sauna - styl art deco

Sauna – bezwarunkowo kojarzy się z północną częścią Europy.
Podobno w Finlandii jest więcej saun niż domów… nic dziwnego, mroźny klimat Skandynawii do łagodnych nie należy. Mieszkańcy tych terenów potrafią godzinami wygrzewać się w ciepłych obłokach pary. Sauna jest dla nich tak ważnym miejscem, że umieszczają ją w specjalnym obiekcie poza domem. A czemu nie przenieść ciepłych, parowych kąpieli do prywatnego zacisza? Pomysł trafiony w dziesiątkę. Sauna swoimi korzeniami sięga odległych czasów, kiedy Słońce było bogiem. Warto więc pielęgnować tradycję, zmieniając jedynie jej design na taki, który popłynie z duchem czasu.

Popularna fińska sauna ma aktualnie kilka konkurentek. Na przykład sauna mokra – w przeciwieństwie do sauny fińskiej, tu żeby zwiększyć wilgotność powietrza polewa się kamienie. W saunie parowej, jak sama nazwa wskazuje, kąpiel zażywamy w parze, która może być urozmaicona aromatycznym zapachem olejków i ziół. Natomiast sauna na podczerwień, oprócz właściwości leczniczych, pozytywnie wpływa na estetykę naszego ciała.

Do sauny wchodzi również technologia. Dla osiągnięcia maksymalnego komfortu, stworzono system, który umożliwia sterowanie sauną. Zaprogramowane kombinacje pozwalają na dostosowanie odpowiedniej wilgotności powietrza, regulację temperatury oraz wybór zadowalającego nas dźwięku. Urządzenie można spersonalizować, więc kąpiel w saunie przebiegnie według naszego scenariusza.
Istotne są również bardziej utylitarne właściwości. Powietrze musi mieć możliwość swobodnej cyrkulacji, tym bardziej kiedy w planach mamy urządzić w jednym pomieszczeniu saunę, natrysk oraz miejsce do wypoczynku.
Wysoki poziom wilgoci i temperatury wymaga, żeby podłoga była wykonanego z materiału, który sprosta tym warunkom. Najlepsza do takich zadań jest terakota lub specjalna wykładzina.
Każdy producent saun będzie podpowiadał, aby zadbać o odpowiednią dawkę światła. Lampy przeznaczone do saun i łaźni parowych to zupełnie inna historia. Tutaj stosowane są szczególne oprawy oświetleniowe, które można osłonić. Natężenie światła powinno być kameralne, wtedy relaks jest jeszcze przyjemniejszy.

Strefa wypoczynku, dzięki nowoczesnej mowie kształtów sprawi, że sauna będzie spełnieniem dla ciała i naszej wrażliwości estetycznej. Nie wiesz jeszcze jaką saunę wybrać?
Spójrz do galerii HomeSquare i sprawdź jak nasi profesjonaliści interpretują pojęcie „relaks”.