Sypialnia retro, styl vintage to idealna propozycja dla osób, którym nie pasują surowe wnętrza nowoczesne lub zachowawcze aranżacje klasyczne. Gdy znamy swój gust, a niektóre przedmioty lub ich stylistyka mają dla nas wartość sentymentalną, warto przemyśleć wprowadzenie ich do wnętrz naszego domu. Sypialnia retro, niezależnie czy stylistycznie nawiąże do stylu art deco czy równie wyrazistych lat 50-60-tych, będzie niepowtarzalną strefą błogiego relaksu, a przecież właśnie o to chodzi!
Styl retro
Sypialnia retro to wnętrze, które można urządzić na wiele sposobów, nawiązując do różnych momentów historii sztuki użytkowej. To od nas zależy w jakim stopniu sypialnia retro będzie wiernym przeniesieniem estetyki, czy jedynie nawiązaniem do niej.
Dot Design – przejdź do projektu
Sypialnia retro w stylu art deco pasować będzie indywidualistom, estetom o wysublimowanym guście oraz wszystkim szczególnie wyczulonym na formę, jakość i sztukę. Styl art deco rozpowszechnił się na świecie po pierwszej wojnie światowej, był odpowiedzią na secesję i jej brak przestrzennej dyscypliny. Od początku art deco sięgało po najnowocześniejsze dostępne rozwiązania techniczne i designerskie. Tak samo designersko może wyglądać sypialnia retro, która czerpie wzorce z tamtego okresu.
BBHome – Przejdź do projektu
Dzięki wykorzystaniu ekskluzywnych naturalnych materiałów, mebli z epoki lub stylizowanych na takie oraz nowoczesnych materiałów dekoratorskich możemy w pełni oddać charakter secesyjnej sypialni retro. Pamiętajmy jednak, że styl ten wymaga zachowania rygoru, m.in. symetrii, co jest w wielu wnętrzach wyzwaniem.
Dominika Rostocka – Przejdź do projektu
Sypialnia retro w stylu lat 50-60-tych jest na pewno wyjątkowo wyrazistym i kolorowym rozwiązaniem. Soczyste kolory, współczesne stylizowane meble lub odnawiane stare, wzorzyste, geometryczne desenie oraz dodatki z epoki stanowią idealny przepis na wyjątkowo modne wnętrze oddające ducha czasu. Warto wykorzystać sentyment do ówczesnej stylistyki, dostępność oryginalnych i stylizowanych dodatków tamtych lat i zaszaleć z aranżacją sypialni retro.
Wyrzykowski Studio – Przejdź do projektu
Sypialnia retro utrzymana w stylistyce vintage lat 50-60-tych również powinna opierać się o zasady symetrii i charakterystyczne detale wyposażenia. Pamiętajmy by łóżko stanowiło centralny element pomieszczenia, by było na delikatnych, ustawionych pod skosem nogach. Dzięki swojej uniesionej wizualnie konstrukcji nawet łóżko o dużych gabarytach będzie wyglądało dużo lżej. By zachować symetrię, po obu stronach łóżka powinny znaleźć się szafki nocne, również na charakterystycznych nóżkach.
W latach 50-60-tych designerskie mele posiadały toczone, obłe, zwężające się nogi, które sprawiały, że wyoblone kształty fornirowanych mebli wydawały się lekkie i delikatne. Najbardziej charakterystycznymi elementami sypialni retro zostaną komoda, fotel lub szafa, najlepiej z palisandru lub drewna tekowego. Wyjątkowo często perły tamtych lat stoją w naszych piwnicach i na strychach, czekając na ich odnowienie i ponowne użytkowanie. Fiftisowe meble zyskają na nowoczesności jeśli obijemy je w jednolitych barwach nasyconej żółci, szarości lub głębokiego błękitu. Przyda się wtedy doświadczony architekt wnętrz i tapicer, który z łatwością odświeży wizerunek pereł minionych dekad.
Madama – Przejdź do projektu
Kolor
W stylu vintage wyjątkowo ważna jest zastosowana kolorystyka, bogata zarówno w kolory nasycone i energetyczne, jak i delikatniejsze pastele. Wyjątkowo adekwatne jest także zastosowanie geometrycznych wzorów na tkaninach, tapicerce lub tapetach. Inaczej jednak niż w ubiegłych dekadach, tapetą pokrywamy maksymalnie jedną ścianę, a nie całe pomieszczenie.
Formativ – Przejdź do projektu
Made for Bed – Przejdź do projektu
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.