Salon stanowi serce każdego domu; to w nim odbywają się bowiem spotkania rodzinne, a zmęczeni całym dniem domownicy oddają się relaksowi i ulubionym domowym aktywnościom. Bywa również, że salon łączy w sobie funkcjonalności różnych pomieszczeń: za dnia jest pokojem dziennym i biurem, nocą zmienia się zaś w sypialnię. Centralnym punktem salonu jest z pewnością miejsce do wypoczynku – w tej roli doskonale sprawdzi się duży komfortowy narożnik o ponadczasowym designie.
1. Jak ustawić narożnik w salonie?
2. Jak dopasować kolor narożnika do koloru ścian?
3. Ciemny narożnik do salonu – w jakich wnętrzach się sprawdzi?
4. Jak wybrać wielkość narożnika do salonu?
5. Jakie funkcje może pełnić narożnik w salonie?
Jak ustawić narożnik w salonie?
Naturalnym wydaje się umieszczenie tego rodzaju mebla w narożniku pomieszczenia. W istocie – takie ustawienie bardzo dobrze się sprawdza; pozwala zaoszczędzić miejsce i nadaje ton całemu procesowi aranżacji. Można narożnik umieścić na przykład w rogu między oknem a ścianą, parapet może wówczas posłużyć jako półka na książki, ramki czy bibeloty. Nad narożnikiem można zaaranżować ścianę, tworząc kompozycję z oprawionych w ramki zdjęć. Całości dopełni mały stolik kawowy oraz lampka typu reflektor, zamontowana na ścianie.
Nie jest to jedyny sposób ustawienia. Narożnik idealnie sprawdzi się jako mebel, oddzielający strefy pomieszczenia – można rozdzielić nim przestrzeń na przykład pomiędzy aneksem kuchennym a salonem. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także ustawienie narożnika w centrum pokoju, a za nim umieszczenie łóżka i wydzielenie strefy sypialnej. Narożnik sam w sobie może jednak stanowić mebel do spania. Podczas aranżacji należy wówczas pamiętać, aby ustawienie narożnika umożliwiało swobodne rozłożenie mebla na noc.
Jak dopasować kolor narożnika do koloru ścian?
Należy pamiętać, że pomieszczenie oraz dopełniające je meble powinny tworzyć spójną i harmonijną całość. Nieumiejętne dobranie kolorów mebli do ścian może skutkować niepożądanym efektem i sprawi, że przebywanie w salonie nie będzie wcale przyjemne. Jak tego uniknąć? Bezpieczne będzie z pewnością wybranie narożnika w stonowanym kolorze – sprawdzą się szarości, beże, delikatne pastele. Od kilku sezonów na ścianach królują jasne barwy, do których taka kolorystyka będzie pasować. Można pokusić się o dopasowanie narożnika o ton ciemniejszego lub jaśniejszego niż ściany. Nie oznacza to bynajmniej nudy! Całość aranżacji ożywią wyraziste dodatki, na przykład poduszki i inne dekoracje w kontrastowym kolorze. Ściany w kolorze złamanej bieli i jasnoszara kanapa mogą stanowić idealną bazę, która pozwoli na szybką zmianę wystroju za pomocą dodatków. W salonie urządzonym w stylu industrialnym można postawić na narożnik w ciemnych barwach, który dobrze będzie się prezentował na tle ściany, pokrytej surowym betonem lub cegłą. Skandynawskie szarości dopełnić może z kolei kanapa w kolorze butelkowej zieleni.
Ciemny narożnik do salonu – w jakich wnętrzach się sprawdzi?
Wbrew pozorom ciemny narożnik to niezwykle uniwersalny mebel. Sprawdzi się w kilku rodzajach wnętrz. Może stanowić mocny punkt aranżacji w jasnym – niemal sterylnie urządzonym – salonie. Będzie wówczas kontrastował z jasnymi ścianami. W przypadku szarości mile widziane są narożniki w głębokich ciemnych barwach – morski, antracytowy czy w kolorze ciemnej butelkowej zieleni. Kolejnym rodzajem pomieszczenia, w którym sprawdzi się ciemny narożnik, jest salon w mieszkaniu typu loft. Aranżacja sprawia wówczas wrażenie „ciężkiej”, ściany pokryte są zazwyczaj betonem strukturalnym lub naturalnie wyglądającą cegłą, wnętrze rozświetlają zaś stylizowane na fabryczne lampy. W takim pomieszczeniu ciemny narożnik będzie swego rodzaju „kropką nad i” całej aranżacji.
Jak wybrać wielkość narożnika do salonu?
Wybór ten zależy od kilku czynników. Pierwszym jest metraż pomieszczenia, w którym mebel będzie umieszczony. Do przestronnych salonów wybierajmy masywniejsze narożniki i – analogicznie – do niewielkich salonów meble o mniejszych gabarytach. Istotne jest także przeznaczenie narożnika. Jeśli mebel jest rozkładany na noc, to trzeba zwrócić uwagę na wymiar, określający powierzchnię spania. Kolejnym czynnikiem jest wzrost i gabaryty domowników – wysokość, szerokość i głębokość siedziska należy dopasować tak, by mebel zapewniał optymalny komfort i wypoczynek. Jeśli chodzi o szerokość mebla, to zawsze warto wziąć pod uwagę kilka centymetrów zapasu, by narożnik nie musiał być maksymalnie dociśnięty do ściany.
Jakie funkcje może pełnić narożnik w salonie?
Narożnik w salonie może pełnić kilka funkcji. Jak już wcześniej wspomniano; może stanowić element rozdzielający poszczególne strefy pomieszczenia. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu narożnika można stworzyć salon z przytulną strefą sypialną lub optycznie oddzielić aneks kuchenny od reszty pomieszczenia. Narożnik może stanowić mebel typowo wypoczynkowy, na którym relaksuje się cała rodzina, oddając się ulubionym domowym aktywnościom. Podczas ustawiania mebla należy zatem wziąć pod uwagę na przykład kąt ustawienia względem telewizora bądź kominka (jeśli domownicy lubią przy nim posiedzieć). Narożnik może także pełnić funkcję łóżka. Wiele modeli rozkłada się do naprawdę zadowalających rozmiarów, co pozwala na komfortowy i wygodny nocny wypoczynek. Jest to idealne rozwiązanie, kiedy nie dysponuje się osobnym pomieszczeniem na sypialnię.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.