Wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie – jak przygotować się do sezonu?

Wiosna w ogrodzie – wyczekiwana, wytęskniona – już nie tylko przez posiadaczy ogródków POD, jak dawniej.  W świecie, który całkowicie poddał się hiperakceleracji, w zwariowanym tempie życia coraz bardziej cenimy nurt slow life, slow food i w ogóle slow down. Coraz młodsze generacje zabierają się za próby „uhodowania” własnego ekologicznego pomidorka, własnego ziółka czy choćby paru kwiatków i zapewniamy – żaden wstyd się do tego przyznać. Dzwońmy po przyjaciół  – niech wpadają na „domówki”, albo wspólne gotowanie, celebrujmy rodzinne śniadania  i „grille” na dworze, nim znów dopadnie nas jesienna zaduma. Kto ma ogród, ten …. nie, nie – nie stawia – ten po prostu zaprasza! Prawdziwa wiosna w ogrodzie! Trzeba wreszcie przygotować się do sezonu spotkań „ligi Mistrzów” i trzeba to zrobić właśnie teraz. Pierwszy grillowy weekend zbliża się wielkimi susami. Kiedy znajomi potwierdzą już swoje przybycie, a wy będziecie robili ostatnie zakupy spożywcze i nagle okaże się, że ze sklepowych półek do szczętu wymiotło sarepską (chociaż zawsze tam była), to znaczy, że właśnie zajęliście drugie miejsce… Ale my tu nie tylko o musztardzie przed obiadem.

wiosna w ogrodzie

Pracownia Sztuki Ogrodowej, przejdź do projektu

Sprawdźcie z nami „check” listę najważniejszych rzeczy, które w ogrodzie trzeba zrobić po zimie. Nie odkładajmy już na potem przygotowań do sezonu długich dni i przyjaznych temperatur. Do dzieła!

Porządek musi być!

W końcu wiosna w ogrodzie zobowiązuje. Nawet, kiedy przychodzi pieszo, przynosi nam w darze dodatkowy duży pokój. Jego sprzątanie najprościej zacząć od ostrej selekcji  przedmiotów niepotrzebnych, wyrzucenia śmieci, nadania rzeczom właściwego im miejsca oraz oczyszczenia tzw. powierzchni płaskich. Jeśli z tarasu zniknął już mech, zeszłoroczne listowie i martwe kikuty pelargonii, pora wystawić zestaw obowiązkowy: stolik ogrodowy z krzesłami. Ci bardziej niecierpliwi przewietrzą już nawet leżaki.

Taras w drewnie

Pracownia Projektowa RS+ , przejdź do projektu

No dobrze, taras uporządkowany, schodzimy więc do ogrodu. Trawnik po zimie zapewne też woła o ratunek. Okazuje się, że murawa jak na Wembley nie jest ani bezobsługowa, ani eko – wymaga regularnych zabiegów przez cały sezon. Począwszy od porządnego „wyczesania” i  napowietrzenia (bądź wertykulacji – to zależy od kondycji zielonego dywanu), przez eliminację mchu i chwastów, aż po regularne nawożenie i podlewanie. W tym ostatnim wyręczą nas systemy nawadniające. Można je oczywiście złożyć samodzielnie, jednak przy większych powierzchniach lepiej zawczasu mierzyć siły na zamiary i zasięgnąć porady specjalistów. Skalkulują projekt „pod wymiar”.

Oryginalne ogrodzenie do ogrodu

Cubic projekt, przejdź do projektu

Ogród Ci wszystko wybaczy?

Wiosna w ogrodzie to także czas, by  pomyśleć o nowych nasadzeniach. Zieloną ścianę planujemy tam, gdzie chcemy się osłonić przed wiatrem i wzrokiem ciekawskich. Jeśli nie chcecie żywopłotów iglastych, zainteresujcie się, na jaki kolor przebarwią się liście wybranych krzewów jesienią.  Nasza rada: przed kupnem wymarzonych drzew spróbujcie sobie wyobrazić  ich wielkość za 15 lat. Unikniecie wówczas zbyt gęstego ustawienia cennych okazów, a w konsekwencji konieczności ich wycinania. Zakładając rabaty kwiatowe, inwestujmy w odporne byliny. Warto też dowiedzieć się, jak wybrane gatunki znoszą nasze zimy, przesadzanie (bukszpan np. nam tego nie wybaczy), cięcie (magnolie i oczary nie przepadają za tym zabiegiem), jakie nasłonecznienie i jaki odczyn gleby warunkują ich optymalny wzrost.

uformowane kule bukszpanu
Ogrody Dankiewicz, przejdź do projektu

Ogród alternatywny

Spora grupa „posiadaczy ziemskich” owszem, ceni sobie możliwość wyjścia przed dom bosą stopą, ale niekoniecznie pali się do tego, żeby w każdy weekend biegać za kosiarką. W sukurs leniuchom idzie nowy zielony trend. W niektórych regionach świata, zwłaszcza tam, gdzie dostęp do wody jest mocno ograniczony, promuje się ogrody z nasadzeniami  skomponowanymi wyłącznie z wyselekcjonowanych, „samowystarczalnych” gatunków. Roślinom dobrze przystosowanym do miejscowego klimatu wystarcza wilgoć z powietrza i opady, które zdarzają się „raz na ruski rok”.  Nawadnia się je i zasila tylko w fazie zakładania ogrodu, później radzą sobie same.  Niektórzy zarzucają xeriscaping’owi  (tak się nazywa koncepcja i chyba nie ma jeszcze adekwatnego tłumaczenia na „nasze”) spore ograniczenia w  tworzeniu spektakularnej scenerii. Prawda wygląda tak, że ostateczny efekt owszem, zależy od lokalnej strefy klimatycznej, ale przede wszystkim od inwencji właścicieli, względnie architekta krajobrazu, któremu zlecono dzieło.  Xeriscaping stanowi intersującą alternatywę dla tradycyjnych zieleńców i zapewne znajdzie swoich amatorów. Szczególnie wśród ekologów i wszędzie tam, gdzie edukuje się społeczeństwo w metodach ochrony naturalnych zasobów wody.

Podświetlany stylowy ogród

Łukasz Kilarski Ogrody, przejdź do projektu

Przegląd techniczny

Potrzebny tak samo, jak w aucie. Dokonujemy inspekcji i niezbędnych napraw ścieżek ogrodowych. Sprawdzamy instalację wodną. Usuwamy chore konary (większe rany trzeba przesmarować maścią ogrodniczą) i suche części bylin. Jeśli uważacie, że konieczne są opryski przeciwgrzybowe, prosimy zróbcie to mądrze – zanim obudzą się pszczoły. Drzewa owocowe już powinny być zabezpieczone. Za wszelką niefrasobliwość w stosowaniu środków ochrony roślin płacimy solidarnie i bez wyjątków.  Tu i ówdzie dosypujemy świeżą porcję kory, tłucznia ogrodowego lub otoczaków. Taki zabieg prawie całkowicie eliminuje konieczność pielenia chwastów.

 

Chodnik ogrodowy - leśny ogród

 

Ogrody Dankiewicz, przejdź do projektu

Trawy ozdobne w nowoczesnych pojemnikach
Wiśniowa Alejka, przejdź do projektu

Wiosna w ogrodzie, „a pogoda rozśpiewana, a na chmurze bal do rana…”

Uff… W końcu można przystąpić do wyboru donic i pozostałych ozdób, które stanowić będą oprawę naszych tegorocznych garden-party. Można konwencjonalnie, można nowocześnie. Od kilku lat sporą popularnością cieszą się duże kule ogrodowe z kamienia lub metalu, z fontanną (te stanowią idealne poidełko dla ptaków) i bez. Inspiracje przychodzą ze świata mody – na czasie będą podobno dekoracje „ombre” – z gradientem koloru. Innowacje spadają z nieba… zupełnie jak obłoki, które na chwilę przycupnęły w ogrodzie. Podświetlane donice i takież meble już w dzień wyglądają dość futurystycznie. A jako oprawa ciepłego wieczoru al fresco z pewnością zrobią kosmiczne wrażenie. Wiosna w ogrodzie? Jesteśmy na tak! A Wy?

komplet mebli ogrodowych z kolekcji illuminated pillow

Kolekcja Pillow, źródło: vondom.com

meble ogrodowe z kolekcji illuminated pillow

Kolekcja Pillow, źródło: vondom.com

innovative furniture

Bright Wood Collection, źródło: Giancarlo Zema Design Store

Dodaj komentarz