Domy klasyczne doceniane są ze względu na ponadczasową elegancję. Dawna estetyka nigdy nie wyszła z mody i nadal jest wysoko ceniona. Klasyczna stylistyka odtwarza estetykę dostojnych pałaców oraz nastrojowych dworków, które ponownie przeżywają swoją młodość. Styl klasyczny w architekturze liczy sobie już dobrych kilka stuleci, ale cały czas zatacza krąg i powraca z wielkim echem. Jego szczególnym wyznacznikiem jest przede wszystkim okazałość i zdyscyplinowane piękno.
Symetria ma zasadniczy wpływ na konstrukcję domu. Obowiązkowy ganek pełni funkcję reprezentacyjną i mieści się na frontowej elewacji. Częstym elementem dekoracyjnym są kolumny z rzeźbionymi głowicami, które wspierają umieszczony nad gankiem balkon lub fronton- bardzo popularny element monumentalnych budowli starożytnej Grecji i Rzymu. W stylu dworkowym wejście poprzedza kolumnowy portyk.
Fasadę domu mogą zdobić również pilastry- płaskie filary ze zdobionymi kapitelami. Ten rodzaj ozdoby oprawia najczęściej otwory okienne i drzwiowe.
Domy klasyczne, jak na replikę tradycyjnych willi przystało, zachwycają okazałością. Nowoczesne domy z płaskim dachem wydają się przy nich dość skromnie. Żeby jednak bryła domu wydawała się lżejsza, odpowiednie jest minimalne cofnięcie bocznych skrzydeł względem głównej elewacji budynku. Domy osadzone w tradycji mają charakterystyczną konstrukcję dachową, nieco inną niż nowoczesne domy. Najczęściej spotyka się dachy wielospadowe i mansardowe z dekoracyjnymi lukarnami, pokryte tradycyjną dachówką. Jeśli kąt ich nachylania jest dość mały, klasyczna attyka rozwiąże problem.
Bryłę budynku urozmaicą ryzality, wykusze i szprosy w oknach. Balkony, tarasy i loggie z kutymi lub tralkowanymi balustradami- też pozwolą osiągnąć tradycyjną stylistykę.
Okna i drzwi mają zasadniczy wpływ na spójność stylistyczną budynku. Powinny mieć odpowiednie proporcje i kształt. Okna ze szprosami, koniecznie z rustykalnymi okiennicami.
Drzwi są bardzo istotną częścią budynku. Tradycyjne rzeźbienia pozwolą uwydatnić klasyczny charakter estetyki domu. Wariant dwuskrzydłowy będzie sugerował symetryczny układ wnętrza, dlatego takie drzwi doskonale wpiszą się w stylistykę dworków.
Klasyczne rezydencje są najczęściej otynkowane. Cokół wyraźnie odcina się od elewacji, podobnie jak narożniki obłożone klinkierem albo kamieniem.
Domy w stylu klasycznym są dedykowane osobom, które doceniają tradycję oraz ponadczasowe piękno. Nasi profesjonaliści wiedzą, jak sprostać ich wymaganiom i stworzyć luksusowe domy z wizją.