Przełamywanie barier oraz tematów tabu to siła napędowa w sztuce i architekturze. Projekt kazachstańskiego architekta Aibeka Almassova w założeniu miał być pomostem łączącym naturę i industrializm. Budowa, choć pierwotnie zablokowana, teraz ma szansę na realizację.
Tak blisko natury, jak się tylko da
Aibek Almassov, twórca tej niecodziennej realizacji, postanowił pokazać, że to przyroda nas karmi i stwarza miejsce do życia, my natomiast, jako ludzkość rzadko doceniamy tę zależność. Na przekór temu trendowi powstał dom wokół drzewa, jako swoisty hołd złożony naturze; budynek, który otacza opieką naturę.
Idea drzewa w domu powstała w 2013 roku, jednak pierwotnie nie doczekała się realizacji ze względu na rezygnację inwestorów. Przedstawione zdjęcia obrazują koncepcję domu wokół drzewa, zlokalizowanego w sąsiedztwie lasów. Projekt jednak nie ogranicza się do żadnego konkretnego miejsca i może być zrealizowany w dowolnej lokalizacji, również w centrum miasta, gdzie wyglądałby naprawdę imponująco.
Do niedawna przedsięwzięcie pozostawało jedynie snem architekta z biura projektowego A. Masow Architects, obecnie istnieje szansa na pozyskanie inwestora, producenta szkła i paneli słonecznych, dzięki czemu drzewo w domu może stać się rzeczywistością.
Drzewo w domu – ciekawa wizja, a czy funkcjonalna?
Jakby to było zamieszkać w takim, czteropiętrowcu, w centrum którego rośnie drzewo? Dowolne; takie jakie byście wybrali. Jakby to było codziennie rano budzić się przy kojącym zapachu lasu?
Zastosowane materiały są ekologiczne, a sam budynek jest pasywny, czyli minimalizujący zużycie energii potrzebnej do jego ogrzewania. Konstrukcja zakłada, że drzewo w domu otoczone jest rurową, szklaną konstrukcją, zawijającą się wokół niego. Każde piętro to inne pomieszczenie, nieogrodzone żadnymi ścianami, natomiast w pionie połączone spiralnymi schodami. Przez szyby można podziwiać 360-stopniową panoramę i rozkoszować się pięknymi widokami. Taki dom to doskonałe miejsce, by uciec z betonowych bloków, i zamieszkać w centrum natury, nie szkodząc jej swoją obecnością.
A jak Wam się podoba wizja drzewa w domu? Chcielibyście zamieszkać w tak zaprojektowanym budynku? Czy można połączyć ekologię z wygodą miejskiego życia?
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.