W tym roku cały świat zwolnił obroty i w sezonie jesienno-zimowym jeszcze więcej czasu spędzimy w domach. Choć wnętrza w ciepłych kolorach nie mają wpływu na sytuację za oknem, to z pewnością poprawiają samopoczucie i sprawiają, że dom staje się bezpieczną przystanią. Topowi projektanci i wiodące marki już zadecydowali, że 2021 rok upłynie pod znakiem wnętrz w ciepłych kolorach.
Moda na ciepłe kolory wnętrz
Od wielu sezonów w siłę rośnie trend powrotu do natury i zrównoważonego rozwoju. Z jednej strony świadczy o tym wykorzystywanie przez projektantów materiałów takich jak drewno, glina, dzianina czy rattan, z drugiej zaś wzbogacenie gamy modnych barw o ciepłe kolory wnętrz. Raporty Instytutu Pantone na jesień/zimę 2020/2021 wskazują na wyraźny odwrót od jaskrawych odcieni na rzecz głębokich tonów, inspirowanych kolorami ziemi. To między innymi bursztynowy Amberglow, Sandstone, czyli kamień piaskowy czy Fired Brick, dosłownie odcień „wypalonej cegły”. Te nasycone kolory wpisują się w szerszy trend widoczny także wśród producentów mebli i artykułów do wnętrz w kategorii premium. Ich propozycje w połączeniu z propozycjami ekspertów pomogą nam w stworzeniu wnętrza idealnego: emanującego ciepłem, poczuciem bezpieczeństwa i spokojem, ale o zdecydowanym i energetycznym charakterze.
Jak urządzić wnętrze w ciepłych kolorach?
Producenci luksusowych mebli w odpowiedzi na ten trend przygotowali naprawdę godne uwagi propozycje. Choć trzeba też powiedzieć, że część z nich od wielu lat stawia na ten sam ponadczasowy styl, opierając się na szlachetnych materiałach i precyzyjnym rzemiośle. Mowa tu m.in. o włoskiej marce Poltrona Frau o ponad stuletniej tradycji, która specjalizuje się w obróbce skóry. Jej projekty wyraźnie nawiązują do historycznych stylów meblarskich, choć przy tym są dopasowane do potrzeb naszych czasów, a w ich produkcji korzysta się z zaawansowanych technologii. Dzięki temu otrzymujemy wysokiej klasy skórzany mebel w zbliżonym do naturalnego odcieniu (beże, delikatne brązy i szarości), który skutecznie „ociepla” i nadaje ton całemu wnętrzu.
Inną marką, która na nowo zdefiniowała pojęcie współczesnego luksusu jest Ligne Roset, której początki sięgają lat 30. we Francji. Firma zaprasza do współpracy czołowych współczesnych projektantów mebli, choć niektóre modele mają o wiele dłuższą historię. Tak jest w przypadku kolekcji sof, foteli i narożników Togo, które zostały zaprojektowane w 1973 roku przez francuskiego architekta Michela Ducaroy. Ich ikoniczny, modernistyczny kształt i wykonanie nowatorskich wówczas materiałów, takich jak pianka sprawiły, że model Togo zapisał się w historii designu.
Warto też wspomnieć o kolejnej włoskiej marce Poliform, która pokazała już zwiastun swojej kolekcji na 2021 rok. Autorem przyszłorocznej kolekcji sof, stolików i foteli jest utytułowany projektant Jean Marie Massaud. W aranżacjach marki królują kontrasty jasnych beży z głębokimi brązami, a przytulności dodają im gładkie zamszowe wykończenia kanap i miękkie dywany. Obłe formy i łagodne łuki to przepis na komfort i wygodę w domowym zaciszu.
Ciepłe kolory w nowoczesnym wnętrzu – dodatki
W urządzaniu nowoczesnego wnętrza w ciepłych kolorach istotną rolę pełnią akcesoria, takie jak dywany, oświetlenie czy tkaniny, koniecznie wykonane z naturalnych materiałów. Fińska firma Woodstones proponuje dywany wykonane z bawełny, wełny lub przędzy papierowej, dostępne w naturalnej gamie kolorystycznej. Dywany są ręcznie wyplatane.
Świetnym pomysłem są też wszelkiego rodzaju akcesoria z wikliny czy rattanu, takie jak kosze czy donice. Niezwykle ciekawą ofertę tych produktów posiada Gommaire. Belgijska marka eksponuje surowe piękno naturalnych materiałów, w tym ratanu i drewna. Wśród ich projektów można znaleźć oryginalne stoły i stoliki kawowe, a także wyplatane krzesła i fotele.
Z kolei według marki Bolia, 2021 będzie rokiem nowego stylu skandynawskiego. Powróci więc dobrze nam znany minimalizm, choć w łagodniejszym wydaniu. W lookbooku marki dominują ciepłe kolory wnętrz – bardzo jasne odcienie drewna, subtelne beże i szarości. Meble i dekoracje są lekkie i wysublimowane, tak jak materiałowa lampa Baloon, która wygląda, jakby mogła zostać porwana przez silniejszy podmuch wiatru.
Naturalne wnętrza w ciepłych kolorach można też coraz częściej dostrzec w portfolio pracowni architektonicznych. Przestrzenny, lekki, ciepły minimalizm powtarza się w projektach Studia Organic. Inspirację tym stylem widać też wyraźnie w projekcie wnętrza autorstwa polskiej pracowni projektowej Troomono. Dzięki mocnym akcentom w postaci ciemnobrązowego drewna stołu czy konstrukcji antresoli, styl skandynawski został pomysłowo przeniesiony na nasz rodzimy grunt.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.