Dekorowanie domów stanowi doskonały sposób, by nadać posiadłości reprezentacyjny wygląd. Nawet najzwyklejsza fasada zyskuje na uroku, kiedy zdobią ją ukwiecone parapety i balkony. Wdzięcznie porastająca dom, roślinność, wpływa na to, jak budynek jest odbierany. Kamienicom dodaje romantycznego charakteru, a nowoczesnym apartamentowcom elegancji. Poniżej radzimy, jak dobierać donice parapetowe, by uzyskać możliwie najlepszy efekt wizualny. Piszemy o domach i obiektach komercyjnych. „Pierwsze wrażenie” liczy się wszędzie.
Donice parapetowe – jak dobrać je do budynku?
Donice parapetowe potrafią zdobić, ale i niepotrzebnie szpecić. Sztuką jest umiejętne dobranie ich w taki sposób, by estetycznie wpasowywały się w całość, a więc zgodnie z charakterem oraz kolorystyką budowli. Donice okienne najłatwiej wkomponować w elewację, kiedy są utrzymane w stonowanej palecie. Unikajmy mocnych kontrastów, jeśli zależy nam na eleganckim efekcie końcowym, zarówno wtedy, kiedy dekorujemy nowoczesny dom, jak i okna oraz balkony odnowionej, stylowej kamienicy. Stawiajmy na uniwersalne kolory – brąz, czerń, beże oraz grafity i szarości. Takie odcienie efektownie wkomponują się w elewacje wykończone w różnorodnych barwach – od ciemnych po chłodne. Donice parapetowe w standardowych kolorach łatwiej wpasować w całościowy wystrój budynku. Okna, balustrady balkonowe i płoty stanowią bazę dla wiszących dekoracji. Wybierzmy takie osłonki, które estetycznie komponują się ze stylem posiadłości. Jeśli jest to dom zaprojektowany i wykończony zgodnie ze współczesnymi trendami, niech jego fasadę ozdobią donice okienne o minimalistycznych formach i w nowoczesnym stylu, wykonane z włókna szklanego przywodzącego na myśl drewno, beton, rdzę. Zabytkowe budynki mieszkalne i wille możemy udekorować klasycznymi donicami z włókna imitującego znane materiały, w tym kamień, miedź, ołów, terakotę, antyczny mosiądz i brąz.
Miłośnicy eklektycznych realizacji mogą łączyć nowoczesne modele ze starodawnymi oknami i tym sposobem osiągać oryginalny, niezwykle klimatyczny efekt.
Dlaczego włókno szklane?
Do wykonania donic okiennych powinny zostać wykorzystane wytrzymałe materiały. Budulec nie może być podatny na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, tak by osłonki na zewnątrz na dłużej zachowały estetyczny wygląd i koloryt. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie donic parapetowych wykonanych z włókna szklanego. Materiał cechuje się wysoką trwałością, mrozoodpornością i zdolnością do łatwego dostosowywania się do warunków zastanych oraz nie wymaga konserwacji. Włókno szklane jest lekkie, co pozwala wykorzystywać je do dekorowania okien i balkonów. Nie musimy rezygnować z efektu typowego dla ciężkich, masywnych materiałów, bo włókno doskonale je imituje, nie obciążając przy tym parapetów.
Donice parapetowe w obiektach komercyjnych
Ukwiecone okiennice i balkony wpływają na to, jak postrzegane są kawiarnie, restauracje, luksusowe butiki oraz hotele. Ulice największych europejskich miast, w tym Paryża i Londynu zdobią zabytkowe budynki z oknami udekorowanymi kwiatami. Podobne wrażenia estetyczne możemy stworzyć w dowolnym miejscu w kraju, nad morzem i w górach. Wystarczy wzbogacić widziane z zewnątrz okiennice o dekoracyjne donice parapetowe z bujnym kwieciem. Romantyczna oprawa sprawdzi się idealnie zarówno w obiektach komercyjnych ulokowanych w znanych, zabytkowych miastach, jak i małych miasteczkach w poszczególnych regionach geograficznych Polski. Szeroki wybór modeli pozwala na odpowiednie dopasowanie donic do charakteru lokalu gastronomicznego, ekskluzywnego hotelu, czy urokliwego pensjonatu. Nastrojowe, inspirowane przeszłością, osłonki wyeksponują rustykalną stylistykę. Nowoczesne donice dodają budynkom prestiżu.
Donice parapetowe umożliwiają zdobienie domów kwiatami bez konieczności zakładania ogrodów. Ukwiecone okiennice i balkony nadają scenerii wyjątkowy wymiar – wpływają na estetykę otoczenia i przeobrażają zwyczajne obiekty architektoniczne w domy z duszą.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.