Łazienka to miejsce, w którym witamy i żegnamy dzień. Zarazem – sfera porannego pobudzenia i wieczornego relaksu. Czystość, estetyka łazienki to podstawa. Ale w tej przestrzeni warto stworzyć dla siebie przyjazne warunki. Dodatki łazienkowe okazują się niemal tak samo istotne jak architektura tego pomieszczenia. Koniec końców to one decydują o tym, na ile nasze pielęgnacyjne zabiegi będą się odbywały w miłej, przyjemnej dla nas atmosferze. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na dużą przestrzeń. Ale dodatki łazienkowe mogą okazać się ważną i skuteczną rekompensatą.
OMII – Agata Słoma – przejdź do projektu
HOLA Design – przejdź do projektu
Wnętrze z charakterem
Detale mają wielką siłę i to one odpowiadają za pierwsze i ostatnie wrażenie. Łazienka jest trudną przestrzenią. Panuje tu wilgoć, zmienna temperatura, zwykle brakuje naturalnego światła. Dlatego dodatki łazienkowe muszą być trwałe i wykonane z solidnych materiałów. Warto jednak pamiętać, że jednocześnie właśnie takie elementy, jak wieszaki, mydelniczki, kosze i dywaniki podkreślają styl pomieszczenia. Dodatki łazienkowe ocieplają także charakter wnętrza, które siłą rzeczy jest dość sterylne, a przez to może być chłodne. Dobrze skomponowane dodatki łazienkowe świetnie wypadają w porannym świetle, ale też współtworzą klimat kojącej kąpieli przy świecach. Jakość jest tym ważniejsza, że w wilgotnym pomieszczeniu przedmioty po prostu szybciej się zużywają, przy czym rdza, zacieki lub kamień są wyjątkowo szpecące.
Agnieszka Ludwinowska Studio Architektury – przejdź do projektu
Zacznijmy od tego, co pod stopami
Dywaniki to te z dodatków łazienkowych, których wybór warto szczególnie skrupulatnie przemyśleć i zaplanować. Na rynku znajdziemy np. tkane ręcznie dywaniki z recyklingu, bawełnę pokrytą modnymi, pętelkowymi splotami. Nieograniczona paleta kolorystyczna oznacza, że dywanik łatwo dobrać do stylistyki łazienki.
Casamila Architekci – przejdź do projektu
Dywanik może być prawie niezauważalny, a mimo to idealnie pasować do pomieszczenia. Gruby lub cienki, trójkątny, okrągły, w prostokącie – „sky is the limit”.
Finchstudio Architektura Wnętrz – przejdź do projektu
Mydło na wyciągnięcie ręki
Umywalka, wanna, toaleta zwykle wyglądają podobnie. Ale w kwestii dodatków łazienkowych wolność jest większa. Dlatego dozowniki do mydła bywają zaskakujące lub odważne. Wielu z nas jednak wystarczy, kiedy są po prostu funkcjonalne, a zarazem estetyczne. Ich jakość jest szczególnie istotna.
LB Bianco Rect 13.5x9x3cm soap dish BBHome
Ciągła obecność wody, która niszczy i zostawia zacieki sprawia, że warto poszukać dozowników z solidnych materiałów. Nierdzewna stal to klasyka, doskonale pasująca do łazienkowej bieli. Ale szlachetna stal malowana proszkowo także wypada szykownie. Ważne, by tego rodzaju dodatki łazienkowe pasowały do estetyki kranu, lustra, stylu umywalki.
HOLA Design – przejdź do projektu
Te trudne przestrzenie
Szczotka do WC to nieodzowny element wyposażenia łazienki. Zarazem niełatwy, ponieważ nie chcemy go eksponować. Warto jednak pamiętać, że plastikowa, siermiężna szczotka w podniszczonym stojaku niezawodnie oszpeci łazienkę. Stal, szczelny i stabilny pojemnik, długa rączka – to przepis na funkcjonalną szczotkę.
Jak widać, nawet w kwestii szczotek do WC można jednak znaleźć coś odważnego. Imitacja gałki biegów może idealnie wpasować się w nowoczesną, męską łazienkę pełną wyrazistych dodatków.
Dodatki łazienkowe – drobne przedmioty w dobrym miejscu
Pielęgnacja ciała wymaga mnóstwa przedmiotów. Waciki kosmetyczne i patyczki fatalnie szpecą przestrzeń, jeśli nie znajdziemy dla nich dobrego miejsca. Dlatego wszelkie pudełka, kosze i pojemniczki okazują się trudne do przecenienia. Wykonane z wikliny czy szkła? Wybór zależy od tego, jak często chcemy je przecierać, myć, wymieniać.
Casamila Architekci – przejdź do projektu
Dobrane kolorystycznie pudełko na wałki i szczotki rozwiąże problem wiecznie wałęsających się w okolicach umywalki włosów. Choć łatwo o tym zapomnieć, nawet tak banalna kwestia jak przykrycie jest naprawdę istotna. Pudełko może być zawsze otwarte. To oczywiście wygodniejsze, ale zarazem naraża nas na bałagan. Istotne są również kubki na szczoteczki do zębów, które niekoniecznie muszą stać na umywalce. Jeśli jednak wolimy klasyczne pojemniki, wybierzmy te, wykonane na przykład z porcelany – solidnego kubka nie przeważy jego zawartość.
A przechowywanie?
Łazienka bywa domowym magazynem. W szafkach ląduje mnóstwo przedmiotów. Dodatki łazienkowe stają się tym ważniejsze, im więcej takich przedmiotów potrzebujemy.
Kosze, skrzynki i pudełka to uniwersalne dodatki łazienkowe. Nieograniczona funkcjonalność sprawia, że możemy przechowywać w nich kosmetyki, zapas ręczników papierowych i wiele bibelotów, dla których nie ma lepszego miejsca. Dobrze, jeśli są lekkie i odkryte. Dzięki temu lepiej zniosą łazienkową wilgoć. Dobrze skompletowane dodatki łazienkowe, dodają wnętrzu uroku i zdecydowanie go ocieplają. W tej roli nieoceniona wydaje się przede wszystkim wiklina, ratan i drewno.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.