Salon to bez wątpienia jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu – to tam spędzasz bowiem najwięcej czasu, relaksując się po całym dniu pracy, podejmując znajomych w weekendy lub po prostu spędzając czas z rodziną. Aranżacja salonu często nastręcza jednak problemów. Rozterek dostarcza zwłaszcza wybór tzw. mebli wypoczynkowych. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto zdecydować się na wygodne narożniki do salonu. Podpowiemy też, czym się kierować przy zakupie i jak dopasować narożnik do wystroju pomieszczenia.
1. Jak odróżnić narożnik lewy od prawego? meblobranie
2. Wymiary narożnika: L-kształtny czy U-kształtny? meblobranie
3. Na jakie wymiary narożnika zwrócić uwagę? meblobranie
4. Funkcja spania w narożnikach do salonu meblobranie
5. Jak dopasować wielkość narożnika do wielkości salonu?
6. Narożniki do salonu – w jakim stylu?
7. Materiał obiciowy narożnika
Jak odróżnić narożnik lewy od prawego? Meblobranie
Wybór odpowiedniej formy narożnika ma wpływ na całą aranżację; wymusza bowiem konkretne ustawienie mebla w pomieszczeniu. Warto zatem przemyśleć, czy potrzebujesz narożnika prawo- czy lewostronnego i nauczyć się je rozróżniać, by dokonać właściwego zakupu. W celu odróżnienia strony narożnika można kierować się następującą zasadą: wyobraź sobie, że narożnik to litera – wówczas narożnik lewy to duża litera L, a narożnik prawy duża litera P. Można również przyjąć, że narożnik prawy stanowi odbicie lustrzane litery L. Dla ułatwienia warto wydrukować sobie kontury wspomnianych liter i bazować na nich podczas dokonywania wyboru. Powinno to znacznie ułatwić rozróżnienie strony narożnika. Szeroką gamę narożników znajdziesz tutaj:
Wymiary narożnika: L-kształtny czy U-kształtny? Meblobranie
Narożnik to z zasady dość duży mebel. Niemniej jednak dostępne są na rynku modele o różnych wymiarach, co pozwala idealnie dopasować narożnik do pomieszczenia. Inne są wymiary narożników do salonu w kształcie litery U, a inne w kształcie litery L. Pierwszy z wariantów nadaje się bardziej do przestronnych salonów i może stanowić centralny punkt aranżacji. Idealnie sprawdza się podczas podejmowania gości – zapewnia bowiem odpowiednią ilość miejsca do siedzenia i jest wygodny. Warto nadmienić, że taki kształt narożnika sprzyja rozmowom; siedzący na nim goście mogą się bowiem widzieć. Narożnik L-kształtny sprawdzi się natomiast nawet w nieustawnym pomieszczeniu – wystarczy ustawić go w rogu salonu. Takie ustawienie daje automatycznie przestrzeń na przykład dla stolika kawowego. Narożniki te zapewniają wygodę i nadają się również do mniejszych salonów. Mogą wypełniać niemal całą przestrzeń, a jednocześnie – ze względu na kształt – pozwalają na swobodne przemieszczanie się po pokoju.
Na jakie wymiary narożnika zwrócić uwagę? Meblobranie
Wymiary narożnika muszą rzecz jasna odpowiadać metrażowi salonu. Jeśli masz do dyspozycji niewielkie pomieszczenie, to należy pamiętać o tym, by zostawić zapas przynajmniej kilku centymetrów – tak, by mebel nie był zanadto przyciśnięty do ściany czy na przykład kaloryfera. Pod uwagę należy brać również długość szezlonga – jest to bowiem część najbardziej wysunięta w stronę środka salonu. Dla zapewnienia optymalnej wygody warto natomiast zwrócić uwagę na głębokość siedziska oraz wysokość oparcia (ciekawą opcją są również regulowane zagłówki). Istotną kwestią jest również przeznaczenie mebla. Co to znaczy? Jeśli planujesz spać na narożniku, to musisz zwrócić również uwagę na taki wymiar, jak powierzchnia spania.
Funkcja spania w narożnikach do salonu. Meblobranie
Niektóre salony są swoistym centrum życia domowego – za dnia pełnią bowiem funkcję pokoju dziennego i gościnnego, a nawet gabinetu; nocą zamieniają się zaś w sypialnię. Jaki narożnik do codziennego spania wybrać? Przede wszystkim taki z dużą powierzchnią spania. Nieco mniejsza może być wtedy, gdy będziesz wykorzystywał narożnik tylko do okazjonalnego spania (na przykład dla gości). Musisz również pamiętać o odpowiednim ustawieniu takiego mebla – tak, aby dało się go swobodnie rozłożyć na noc. Warto wybrać model z pojemną skrzynią na pościel.
Jak dopasować wielkość narożnika do wielkości salonu?
Jeśli chodzi o narożnik – wymiary powinny być dostosowane przede wszystkim do metrażu pomieszczenia. W przestronnych salonach można sobie pozwolić na ustawienie masywnego mebla – może to być narożnik na środku salonu jako centralny punkt aranżacji. Mebel taki może pełnić także funkcję oddzielającą część jadalną od części wypoczynkowej, kiedy jesteś posiadaczem salonu z aneksem kuchennym. Analogicznie – do mniejszych pomieszczeń będą pasować nieco mniejsze gabaryty narożników. Ustawiając mebel w rogu pomieszczenia, możesz stworzyć niezwykle klimatyczne i przytulne wnętrze. Wystarczy dopełnić aranżację stolikiem kawowym. Pamiętaj jednak, żeby nie dociskać mebla do ściany czy grzejnika – zostaw kilka centymetrów „luzu”.
Narożniki do salonu – w jakim stylu?
Tak naprawdę narożnik to niezwykle uniwersalny mebel. Można wyczarować za jego pomocą rozmaite wnętrza. Klasyczny narożnik w szarym kolorze idealnie dopełni wnętrze w stylu skandynawskim. Można je ożywić barwnymi dodatkami – na przykład ułożonymi na narożniku poduszkami i pledem. Pikowany model o głębokiej barwie butelkowej zieleni sprawdzi się zaś w industrialnym wnętrzu. Wygodne narożniki do salonu to także idealna propozycja dla wielbicieli tradycyjnego stylu. Odważni mogą bawić się kontrastowymi zestawieniami – elegancki pikowany narożnik w stylu glamour może wyglądać zaskakująco w nowoczesnym wnętrzu typu loft.
Materiał obiciowy narożnika
Jedną z najistotniejszych kwestii podczas dokonywania wyboru odpowiedniego mebla jest materiał na narożnik. Ważnymi cechami są oczywiście: estetyka wykonania, trwałość, łatwość w utrzymaniu czystości oraz odporność na urazy mechaniczne czy rozciąganie. Warto zwrócić się w stronę syntetycznych tkanin, które łączą w sobie wszystkie te cechy. Niektóre z nich doskonale imitują naturalne materiały, a jednocześnie są od nich o wiele trwalsze. Cechują się również przyjemną w dotyku fakturą. Jeśli jednak jesteś wielbicielem elegancji – możesz sięgnąć po tzw. ekoskórkę (tańszą od skóry naturalnej i nadającą się np. dla wegan). Nie ma zatem jednej słusznej odpowiedzi na pytanie – jaki materiał na narożnik wybrać? Należy się bowiem kierować własnymi preferencjami oraz zasobnością portfela. Optymalnym rozwiązaniem jest z pewnością nowoczesny materiał syntetyczny odporny na zabrudzenia i uszkodzenia, jak np.: mikrofaza czy alcantara.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.