrza – przejdź do projektu
W czasach gdy zrównoważone projektowanie zyskuje na popularności, nie powinny dziwić realizacje interpretujące lokalny krajobraz kulturowy i jego koloryt. W tym wypadku zdecydowaliśmy się na fuzję nowoczesnej biblioteki i dworca. Jak pokazała historia – warto eksperymentować – to zawsze jest w modzie.
Trendy w projektowaniu wnętrz: Fusion – haute couture wnętrz
Trendy w projektowanu wnętrz – Restauracja w Sopocie – Sikora Wnętrza
Nieobojętne są dla mnie kontrasty – czego przykładem jest m.in. restauracja w Sopocie, której założeniem stylistycznym było odtworzenie aury stylu sopockich kamienic (kojarzonym często, trochę legendarnie, z secesją) oraz dodanie do niego szczypty nonszalanckiego i nowoczesnego artyzmu. Projekt był więc dla mnie sentymentalną wycieczką po historycznych uliczkach miasta oraz po moich marzeniach oscylujących wokół terminu „fusion” (swoiste haute couture wnętrz). Dla przykładu skontrastowałem układaną ręcznie szachownicę z czarnych i białych płytek z nowoczesnymi kolorowymi barierkami-liniami. Podobnie w mniejszej części lokalu zestawiłem klasyczny marmur sahara noir z nowoczesnymi hokerami Stool One. Fusion to też zabawa formą, więc najpierw zakupiliśmy w Danii papierowe „designerskie” lampy, a następnie zapakowaliśmy je w klosz (motyw z „Małego Księcia”). Nie mogło oczywiście zabraknąć wieszaków w kształcie zwierzaków, zdobionego portalu i kasetonu nad barem, który zmienia kolor w zależności od nastroju.
Restauracja w Sopocie – detal – Sikora Wnętrza
Fusion zyskuje ostatnio na popularności. Wynika to z faktu, że stajemy się coraz bardziej otwarci. Nie bez znaczenia jest też obycie Polaków z Europą, otwarcie granic oraz ogólnodostępny internet. W przyszłości w modzie będą wnętrza sezonowe – zmieniane jak zegarki Swatch w zależności od sezonu modowego.
Butik Ditta Zimmermann – Sikora Wnętrza – przejdź do projektu
Fusion jest bliskie modzie. W tym wypadku zaprojektowaliśmy otwarty w listopadzie 2015 butik z nową marką biżuteryjną.
Trendy w projektowaniu wnętrz: minimalizm we wnętrzach – zawsze niszowy i zaskakujący
Trendy w projektowaniu wnętrz – Butik Eter w Sheraton Sopot – Sikora Wnętrza
W przestrzeni publicznej jest to trend rzadko spotykany, gdyż wymaga wyjątkowego odbiorcy. Ta przestrzeń – która dla standardowego odbiorcy, wydaje się pusta – dla osoby wrażliwej na sztukę i dobry design zawsze będzie na czasie.
Mieszkanie w Gdańsku – Sikora Wnętrza – przejdź do projektu
Minimalizm we wnętrzu to przestrzeń dla osoby wyrafinowanej, która przebywając w takim wnętrzu docenia drobiazgi. Liczy się więc każdy element i detal. Balansowanie na granicy przestrzeni surowej i pustej jest dużą przyjemnością dla projektanta.
Powyższe przykłady, przedstawiające trendy w projektowaniu wnętrz oraz designie, są odpowiedzią na potrzeby Inwestorów oraz o osobistą pragnieniem ekspresji projektanta. Respektują zasady ergonomii i funkcjonalności, będąc jednocześnie odpowiedzią na obecne trendy – modne i unikalne materiały stanowią element estetyki, która jest niezmiernie ważna dla użytkowników ceniących sobie piękno. Muszę przyznać, że ostatnio inspiruje mnie idea, by traktować wnętrze jak ubranie, które jest „szyte na miarę” i bliskie ciału. Dlatego analizuję detale i zastanawiam się nad wpływem dotyku na komfort przebywania we wnętrzu: zbieram więc próbki i tworzę przy każdym projekcie tzw. „moodboardy” – zestawienie materiałów, które określa nastrój projektowanej przestrzeni.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.