Przestrzenie publiczne to miejsca, w których człowiek obraca się jak Ziemia wokół Słońca. Pełnią wyjątkowo ważną rolę, bo są wspólne wszystkim, dlatego powinny sprawiać, że tu będziemy czuć się swobodnie. Istotne jest przecież w jakich warunkach przyjdzie zjeść nam ulubione shusi, poddać się relaksacyjnym masażom, zagłębić w twórczość współczesnych artystów albo poznać historie wielkich ludzi.

Przestrzenie publiczne to miejsca o szczególnym znaczeniu. Należą do całego społeczeństwa i są jego integralną częścią. To alternatywa dla prywatności i izolacji. Wszystko wokół się zmienia, miasta rozwijają się w zawrotnym tempie i rozszerzają swoje granice. Dlatego też to właśnie przestrzenie publiczne stanowią ich absolutny pewnik.

Koniec XX i początek XXI wieku przyniósł wielki przełom w kształtowaniu nowych przestrzeni, który był i nadal jest widoczny szczególnie w miastach europejskich. Za wzór stawia się Barcelonę, Kopenhagę, Lyon czy Starsburg.
Oprócz tego, że powstają zupełnie nowe miejsca i obiekty. Drugie życie dostają też te, które mogą pochwalić się interesującą historią. Tradycyjne budynki wyposażone we współczesne funkcje odzwierciedlają szerokie horyzonty projektowania przestrzennego.

W dalekiej przeszłości życie mieszkańców Rzymu skupiało się na Forum Romanum, w czasach Marii Antoniny miejscem spotkań były Pola Elizejskie, a Włosi do dziś cenią sobie tradycyjne tawerny. Z upływem lat liczba takich przestrzeni zwiększyła się ekstremalnie, ale ich rola nigdy się nie zmieniła.

Projektowanie przestrzeni publicznych to ważny krok dla rozwoju miast i wszystkich rewolucji, które bezpośrednio ich dotyczą. Masowo powstają projekty spełniające nie tylko wymagania funkcjonalne, ale realizujące nową estetykę, zasadniczo wpływając na plastyczność miejskiego krajobrazu.

Wieżowce, centra handlowe, restauracje, muzea- ich stylistyka nie sugeruje się już modą, jaka panowała jeszcze kilkanaście lat temu. Przestrzenie publiczne mówią w języku nowoczesności, dlatego architekci i projektanci wnętrz stawiają sobie coraz wyższą poprzeczkę, żeby tworzyć śmielsze i bardziej innowacyjne koncepcje.

Jako esteci i poszukiwacze designu najwyżej jakości traktujemy przestrzenie publiczne jako przykłady urbanistycznej sztuki, którą można podziwiać w naszej galerii.